'LONGBEACH'DEKİ ATIK SU TEHLİKELİ BOYUTTA'

Lefke ve Çevre Köyleri Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (LEKAD) Başkanı Hakan Oran, ADA TV’de katıldığı Günaydın ADA Programı’nda, soruları yanıtladı.
Lefke ve Çevre Köyleri Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (LEKAD) Başkanı Hakan Oran, ADA TV’de katıldığı Günaydın ADA Programı’nda, soruları yanıtladı.

Hakan Oran, Longbeach Bölgesinde geçtiğimiz hafta ortaya çıkan İsrailli Afik Firması’nın Caesar Resort adıyla yaptığı konutların olduğu bölgeyi adeta lağım çukuruna çevirerek atık sularını çevreye yayması konusundaki durumu eleştirerek şöyle dedi;

Longbeach Bölgesinde bu büyüklükteki bir tesisin atık su durumu ÇED raporunda belirtildiği gibi prefabrik değil, kullanılabilirkalıcı veya daimi atık su tesisi olması gerekiyor. Bırakın dışarıya atıkları boşaltmasını, çevreye koku yaymasının bile önüne geçilmesi gerekiyor.

Oran, mevcut Çevre Yasası’na göre atık suların çevreye salınmasına ilişkin cezaların olduğunu ve bu cezalarla cezalandırılmaları gerektiğine işaret etti. Ayrıca bu firmanın atık sularını kamusal bir alana, kısaca halkın kullanımında olan bir alana bırakması konusunda ise yetkili makamın İskele Kaymakamlığı olduğunu, yetkililerin de bu duruma müdahale ederek gereğini yapmalarına dikkati çekti Hkan Oran.

Mevcut ÇED raporunda bu büyüklükteki bir konut inşaatlarının, ihtiyacını karşılayacak ölçüde atık arıtma tesisine sahip olması ve bu atık su arıtma tesisinin hangi kapasitede çalışması gerektiğine ilişkin zorlayıcı maddelerin önemine değindi Oran.

İnsanların henüz çevre konusundaki hassasiyetlerini öne çıkarmakta zorlandıklarını belirten Hakan Oran, çevrenin günlük yaşantı ve sıkıntıların neden daha altında yer aldığına ilişkin görüşünü ise, çevrenin olumsuz hal alma süreci içerisinde, kendilerine sirayat edene kadar durumu fark edemediklerini ancak tüm bu olayların kötü görsel örnekler ortaya çıkarmasıyla gündeme geldiğini söyledi.

Hakan Oran Lefke Gemikonağı’ndaki CMC kirliliğine de dikkat çekerek, zamanında firmlarla yapılan sözleşmelerin adeta bu firmalara peşkeş çeker niteliklerde olduğuna vurgu yaptı. Lefke bölgesindeki kirliliğin sadece o bölgeyi değil tüm adayı ilgilendirdiğine dikkati çeken Oran, 2000 dönüm denize sıfır bir alan ve binlerce dönüm arazi, binlerce konutun geleceği belirsiz bir şekilde bırakıldığına değindi.

Toplumun geleceğini, nesillerin sağlıklı bir yaşam sürmesi önünde engellerin olduğunu ve tehlike yarattığını söyleyen Oran, ne yazık ki siyasilerin tehlikenin ciddiyetini hala fark edemeyerek bunları (S) geçerek ilgisiz bir şeklide siyaset yaptıklarını söyledi.
Bu haber 124 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER