KKTC Başbakanı, UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın esas sorumluluğu hükümettir

UBP-HP hükümetinin kuruluş aşamasında neler konuşulduğunu çok iyi biliyorum.

UBP-HP hükümetinin kuruluş aşamasında neler konuşulduğunu çok iyi biliyorum. Ülkede tıkanan bazı beklentilerin aşılması için iki parti yetkilileri sorumlu davranıp tüm eleştirilere karşın hükümeti oluşturdular. Beklentiler tam karşılanmasa bile Türkiye ile başta ekonomik protokol olmakla birlikte bir çok bekleyen ikili uzlaşılar hayat bulmaya başladı.

Başbakan Tatar’ın ekonominin düzeltilmesi için Türkiye ile birlikte güvene dayalı işbirliğinin önemini çok iyi biliyor. Hükümet başkanı olarak kendisine duyulan güveni daha da ileriye taşımak boynunun borcudur. Cumhurbaşkanlığı mı? başbakanlık mı? İcraatın başı parlamenter sistemde başbakandır, cumhurbaşkanı ise anayasamıza göre ise yalınızca Kıbrıs sorununu görüşen BM tarafından tanınan toplum lideridir. Kıbrıs sorunu gündeme geldiği zaman ise müzakere yürüten anayasal kurumdur, ancak en son söz ise KKTC meclisindedir. Hangi anlaşma yapılırsa yapılsın KKTC meclisinin referandum kararı alması şarttır.

KKTC de beklenen o kadar iş varken sn Ersin Tatar niye cumhurbaşkanı adayı olsun, UBP bunun mutlaka üstesinden gelecektir. UBP ülkenin en teşkilatlı partisi olarak bu kararlılığı tabana yayarak en doğru kararı alacaktır.
UBP de geçmiş cumhurbaşkanlığı seçimlerini incelediğimiz zaman başkan her koşulda aday olmamıştır. 2015 CB’LIĞI seçimlerinde 3. Cumhurbaşkanı DR. Derviş Eroğlu bağımsız aday olarak desteklenmişti. Bu gerçek böyle bir gelenek dayatması için Ersin Tatar’ı zorlamak biraz insafsızlıktır.

UBP-HP hükümeti bir çok konuda bazı fırsatları yaratabilecek sayı ve siyasete sahiptir, doğru değerlendirmek gerekiyor. Hiçbir kimse farklı argümanlar ile baskı yapmamalıdır. Halkın beklentisi UBP-HP hükümet programının uygulanmasıdır.
Zamanında 2. CB sn Talat başbakan iken CB adayı oldu seçimi kazandı ve ondan sonra CTP de sular durulmadı. Bir söyleşimizde başbakanlıktan CB’NI olmasının erken olduğunu söylemişti.

Siyasetçi üstlenmiş olduğu görevi kemale erdirmedikten sonra başka dala atlamış olması siyaset kurumuna güveni yerlere sermektedir. Ondan dolayıdır halkımız siyasete güvenin kalmadığını söylüyor, verdiğimiz sözden geri dönmeden ülkemiz ve insanımız adına hizmet etmeye devam edersek halkımız ve siyaset mutlaka kazanacaktır, saygı ve sevgilerim ile.
Bu haber 1327 defa okunmuştur

:

:

:

: