Mustafa Akıncı’dan talihsiz bir açıklama

ABD, AB’den gelen açıklamalara alışıktık ama Barış Pınarı Operasyonu hakkında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan gelen açıklamalar herkesi şok etmiş durumda .

ABD, AB’den gelen açıklamalara alışıktık ama Barış Pınarı Operasyonu hakkında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan gelen açıklamalar herkesi şok etmiş durumda .

Böylesi bir operasyon ile 1974’teki barış harekatının bir anlamda bağdaştırılması da şaşırtıcı ve akla zarar !

1974’teki harekatın neden yapıldığını Sn Akıncı’ya biz mi hatırlatalım ? Ayrıca bugün Suriye nin Doğusuna yapılan operasyonun sanki durduk yere çıkmış gibi bir paylaşımda bulunulması gerçekten üzücü . 1974 harekatı yapıldığında KKTC halkına karşı bir cinayet şebekesi vardı . Ordaki Türk varlığını yok etmek isteyen şebekeye karşı bir harekat gerçekleştirilmişti . Sn Akıncı bulunduğu makamı unutuyor ...

Kendisinin Kıbrıs Barış harekatı ve barış Pınar’ı hakkında ki açıklamalar talihsiz bir açıklama olmuştur . Aynı zamanda hem Türkiye milletine karşı hem de KKTC hakkına milletine karşı yanlış bir açıklamadı . Türkiye aylardır yıllardır ypg yi ordan çıkarmak için bir diploması trafiği yürütüyor . ABD ve bölge güçleri ile bir trafik yürütüyordu . Bu anlamda verilen sözler olmuştu . Lakin 30.000 tır silah yardımı da bu sözlerin verildiği, diplomasinin yürütüldüğü dönemde ypg, PKK ya verildi . Sanki bu süreç yürütülmemiş gibi , birden bire bu operasyon çıkmış gibi bir izlenim ortaya çıkmıştır . Şimdiye kadar duyulmuş en vahim açıklamadır .

Keşke sn akıncı açık bir şekilde terör hareketlerini kınasaydı, Türkiye nin bu operasyonuna alenen destek verseydi daha iyi olurdu . Ortada bir kafa karışıklığı oluşturacak paylaşımlarda bulunmasaydı . Sn akıncı bu sözleri ile kendi tarafını doğru tarafa yazdırmamıştır . Dolayısıyla bu açıklama büyük talihsizliktir .


Sn akıncı bu konu hakkında açıklama yapmak zorunda kalacaktır . TC ye karşı da bir açıklama yapma zorunluluğuna düşmüştür . Terörü açıkça kınamaktan kaçınarak yanlış bir pozisyona düşmüştür . Diplomasi yolları açıkmış gibi bir izlenim ortaya koyması da yanlıştır . Ortada bir terör örgütü vardır .

1974 harekatı meşru bir harekattır. Cinayet şebekesine karşı yapılmıştır . O zamanda bütün dünya bize karşı idi . Biz tüm bunlada rağmen bu harekatı gerçekleştirdik . Cinayetti durdurmak için yapılmıştır .

Sn akıncı Türkiye de son harekatta öldürülmüş bebekleri çocukları görmemiştir. Karşımızda bir cinayet şebekesi mevcuttur . Bu şebekeyi dağıtmak için bu operasyon bugüne kadar ertelenmişti . Lakin çıkmaza girildiği için bugün yapılması elzemdir.

KKTC davası Türkiye için milli bir davadır . Lakin makamından Türkiye’yi karşısına alan açıklamalar yapan sn akıncı bir talihsizce açıklamayı düzeltmekten başka çaresi yoktur . Rum ve Yunanlıları sevindirmemelidir . KKTC de ki haklı davamıza herkes saygı duymalıdır . Keşke terör örgütüne karşı net bir tavır alsaydı .


Türkiye nin yaptığı bu operasyona ve KKTC nin özgürleştiği 1974 operasyonu ile özdeştirmesi ve bu operasyona açıkça destek vermemesi bizleri derinden üzdü.

Doğu Akdeniz’de ki olaylara fiili olarak katılım sağladığımız bir dönemde , Suriye nin Doğusuna harekat düzenlediğimiz bir dönemde bu açıklamanın yapılması herkesi derinden üzdü. Fırat ın Doğusuna yapılan bu harekat Doğu Akdeniz den ayrı düşünülemez . Terröristlerin enerji koridorunu ve akışını engellemek ve tehditleri bertaraf etmek üzerine kurulu bu operasyonu basitleştirmek gerçekten talihsizce bir açıklama oldu .

Rauf Denktaş’ın bıraktığı mirası harcı alem olarak açıklamalar yaparak bulunduğu mevkiye yakışmayacak açıklamalar yapılması üzücüdür . Canları ile 1974 de KKTC de ki soydaşlarını koruyan Türkiye ye karşı yapılan bu açıklama gerçekten akla zarardır!!

KKTC Cumhurbaşkanlığı makamından gelen bu açıklama bu dönemde Türkiye’yi derinden üzmüştür . Acilen bir açıklama yapılarak bu durumda ki yanlış anlaşılmaların önüne geçilmelidir. Türkiye bugün yaptığı operasyonla hem kendi vatanını hem de KKTC nin milli çıkarlarını ve güvenliğini korumaktadır . Bu dönemler açıklamalara ciddi bir şekilde aynı incelikle dikkat edilmesi gereken dönemdir . O yüzden herkes 1 laf söylerken 3 kez değil 10 kez düşünmesi gerekmektedir . Gün birlik ve dirlik günüdür . Terörizme karşı birlik günüdür .

Bu haber 1645 defa okunmuştur

:

:

:

: