Kafalar rahat mı?

Şehir planlamacıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu’ndan gelen açıklamalar yeri yerinden oynatacak cinsten açıklamalar.

Şehir planlamacıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu’ndan gelen açıklamalar yeri yerinden oynatacak cinsten açıklamalar.

Sn. Refikoğlu ne demişti bir hatırlayalım ;Aralık ayında yayımlanması beklenen planla ilgili yapılan çalışmaların , halkın yararına değil , rant çevrelerinin çıkarına uygun hale getirilmiştir “ demişti.

Şimdi buradan sormak isteriz yetkili mercilere rant çevreleri kimlerdir ?

Bu açıklamalara karşı neden yetkililer halen açıklama yapma gereği duymuyor ?

Burada ki rantçılar ne gibi isteklerde bulundu ya da ne gibi kazanımlar elde edildi ?

Eğer böyle bir durum söz konusu ise görevini kötüye kullananların yargılanması gerekmez mi ?

Ayrıca refikoğlu bölgenin tarıma elverişli topraklar olduğunu beyanatında söylemişti . Ülkenin tarımsal olarak alanı olarak belirtilen alana girdiği belirtilmektedir . Peki öyleyse tarım alanlarını neden imara açtınız ? İmara mevzu bahis olmayan bölgelerde ne olduda imara açtınız . Benim bildiğim böyle alanlarda Master planları askıya çıkar bu uygulamalardan sonra bakanlıktan onay alınır . Bunlar hepsi silsile olarak gider . Burada Kısacası bir imar planı yapıldıysa herkesin bilgisi dahilinde yapılmıştır .

Peki öyleyse refikoğlu Nun dediği rant çevreleri başka nereleri imara açmanızı isteyecek ?

Bunları söyleyen refikoğlu na karşı neden bir açıklama da bulunmadınız . Kamuoyunun bu konular hakkında kesinlikle bilgilendirilmesi gerekmektedir .

Bu rant çevreleri kimlerdir ? Bizler bunları bilmek isteriz . Adaletli bir plan olmadığını daha önce ki yazılarımızda sizlere yazdık .

Bu konu gerçekten gün geçtikçe derinleşmekte ve her gün kafa karışıklığına sebep olmaktadır . Bu olayın acilen düzeltilip aydınlatılması lazımdır .

Böyle plan - imar - yapılaşma gibi konuların şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir . Bu yüzden biran evvel refikoğlu gibi kişilerden gelen söylemlerin cevapları verilmelidir . Devlet kurumları yozlaştırılmamalıdır . Bence Aralık’ta yayınlanması düşünülen planların tekrar imar tadilatı yapılması gerekmektedir . Tarıma uygun arazilerin tekrar imara kapatılıp , tarımsal amaçlı kullanılmasının önü açılmalıdır .

Turizm e yönelik bölgeleri de imar uygulaması bakımından otel yapımına uygun şekilde imar revizyonuna gidilmesi gerekmektedir .

KKTC gibi uluslararası alanda turizm bakımından önemli bir konuma sahip ülke parmak sayısı kadar az . O yüzden her atılacak adım 3 kere düşünülüp 1 kere yapılmalıdır .

Bu haber 1481 defa okunmuştur

:

:

:

: