İstatistik Kurumu Ay’da mı yaşıyor

Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) ekim ayı enflasyon oranını -0,42 olarak açıklaması hepimizi bıyık altı güldürdü.
Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) ekim ayı enflasyon oranını -0,42 olarak açıklaması hepimizi bıyık altı güldürdü.
Akabinde de çok öfkelendirdi.
Peki neden?
Çünkü devletik istatistik kurumu hepimizle düpedüz alay ediyor.
Düşünebiliyor musunuz, korkunç bir hayat pahalılığının olduğu bir ülkede, sürekli değer kaybeden TL’nin yanında, sürekli artan fiyatlar ve gözle görülür şekilde düşen alım gücü bu kadar net hissedilirken, birileri gerçekçi olmayan bir yaklaşımla rakamları alt alta istediği gibi koyup hesaplar yapıyor.
Peki nasıl?
Tezgah kuratak.
İstediği verileri tek yanlı olarak kullanarak.
Oyda yurttaşlar yaşadığı ekonomik açmazları biliyor.Cebindeki paranın yitirdiği değeri biliyor, raflarda ki ürünün ucuzlamadığını aksine üzerine hergün yükselen bir fiyat olduğunu görebiliyor.
Sonuçta herkes sabah uyandığında elini yüzünü yıkayıp güne başladığında cebindeki paranın belirsiz akıbetini yaşayarak tecrübe ediyor.Dün toplamda 50 TL aldığı üç beş kalem ürünü, ertesi gün 60 TL’den alacağının da farkında.
Şimdi hal böyle iken, Ekim ayında hayat pahalılığının ekside olduğunu gösteren istatistik kurumuna güven duyabilir misiniz?
Tabi ki hayır.
Peki neden?
Çünkü herkes yaşadığını biliyor.
Bu kadar pahalılığın olduğu bir ülkede
söz konusu rakamların ortaya çıkması mümkün değil.
Çarşı,pazar ateş pahası..
Haliyle insanın aklına gelen ilk soru bu hesapları kitapları yapanların bu verileri nasıl ortaya çıkarıp neye göre yaptıklarıdır.
Zira hayat pahalılığın her ay hissedilir derecede artıyor, asgari ücretle geçinmenin çok zor olduğu da tartışma kaldırmayan bir gerçek,
Yani o kurumun uzmanları da sonuçta Ayda yaşamıyorlar. Alta alta koyup yaptıkları tek yönlü hedapları bir yana bugün evine ekmek götürmekte zorlanan insanların açısından da değerlendirme yapmak durumundadırlar.
Zira bu insanların aldıkları maaşla böylesi bir hayat pahalılığı içinde bir ayı nasıl geçineceklerinin hesabı istatistik kurumunun gerçekleri yansıtmayan verilerinden çok çok daha gerçekçidir.


Bu haber 531 defa okunmuştur

:

:

:

: