“TADİLATA GÖRE HAREKET TARZIMIZI BELİRLEYECEĞIZ”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere görüşüldü.
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Yabancılar ve Muhaceret Değişiklik Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere görüşüldü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, yasa tasarısının ülkede kayıt dışına düşen çalışanlarda rakamların yükselmesi ve kayıtsız işçi sayısının 8 bin 500 -9 bin kişi civarına çıkması üzerine hazırlandığını kaydetti.

Yasa tasarısının bu insanları ülkede düştükleri “yaşar ama yaşamaz” durumundan kurtaracağını, hiçbir haktan yararlanamayan bu insanların, istismar edildiğini, bu yüzden insanlık dramına dönüşen bu durumu kontrol altına, çalışanların kayıt altına alınabilmeleri için hazırladıklarını ifade eden Sucuoğlu, “Kayıt dışı işçileri kayıt altına almak için hazırlanan yasa tasarısı buna katkı sağlayacak. Ülkede üçüncü ülkeden gelen 14 bin 657 kayıtlı işçi var, Türkiye’den 33 bin 255 kayıtlı işçi var.” dedi.

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da, kanayan bir yaraya parmak basıldığından dolayı teşekkür ederek, yasa tasarısına ellerinden gelen katkıyı koyacaklarını söyledi.
Çalışanların kaçak duruma düşerek mağdur olduğunu ifade eden Arıklı, bu yüzden yasayı önemsediklerini kaydetti.

Arıklı: “'Türkiye ile 1999 yılında imzalanan Uluslararası Anlaşmaya aykırı hareket edemezsiniz. Bugün bu Tüzükte yapacağınız tadilata göre hareket tarzımızı belirleyeceğiz' dedi.

Tezkere konuşmaların ardından yapılan oylamada oybirliği ile kabul edildi.
Bu haber 137 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER