Bu kaçıncı “Çevre Katliamı” İsrailli firmanın !

Star Kıbrıs ve ADA TV’nin ısrarla yaptığı yayınların ne kadar haklı ve ülke menfaatine olduğu bir kez daha ispatlandı, hem de bu kez suçüstü yapılarak.

Star Kıbrıs ve ADA TV’nin ısrarla yaptığı yayınların ne kadar haklı ve ülke menfaatine olduğu bir kez daha ispatlandı, hem de bu kez suçüstü yapılarak.
Biz aylardır, ülkemize gelerek inşaat sektörüne soyunan İsrailli işinsanının “Afik Group” adıyla bölgede yaptığı inşaatlarda gerçekleştirdiği yasadışı faaliyetleri, kanunsuzlukları ve devlet yetkililerinin bu firmayı kayırdığı yönündeki haberleri gündeme taşıyoruz.
Ne yazık ki, nedendir bilinmez, hep gözardı edilen yasadışı faaliyetler konusunda yetkililer bu İsrailli firmayı kayırıp durdu.
İskele bölgesinde lüks konutlar yaptığı iddiasıyla, yaptığı reklamlarla övünen bu israilli Afik Group’un bölgede nasıl çevre katliamlarına neden olduğunu hep yazdık durduk, hep görüntüledik durduk.
Kalecik’te denize 12 metre mesafeye kumulların üzerine yaptığı lüks rezidanslara nasıl izin aldığını, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Şehir Planlama Dairesi’nin bunlara “Olumlu görüş” vererek yasallaştırdığını söyledik, para etmedi. Kalecik’teki Caesar Beach konutlarının kenarındaki dere yatağına müdahale ederek, daralttığını, işgal ettiğini, dere yatağına atık suları boşalttığını yazdık, görüntüledik.
Yine aynı bölgede, en az 100 yıllık bir yolu işgal ederek gasp ettiğini söyledik ama hep yetkililer gözardı etti bu firmanın yasadışılıklarını.
Bu kez Longbeach bölge halkından dün gelen şikayet işin tuzu biberi oldu adeta, derhal bölgeye giden Star Kıbrıs ve Ada TV ekipleri bölgenin nasıl bir lağım çukuruna çevrildiğini, adeta çevre katliamı yaşandığını bu İsrailli Afik Group’un bölgeyi cehenneme çevirdiğini gözlemledi, görüntüledi.
Sadece bölgeyi kirletmekle kalmayan bu firma inşaatlarında çalışan kendi işlçilerinin sağlığını da tehlikeye attığı görüldü. İşçilerin kaldığı konteynerlerin hemen yanıbaşındaki bu tehlikeli durumun işçilerin sağlığını da olumsuz etkileyebileceği açıkça görüldü.
Neyse ki, İskele Belediyesi’ne ait zabıta birimi olaya suçüstü yaparak tutanak tuttu ve olaya el koydu. Ancak dün ısrarla aranan ve bir yetkilinin müdahale etmesini istediğimiz İskele Kaymakamlığı olaya sessiz kaldı.
Mağusa Çevre Koruma Dairesi birimlerinin de olayla ilgilendiği gerekli çalışmaları yapacağı öğrenilirken, İsrailli Afik Group’un bizim ortaya çıkardığımız Kalecik’teki Caesar Beach konutları yakınındaki dere yatağına müdahalesine Çevre koruma Dairesi tarafından “çevre cezası” kesildiğini ve dereye döşedikleri boruları toplaması için 15 gün süre verildiğini öğrendik.
Sözün kısası, ülkeye lüks konutlar yapıyoruz diye övünen bu İsrailli Group’un, sadece bölge insanının değil, boşalttığı lağım sularının yeraltı sularına karışması sebebiyle canlı yaşamını nasıl da tehlikeye attığı bir kez daha gözlemlenmiş oldu.
Bakalım daha başka nasıl zararlı faaliyetleri ortaya çıkacak bu İsrailli firmanın?
Bu haber 3226 defa okunmuştur

:

:

:

: