ANTİK LİMAN ÇEKİM MERKEZİ

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Antik Limanı’nı yenileme projesiyle ilgili ihalenin gelecek hafta açılacağını duyurdu.
Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Antik Limanı’nı yenileme projesiyle ilgili ihalenin gelecek hafta açılacağını duyurdu.

Yenileme çalışmalarına Aralık ayında başlanacağını belirten Üstel, “Girne'ye, KKTC'ye uygun bir liman, herkesin yeniden gitmekte imreneceği bir yeri kazandıracağız. Geri sayım başladı. Nisan 2020’de Girne Antik Limanı’nı çekim merkezi haline getireceğiz” dedi.

Üstel, Girne Antik Liman için bir denetleme kurulu kurulacağını açıklayarak, artık birçok düzenlemenin bu mekanizmadan geçeceğini, Turizm Polisi'nin de göreve başlayacağını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Üstel, BRT’de katıldığı televizyon programında Girne Antik Limanı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“BU KADAR DEĞERLİ BİR ESERİ NEDEN BU KADAR DEĞERSİZ YAPTIK”

Antik Liman’ın içinde bulunduğu duruma işaret eden Üstel, “Kimseyi eleştirmek için söylemiyorum ama bu kadar değerli bir eseri neden bu kadar değersiz yaptık?” ifadelerine yer verdi, bu durumun sorgulanması gerektiğini söyledi.

4 aydır Antik Liman üzerinde çalıştıklarını, insanların ziyaret etmekte tereddüt ettiği bu yeri eski güzel haline, aslına döndürmek için çalıştıklarını belirten Üstel, limanın tarihi dokusunu da korumak üzere bir proje hazırlandığını anlattı.

Projeyle ilgili çalışmanın son aşamaya geldiğini kaydeden Üstel, “Ümit ederim gelecek hafta projeyi ihaleye göndereceğiz ve 15 gün içinde ihale başlar” dedi.

“HERKESTEN FEDAKARLIK BEKLİYORUZ”

Üstel şöyle devam etti:

“Esnafla, gemiciyle, oturup konuşacağız. Aralık – Ocak – Şubat – Mart’ta bitirilmek üzere ve yeni turizm sezonunu, Antik Liman'da güzel görkemli bir törenle açmak üzere burayı tadilata alıyoruz. Herkesten fedakarlık bekliyoruz. Esnafımızdan, lokantacımızdan, gemi sahiplerinden, balıkçı gemilerinden. Fedakarlık bekliyoruz. Girne için, liman için yapılacak her fedakarlık, ileride kazanç olarak geri dönecektir. Girne'ye, KKTC'ye uygun bir liman, herkesin yeniden gitmekte imreneceği bir yeri kazandıracağız. Geri sayım başladı.”Bu haber 86 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER