ÇOK NET KONUŞTULAR

Plan İmar Planı olmaktan çıkmıştır...
Plan İmar Planı olmaktan çıkmıştır...


Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı çalışmaları kapsamında oluşturulan Birleşik Kurul ilk toplantısını 14 Ekim 2019 Pazartesi günü gerçekleştirmiştir. Bu toplantıda ilgili Belediye Başkanlarına dağıtılan İmar Planı Dökümanları incelendiğinde görülmüştür ki Belediyelerle Oluşturulan Ortak Planlama Ekipleri bilgisi dışında İskele Longbeach Bölgesinde 300 hektarlık (yaklaşık 50,000 ekstra nüfusun gelebileceği) bir alan imara açılmıştırZaroğlu’nun Bakan Baybars’a soruları;

1. Birleşik Kurul öncesindeki son iki günde neler değişti ki çok radikal bir karar alarak Longbeach Bölgesinde hektarlarca büyüklükteki tarım arazilerini imara açtınız?

2. Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu’nun iddia ettiği gibi bu bölgedeki haritayı Müteahhitler Biriliği ve Ticaret Odası’nın ortak çalışma grubu mu hazırladı?

3. Planlama Sürecinin hiçbir aşamasında masada olmayan ve son dakika değişikliği ile plana konan bu bölgedeki yol güzergahları hangi kriterlere göre belirlendi?

4. Bir gecelik operasyonla emlak değerleri onlarca kez katlanan bu bölgede kimlerin arazileri var? Bu bölgede hangi araziler son iki ay içerisinde el değiştirdi ve/veya hangi müteahhitlik anlaşmaları yapıldı?

5. Yeni açılan bölgede sınırsız kat ve yüksek imar hakları tanınmasının bilimsel gerekçesi nedir?

6. Bu son dakika değişiklği ile kimlere rant sağlanmıştır?Çok net konuştular;

Plan İmar Planı olmaktan çıkmıştır...
Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı çalışmaları kapsamında oluşturulan Birleşik Kurul ilk toplantısını 14 Ekim 2019, Pazartesi günü gerçekleştirmiştir. Bu toplantıda ilgili Belediye Başkanlarına dağıtılan İmar Planı Dökümanları incelendiğinde görülmüştür ki Belediyelerle Oluşturulan Ortak Planlama Ekipleri bilgisi dışında İskele Longbeach Bölgesinde 300 hektarlık (yaklaşık 50,000 ekstra nüfusun gelebileceği) bir alan imara açılmıştır.

Yeniduzende cıkan habere göre ..

Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı yeni “tarımsal araziler”in de imara açılması ile karşımıza çıktı. İlk Taslak, 9 Ağustos’ta kamuoyuna sunulmasının ardından “daha fazla betonla” yenilendi.

Yeni taslak Birleşik Kurul’a sunuldu, ilgili belediyelere gönderildi.
Ancak henüz kamuoyu ile paylaşılmadı.

ilk dikkat çeken nokta “imara açılacak alanların” artırıldığı oldu. özellikle İskele’de yeni “tarımsal araziler”in imara açıldığı görülüyor.

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu, “Tarım Bakanlığı kendi arazilerini
inşaata açtı, koruması gereken toprakların imara açılmasını teşvik etti” iddiasını ortaya koyuyor.

Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan’la konuştuğum zaman bir anlamda bu iddia doğrulanıyor: “Tarım Dairesi’nden aldığımız görüş ve öneriler doğrultusunda bu araziler imara açılmıştır.”

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu’na sorulduğunda, “Bu plandaki en son harita Müteahhitler Birliği – Emlakçılar Birliği ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından çizilmiş ve dayatılmıştır” dedi

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da bu iddiayı doğrulayacak nitelikte
konuşuyor:

“Şehir Planlama’dan bize, planın son taslağını Müteahhitler Birliği ve Ticaret Odası’yla birlikte yaptıklarını söylediler.”

Sadıkoğlu: İkİ sunum arası 300 hektar

Yeni İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’yla konuşuyorum, isyan ediyor ve söyledikleri insanı düşündürüyor:

“Bu süreçte ciddi bir çalışma ortaya koyduk. Geçen hafta Şehir Planlama’dan bir sunum yaptılar, görüşlerimiz tümüyle örtüşmese dahi bir uzlaşı sağladık. Beş gün sonra yeniden geldiler, bir baktık, 300 hektarlık yeni bir alanı daha inşaata açtılar. Bu nereden çıktı, diye sorduk. Bize, Müteahhitler Birliği ve Ticaret Odası’yla yaptıkları görüşmeler sonucunda böyle bir karar aldıklarını söylediler. Kanalizasyon çalışmalarımıza başladık, ilk sunuma göre dahi 21 milyon Euro yatırıma ihtiyacımız var. Peki bu parayı kim verecek? Yoksa binalar yapacağız ama kanalizasyonu olmayacak, lağımı denize mi dökeceğiz? 21 milyon Euro yatırıma ihtiyaç vardır, bize danışmadan, fikirlerimiz alınmadan, yeni yerler daha imara açıldı. Peki kanalizasyon altyapısını kim yapacak? Long Beach çok süratle büyüyor, biz daha mevcudu nasıl çözeceğimizi düşünürken, yeni alanlar imara açılıyor. Bizimle değil, Ticaret Odası ya da Müteahhitlerle uzlaşılıyor.”

Sn. Bertan Zaroğlu

Ada TV'Ye konuştu

Zaroğlu; Son İmara açılan tarım arazıları hakkında konuşup Sn. bakan Baybars'a hitap edip şunları söyledi ve sordu;

Bu araziler birinci Derece Tarım Toprağı olduğunu, En yüksek Taşkın Riski altında bulunduğunu ve yakın gelecekte olabilecek 150 kg dolayındaki bir yağmurda sular altında kalabileceğini, En Çürük Zemin yapısına sahip olduğunu ve oradaki insanların olası bir depremde çok büyük risk altında bulunduğunu , Sıfır Yol altypısı olduğunu, Merkezi Kanalizasyon Sisteminin ve Yağmur Suyu Drenaj altyapısının bulunmadığını, Elektrik Enerjisi Altypısının bölgede iflas ettiğini BİLİYORMUSUNUZ?
Planlama İlkelerine ve meslek etiğine aykırı bir şekilde SIFIR ALTYAPISI OLAN BİR BÖLGEDE SINIRSIZ KAT VE EN YÜKSEK İMAR HAKKI VERMENİN MANTIĞI NEDİR?
Kusura bakmayınız ama halkımıza dayatmaya çalıştığınız PLAN ‘İmar Planı’ olmaktan çıkmış ‘Rantın-Sermayenin’ Planı olmuştur.
Bu haber 203 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER