Ekmekçi’nin ekmeği az mı geldi?

Kendisine “gazeteci” diyen Hüseyin Ekmekçi, geçen hafta yaptığı programda Star Gazetesi’ni okumayı reddetti.

Kendisine “gazeteci” diyen Hüseyin Ekmekçi, geçen hafta yaptığı programda Star Gazetesi’ni okumayı reddetti.
Hemen belirtelim. Patronumuz Ali Özmen Safa seni izlemedi. Durumdan ancak kendisine bildirdiğimizde haberi oldu. Yayınınızda Ali Özmen Safa’ya “80 yaşındasınız, ekmeğinizi yediniz, suyunuz içtiniz. Artık bu işlerle uğraşma” mealinde bir takım lakırdılar ettiniz.
Sözlerinizden anlaşılan o ki, siz daha gazeteciliği öğrenemediniz. Şunu hatırlatmak isteriz. Bundan yaklaşık 7-8 yıl önce Ada TV’de bir programa telefonla katıldınız. Cuma günü yaptığınız gibi Star Kıbrıs’a saldırmaya çalıştınız. O zaman boyunuzun ölçüsünü almıştınız. Herhalde zaman aşımından olsa gerek dersinizi unuttunuz.
Star Kıbrıs Medya Grubu’nun sahibi Ali Özmen Safa’nın bir sözü var. “İki şeyi satın alamazsınız, biri zaman diğeri tecrübe”
Tecrübeyi ancak yaşayarak edinirsin, gidip satın alamazsın. Başkalarının tecrübesini de maaş vererek parayla satın alabilirsin. Örneğin batı ülkelerinde en büyük şirketlerin başlarına 75-80 yaşındaki yöneticileri 1 milyon maaşla yönetim kurulu başkanı atıyorlar. Bu insanların o yaşlardaki tecrübelerini para verip satın alıyorlar.
Ülkemize gelecek olursak, kendisine büyük saygımız olan Derviş Eroğlu, bugün 81 yaşında. Ancak aday olsa partinin başına geçeceğinden, ülkenin başbakanı olabileceğinden kimsenin kuşkusu dahi yok.
87 yaşında hayata gözlerini yuman merhum kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, son güne kadar ülkenin gidişatıyla ilgili yakından ilgilendi.
Ancak anlaşılan o ki sen bunların bile farkında değilsin.
Satın alınamayacak zamana gelince, bütün yaşayan insanlar bu dünyada belli bir süre var olacak. O yüzden bu zamanı da elverişli bir şekilde kullanmak gerekiyor. Ancak gel gör ki sen bu zamanı da elverişli bir şekilde kullanamıyorsun.
Sen, “ben her şeyi biliyorum” diyorsun. Tecrübeye kıymet vermiyorsun. Zamanı önemsemiyorsun.
Star Gazetesi ve Ada TV, 12 yıldır “güçlünün değil, haklının yanında olmayı ilke edindi.
Bu gazete halkın menfaatleri doğrultusunda bazı dönemlerde Bakanlar Kurulu kararlarını da gündeme getirip sorguladı. Sen de dahil bazı gazeteciler bu haberlerin Ali Özmen Safa’nın menfaatleri doğrultusunda yapıldığını iddia ettiniz. Eninde sonunda ne oldu? O kararlar iptal edildi.
Halk, Star Kıbrıs ve Ada TV’ye teşekkür etti.
Türkiye’de Star Gazetesi ve 24 TV’nin uzun bir süre patronluğunu yapan Ali Özmen Safa’nın bir sözü daha vardır. İlk günden beri “Altını dolduramayacağınız, belgesi olmayan hiçbir haberi yapmayın” der. Kısacası ilk kuralımız, haberimizin doğru olmasıdır.
Star Gazetesi’ne çamur attığın meseleye gelince, İskele Kalecik bölgesinin yüzde 75’i son emirnameyle tarlaya çevrilmiştir. Orada yaşayan insanların ellerindeki inşaat yapma hakları bir yıldır alınmıştır.
Sen bu gerçeği bile görmezden gelip araştırma yapmıyorsun. Peki araştırsan ne görecektin?
İskele’de denizin nasıl teslim edildiğini, dere yataklarının nasıl işgal edildiğini, yasadışı bir şekilde nasıl inşaatlar yapıldığını görecektin.
Star Gazetesi ve Ada TV bunları gündeme getiriyor. İskele Kalecik bölgesinin şirketler tarafından nasıl yağmalandığını, İçişleri Bakanı’nın nasıl buna göz yumduğunu gündeme getiriyor. Belgeleriyle haber yapıyor. Biz diyoruz ki, burada yasalar çiğnendi. İçişleri Bakanı buna cevap vermeye mecburdur. Bu demokrasinin gereğidir.
Star Gazetesi bu cesareti gösterdi. Senin bir gazeteci olarak bu haberi alkışlaman gerekmez mi?
Biz Star Gazetesi olarak “güçlünün değil haklının yanındayız” diyoruz. Peki sen ne yapıyorsun?
Gazeteciliği sadece kendi parmağındaki balı yalamaktan ibaret sayan Ekmekçi, acaba kaç yerden danışmanlık ücreti alıyor?
Gazeteci sıfatıyla bize ders vermeye çalışan Ekmekçi, acaba hangi bakanlıklardan, hangi belediyelerden danışmanlık ücreti alıyor? Karşılığında ne hizmeti veriyor?
Hangi işadamlarından aldığı ücret karşısında kamuoyunu yönlendirecek hangi haberleri yapıyor?
Ekmekçi’ye soruyoruz? Eğer gazeteci görüntüsüyle cumhurbaşkanı seçimlerinde bir adayın peşinde olduğunuz için bu yayınları yapıyorsanız, şimdiden söyleyelim. Yanlış ata oynuyorsunuz.
İstersen çok savunduğun İçişleri Bakanı’nı da yanına al. Star Gazetesi’nin yayınlarının yanlış olduğunu ispatla. Bunu başarırsan Ali Özmen Safa, gazetesini kapatacak. Ama yok bunu başaramazsan o zaman sen de ekmekçiliği bırakacaksın!
Hodri meydan…
Bu haber 3247 defa okunmuştur

:

:

:

: