ÇEVRE, DOĞA BAHANE İSRAİLLİYE KIYAK ŞAHANE

Şehir Planlama Dairesi’nin daha fazla yeşil alan ve daha fazla doğayı koruyacağız diye çıkardığı emirname ve imar planının altında yatan gerçeğin, İsrailli firmaya kalecik bölgesini teslim etmek olduğu ortaya çıktı. Hem de gelecek 15 yılı parselleyerek.
Şehir Planlama Dairesi’nin daha fazla yeşil alan ve daha fazla doğayı koruyacağız diye çıkardığı emirname ve imar planının altında yatan gerçeğin, İsrailli firmaya kalecik bölgesini teslim etmek olduğu ortaya çıktı. Hem de gelecek 15 yılı parselleyerek.

OLUMLU GÖRÜŞ VERDİ

Denize 12 metre yapılan lüks konutları görmezden gelen Şehir Planlama Dairesi Türkmen Yiğitcan, Star Kıbrıs’ın haberi sonrası mühürlenen kaçak konutlar için İskele Belediyesi’ne gönderdiği olumlu görüşle, konutların yasal hale gelmesini nasıl sağladı?

SESSİZ KALDI

İsrailli firmanın, dereyi doldurmasına, üzerine kaçak yapılar kondurmasına sessiz kalan İçişleri Bakanlığı’na bağlı İskele Kaymakamlığı Fasıl 82’ye göre dereleri koruma görevini neden yerine getirmedi? Yoksa İçişleri Bakanlığı’ndan özel talimat mı aldı?

MÜDÜR GÖRMEZDEN GELDİ

Devletin en az 100 yıllık yolunu gasp eden İsrailli firma, yol çekilişleri belli olmadan, yolun genişlemesine olanak sağlamayacak şekilde inşaatlara başladı, yolun kenarına temel direklerini dikti, Şehircilik Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan bunu da görmezden geldi.

Açıkça üç maymunların oynandığı iskele Kalecik bölgesinde kişiye özel yasalarla, İsrailli firmaya gelecek 15 yıl parsellenerek adeta hükümet tarafından hediye edildi.

HEDİYE EDECEKLER

Yapılan adaletsizlere, eşitlik ve Anayasaya aykırılıklara gözünü, kulağını ve ağzını kapatan İçişleri Bakanlığı ve Şehir Plamlama Dairesi, çıkacak yeni İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı ile İskele-Kalecik bölgesini sadece, kişiye özel sağladıkları ayrıcalıklarla İsrailli firmaya hediye edecekler.

HATIRI SAYILIR DOSTLAR

İsrailli firmanın bir kalemde bu ayrıcalıklara sahip olmasının ardında yatan gerçeğin, devlette çıkabilecek yasaklarla emirnamelerin kokusunu alıp, şirketini iyi yönetebilmesi mi yoksa İçişleri Bakanlığı’nda hatırı sayılır dostları bulunması mı?

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI KİME HİZMET EDİYOR

Zira, geleceği parlak, turizm konsepti ile yatırımların yapıldığı İskele-Kalecik bölgesinde, bölgenin kalkınmada ilk hamlesini yapan, bölgede dikili tek bina yokken, yaptığı konutlar ve alt yapısını (elektrik-su-kanalizasyon) kendi olanakları ile sağlayan, turistik yatırımlarıyla bölgeyi cazibe merkezi haline getiren yerli yatırımcıya ceza gibi engel koyan İçişleri Bakanlığı kime hizmet ediyor?

BAKANLIK KİME YUTTURUYOR

Dünyanın hiç bir yerinde, İnsan hakları, Anayasa, yatırım ve fırsat eşitliği hiçe sayılarak böylesine adaletsiz ve eşitliğe aykırı yasalar, kişiye özel yasalar çıkarılması mümkün değil. Bölgeye ilk gelerek yatırımları devam ettiren yerli yatırımcının önü kesilerek, “sana 2 kattan fazla izin yok” denmesine karşın, bölgeye sonradan gelerek yerli yatırımcının bitişiğinde satın aldığı araziler üzerine 15 kat izin veren İçişleri Bakanlığı bunu doğayı koruma, daha fazla yeşil olanağı sağlama diye kime yutturmaya çalışıyor?

EMRE AMADE AVUKAT MI?

Hiç kimse belediye sınırları içerisinde izinsiz tavuk kümesi dahi yapamazken, bu İsrailli firma başlattığı 1800 konutluk site için izin almadan, gasp ettiği yolun çekilişleri yapılmadan, başlattığı yol kenarı temel dolguları Star Kıbrıs haberi ile mühürlenirken, tekrar inşaatlara başlaması, mühürün geçersiz sayılması İsrailli firmanın Emrinde olan avukatlarının üstün dehası ile mi başarıldı? Yoksa İçişleri Bakanlığı’nda hatırı sayılır dostları mı vardı?

BÖLGENİN KİLİDİ İSRAİLLİ DE

Emirname sonrası hazırlanan İmar Planı’nın 31 Aralık 2019’da yürürlüğe girmesiyle İskele-Kalecik bölgesi resmen İsrailli firmaya teslim edilmiş olacak. Önce denizin içine kadar olan kıyıları, sonra Fasıl 82 ile kaymakamlıkların korumasına verilen dereyi, Fasıl 96’yı hiçe sayarak devletin yolunu İsrailli firmaya adeta peşkeş çeker gibi armağan eden, İçişleri Bakanlığı ve ona bağlı Şehir Planlama Dairesi, basının tüm uyarılarına karşın bu ayrıcalığı neden yapıyor? Böylelikle İsrailli firma bölgede tekelini ilan ve domino ederek monopol krallığını sağlamış sayılacak ve bu firmadan başka hiç kimse 2 katın üzerinde inşaat yapamayacak.

Bu haber 320 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER