“EN BÜYÜK ŞANSIMIZ TÜRKİYELİ TÜRKLER'

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 'Kıbrıs Türklerinin en büyük şansı Türkiyeli Türklerdir' dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 'Kıbrıs Türklerinin en büyük şansı Türkiyeli Türklerdir' dedi.

Eroğlu, Türkiye’de, Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneğinin halk eğitim merkezinde düzenlediği 'Kıbrıs' konulu konferansta yaptığı konuşmada, TSK'nin yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'nı desteklediklerini belirterek güzel bir sonuca ulaşılmasını temenni etti.

Kıbrıs Barış Harekatı'nın ve Barış Pınarı Harekatı'nın da önemini iyi bildiklerini vurgulayan Eroğlu, Kıbrıs Barış Harekatı sayesinde Kıbrıs Türklerinin katliamdan kurtulduğunu ifade etti.

Kıbrıs Türk halkının her zaman TSK'ye şükran borçlu olduğunun altını çizen Eroğlu, 'Kıbrıslı Rumlar arasında 10 bin komünistin öldürülmesi listesi yapılmıştı. Önce onlar öldürülecekti. Sonra biz Türkler imha edilecektik. Toplu mezarlar hazırlanmıştı. Demek ki Kıbrıs Barış Harekatı bir Türk toplumunu mahvolmaktan, toplu mezarlara gömülmekten kurtarmıştır. Bizi toplu mezarların eşiğinden döndürmüştü.' diye konuştu.

BM ve AB üyesi bir ülkenin artık anlaşma yapmayacağını, sorunun çözümüne katkı sunamayacağını vurgulayan Eroğlu, şunları söyledi:

'Türkiye'nin garantisi ve müdahale hakkı olmayacak, askerini geri çekecek, siz azınlık olduğunu kabul edeceksiniz, KKTC'den vazgeçeceksiniz diyorlar. Türkiye'den, askerinden kopuyoruz. Rum azınlığı oluyoruz. Daha KKTC olmadan bile bizi silah zoruyla Kıbrıs'tan kaçırmaya çalışanlarla bizim geleceğimizi düşünün. Başımıza neler gelir? Dolayısıyla bu halkı müzakerelerde bir sonuç alamayacağımıza inandıracağız. Tek kalıcı çözümün ana vatan Türkiye'nin desteğiyle ayrı bir devlet kurulmasıdır, 'Türk'ün Türk'ten başka dostu yok,' sözü bizim hep sözümüz olmuştur. Bizim sizi sevmekten başka şansımız yok, çünkü Kıbrıs Türklerinin en büyük şansı Türkiyeli Türklerdir.'
Bu haber 110 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER