Henüz 14 yaşındaydı..

Henüz daha 14 yaşında bir çocuktu Esin Sönmeztürk.
Henüz daha 14 yaşında bir çocuktu Esin Sönmeztürk. Karın ağrısı şikayeti ile hastaneye gitti. 'Apandisit' tanısı ile Devlet Hastanesinde ameliyata alındı, lakin tanının doğru saptama olmadığı anlaşılınca ameliyat sonlandırıldı.
Daha sonra ise 'Romatizmal hastalık ön tanısı' ile Türkiye'ye sevki yapıldı.
Önceki gün İstanbul’dan kötü haberi geldi Esin’in!
Esin artık yoktu.
Hayalleri,umutları,onu bekleyen bir gelecek olamazdı da artık.
Ateş yine düştüğü yeri yakmıştı..
Hepimizi istisnasız acıya boğan,yüreklerimizi dağlayan bu beklenmedik ölümün ardından Esin’i neden kaybettiğimizi dahi bilmiyoruz.
Peki ama neden öldü Esin?
Şöyle bir düşünelim.
Hatta empati kurmaya çalışalım.
Hasta oldunuz.
Vücudunuzun belli bir bölgesinde ağrınız var.
Ne yaparsınız?
Tabi ki size en yakın sağlık merkezine koşarsınız.
Esin’in ailesi de öyle yaptı.
Ve çocuklarını devlet hastanesine götürdüler.
Peki ya sonra?
Orada yapılan tetkikler sonrası Esin’e “Apandisit” tanısı koydular. Ameliyata aldılar ve ameliyatta bu tanının doğru olmadığına kanaat getirip ameliyatı sonlandırdılar.
Bu elbette Esin için bir zaman kaybı oldu.
Bunun yanında yanlış bir tedavi de söz konusu.
Peki ama neden?
Neden böyle bir tanı karmaşası yaşandı.
Eğer yapıldıysa nerede hata yapıldı? Nasıl bir yanılgı yaşandı?
Ve “Romatizmal hastalık” ön tanısı ile Türkiye’ye sevk edilmesine karar verildi.
Doğal olarak benim zerre kadar tıp bilgim yok.
Olmadığı için de anlamaya çalışıyorum, “Apandisit” tanısı yapan doktor veyahut doktorlar ameliyat safhasına kadar götürdükleri bir hastayı daha sonra hatalı tanı yapıldığı gerekçesi ile ameliyatı sonlandırıyorlar ve “Romatizmal” ön tanısı ile yeni bir teşhis koyuyorlar. İlgi kurmaya çalışıyorum kafam karışıyor. Zira “Apandisit” tanısı nerde, bir eklem rahatsızlığı olan “Romatizmal” tanı nerde?
Haliyle kaynak bulmaya çalıştım anlayabilmek için.
Yaptığım kısa araştırmada Prof. Dr. Ece Aydoğ’a ait bir makale buldum konuyla ilişkili
Bakın nasıl açıklıyor Romatizmal hastalıkları Prof.Dr.Ece Aydoğ.
“Artrit ve Romatizma Nedir?
Romatizma kelimesi, Yunanca 'rheuma' kökünden gelir. Bu kelime 'akma'yı dolayısı ile 'hareket'i ifade eder. Romatizma oldukça genel bir terimdir ve kemik, kas ve eklemlerin etrafındaki ağrı veya acıyı ifade etmek için kullanılır. Romatizma deyince tek bir hastalık anlaşılmaz. 100\'den fazla hastalığı içerir. Bazıları sık bazıları ise oldukça nadir görülür. Artritin kelime anlamı vücuttaki bir veya daha fazla eklemde görülen yangıdır. Artrit çocuklar da dahil olmak üzere herkesi her yaşda etkileyebilir, bununla beraber kadınlarda erkeklere göre bu hastalıklara yakalanma şansı daha fazladır.”
Peki “Apandist nasıl anlaşılır?
“Apandis (apendiks), karnın sağ alt bölümünde bulunan ve kalın bağırsağın uzantısı şeklinde tanımlanabilir. Yaklaşık 9-10 cm uzunluğundadır fakat bundan daha az ya da daha fazla olabilen apandisitin uzunluğu çocuklarda daha fazladır. Yerleştiği yer bazı kişilerde farklılık gösterebilir. Bu durum apandis rahatsızlığı olanlarda tanı koymayı zorlaştırabilir. Apandisin görevine gelirsek, vücuttaki fonksiyonuna dair malumat henüz yoktur. Apandisin tıkanması ile varlığını hissettirmesi bir olur.
Peki apandis neden tıkanır?
Apandisin çoğunlukla dışkı veya daha az bir ihtimalle safra taşı, tümör ya da bağırsak kurdu vs. ile tıkanması sonucu iltihaplanmasına apandisit adı verilir.Rahatsızlığın adı olan apandisit, şiddetli ağrı ile hissedilir. Acil müdahaleyi gerektiren bu durumda hızlı davranılmazsa, kişi apandisin patlaması sonucu karın bölgesine iltihap yayılması tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Bu durumda diğer organlara yayılması ölüm tehlikesini getirebilir. Aynı zamanda bu durum karın bölgesinin de iltihaplanmasına sebebiyet verebilir.”
Tabi ki bu bilgiler Esin’i geri getirmeyecek.
Hatta gerçek olan şudur ki; Esin artık yok.
Hiç olmayacak. Lakin Esin neden öldü sorusu bir ömür boyu bizim karşımızda duracak.


Bu haber 505 defa okunmuştur

:

:

:

: