“LONGBEACH LAĞIMA BOĞULDU”

İsrailli Afik İnşaat Firması’nın Longbeach bölgesinde “Caesar Resort” adıyla inşaat yaptığı bölgeyi adeta lağım çukuruna çevirdiği görüldü. Bölgeden gelen pis kokular, Afik Firması’nın nasıl bir çevre katliamına neden olduğunu ortaya çıkardı.
İsrailli Afik İnşaat Firması’nın Longbeach bölgesinde “Caesar Resort” adıyla inşaat yaptığı bölgeyi adeta lağım çukuruna çevirdiği görüldü. Bölgeden gelen pis kokular, Afik Firması’nın nasıl bir çevre katliamına neden olduğunu ortaya çıkardı.

Dere yatağına ve çevreye bırakılan lağım sularının, sadece pis koku yaymayıp bölgede salgın hastalıklara neden olacak derecede mikrop yaydığı ortaya çıktı. Bölge
halkı, İsrailli firmanın Longbeach bölgesinde bu işi aylardır yaptığını söyledi.

Bölgede oturan halkın yaptığı şikayetler sonucu, çevre katliamının yapıldığı yere gelerek suçüstü yapan İskele Belediyesi’ne ait zabıta birimi, duruma el koyarak tutanak tuttu ve ilgili firma hakkında rapor hazırlanacağını söyledi.

İsrailli Afik Group’un bu yaptığı çevre katliamı ilk değil. Kalecik bölgesinde de “Caesar Beach” sitesinin atık sularını, hemen yanıbaşındaki dereye bırakması sonucu Mağusa Çevre Dairesi birimleri bu firmaya daha dün çevre cezası kesip, boruları toplaması için süre vermişti.

Longbeach bölgesinde “Caesar Resort” adıyla yapmakta olduğu konut inşaatları bölgesini adeta “Lağım cehennemine” çeviren İsrailli Afik Group’un yarattığı çevre katliamına İskele Belediyesi zabıta birimi suçüstü yaparak, el koydu.

İskele Belediyesi’ne ait zabıtalar, bölgeye lağım sularının gerek kanallarla gerekse de vidanjörlerle boşaltılarak neden olunan çevre katliamını yerinde inceledi ve müdahale etti.

Bölge halkının yaptığı şikayetler sonucu, İsrailli firmanın adeta lağım çukuruna dönüştürdüğü bölgeye giden Ada Tv ekibi kokudan haber yapamaz oldu.

İskele bölgesinde büyük konut projeleri olan İsrailli Afik Group’un çevreye verdiği zararın boyutları dikkat çekici büyüklükte. Aylardır lağım sularını boru ve vidanjörlerle bölgeye boşaltan İsrailli firma, bu lağım sularının yeraltı sularına karışmasına da neden olduğu belirlendi.

Sadece çevreye ve bölge halkına değil, kendi işçilerinin kaldığı lojmanların önünü de lağım çukuruna çeviren israilli firmanın,işçilerin sağlığını da tehlikeye attığı gözlemlendi. Inşaatta kalan işçilerin hemen tam burnunun dibindeki arıtma tesisi kapasitesini aştığı için bilinçli bir şekilde vidanjörlerin lağım sularını araziye boşalttığı görüldüğü zabıtalarca tespit edildi.

Bundan bir kaç ay önce aynı İsrailli Afik Group’un İskele-Kalecik bölgesinde yaptığı “Caesar Beach” sitesinde de atık sularının hemen yanıbaşındaki dereye boşalttığı Ada TV ve Star Kıbrıs Gazetesi haber ekibi tarafından gündeme taşınarak konunun Çevre Koruma Dairesi’ne iletilmesi sağlanmıştı. Mağusa Çevre Koruma Dairesi birimlerinin yaptığı çalışmalar sonucu, bu firmanın dere yatağına atık su boruları döşediği sabit olunup İsrailli Afik Firması’na daha dün “çevre cezası” kesildiği ve dereye döşediği boruları toplaması için 15 gün süre verildiği öğrenildi.

Afik Group’un bu kez Longbeach bölgesinde yarattığı bu çevre katliamı konusunda Mağusa Çevre Koruma birimlerinin harekete geçerek gerekli çalışmayı yapması bekleniyor.

İskele Kaymakamlığı ekiplerimiz tarafından dün bir çok kez aranmasına rağmen ne İskele Kaymakamı’na ne de kaymakam muavinine ulaşılamamış olup konu hakkında İskele Kaymakamlığı’nın bugün için bir çalışma yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Bölge halkı kaymakamlığın konuya ilişkin çalışma yapıp, insan hayatını tehlikeye atan ve lağım sularını dere yatağına boşaltan firmaya gerekli yasal müeyyide uygulamasını istiyor.
Bu haber 381 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER