Sayın Ayşegül Baybars, sizi ve ekibinizi sorguluyoruz

Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı çalışmaları kapsamında oluşturulan Birleşik Kurul ilk toplantısını 14 Ekim 2019, Pazartesi günü gerçekleştirmiştir.

Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı çalışmaları kapsamında oluşturulan Birleşik Kurul ilk toplantısını 14 Ekim 2019, Pazartesi günü gerçekleştirmiştir. Bu toplantıda ilgili Belediye Başkanlarına dağıtılan İmar Planı Dökümanları incelendiğinde görülmüştür ki Belediyelerle Oluşturulan Ortak Planlama Ekipleri bilgisi dışında İskele Longbeach Bölgesinde 300 hektarlık (yaklaşık 50,000 ekstra nüfusun gelebileceği) bir alan imara açılmıştır.
Sizlerin bilgisinde ve ekonomik dengeleri sağlamak adı altında yapılan bu girişim noktasında soruyoruz ve sizleri sorguluyoruz:
1. Birleşik Kurul öncesindeki son iki günde neler değişti ki çok radikal bir karar alarak Longbeach Bölgesinde hektarlarca büyüklükteki tarım arazilerini imara açtınız?

2. Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu’nun iddia ettiği gibi bu bölgedeki haritayı Müteahhitler Biriliği ve Ticaret Odası’nın ortak çalışma grubu mu hazırladı?

3. Planlama Sürecinin hiçbir aşamasında masada olmayan ve son dakika değişikliği ile plana konan bu bölgedeki yol güzergahları hangi kriterlere göre belirlendi?

4. Bir gecelik operasyonla emlak değerleri onlarca kez katlanan bu bölgede kimlerin arazileri var? Bu bölgede hangi araziler son iki ay içerisinde el değiştirdi ve/veya hangi müteahhitlik anlaşmaları yapıldı?

5. Yeni açılan bölgede sınırsız kat ve yüksek imar hakları tanınmasının bilimsel gerekçesi nedir?

6. Bu son dakika değişiklği ile kimlere rant sağlanmıştır?

Sayın Bakan, yeni İmara açtığınız arazilerin: 1. Derece Tarım Toprağı olduğunu, En yüksek Taşkın Riski altında bulunduğunu ve yakın gelecekte olabilecek 150 kg dolayındaki bir yağmurda sular altında kalabileceğini, En Çürük Zemin yapısına sahip olduğunu ve oradaki insanların olası bir depremde çok büyük risk altında bulunduğunu , Sıfır Yol altypısı olduğunu, Merkezi Kanalizasyon Sisteminin ve Yağmur Suyu Drenaj altyapısının bulunmadığını, Elektrik Enerjisi Altypısının bölgede iflas ettiğini BİLİYORMUSUNUZ?

Planlama İlkelerine ve meslek etiğine aykırı bir şekilde SIFIR ALTYAPISI OLAN BİR BÖLGEDE SINIRSIZ KAT VE EN YÜKSEK İMAR HAKKI VERMENİN MANTIĞI NEDİR?
Kusura bakmayınız ama halkımıza dayatmaya çalıştığınız PLAN ‘İmar Planı’ olmaktan çıkmış ‘Rantın-Sermayenin’ Planı olmuştur.

Bu haber 3239 defa okunmuştur

:

:

:

: