OMURİLİK TÜMÖRÜ NEDİR?

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi beyin ve sinir cerrahisi uzmanı doktor Hüsnü Koşucu ADA TV’de yayınlanan “Sağlık Olsun” programına katılarak Seher Güraslan’ın sorularını yanıtladı.
GİZEM İŞERİ

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi beyin ve sinir cerrahisi uzmanı doktor Hüsnü Koşucu ADA TV’de yayınlanan “Sağlık Olsun” programına katılarak Seher Güraslan’ın sorularını yanıtladı.

OMURİLİK TÜMÖRÜ NEDİR?
İlk önce tümörün ne olduğundan bahsedelim isterseniz tümör kanser demektir. Hücrelerimiz küçük yaştan beri bölünür. Hücreler belli bir yerde durur. Kanser hücresi ise bu durma mekanizması artık bozulmuş ve artık bölünmesi durmuyor ve giderek büyüyor diğer normal dokulara işgal ediyor demektir. Biz bütün hastalıkları gruplara ayırırız. Kemiğin içindeki tümörler, omuriliğin içindeki tümörler, omurilik dışındaki ve omurganın içindeki tümörler diye üçe ayırabilirsiniz. Ne için bunları üçe ayırırız? Birincisi tedavi planını bize belirler. İkincisi tümörün çeşidini de az çok ortaya koyar ve böylece tedavi şemamızı çizmiş oluruz. Omurilik sinirlerin tümörüdür. Sinirlerdeki tümörler çoğunlukla sinirin destek hücrelerinden oluşan tümörlerdir. Kemiklerdeki tümörler ise çoğunlukla vücudun başka yerinden kemiğe sıçramış tümörlerdir. Omuriliğin dışında ama kemiğin içinde onlarda çoğunlukla vücudun başka yerinde çıkmış tümörlerdir. Kemiğin kendi tümörleri olabilir. Burada en kötüsü vücudun başka yerinden sıçramış tümördür çünkü vücudun başka yerinden tümör sıçramışsa son evre olmuş oluyor.

BU HASTALIĞIN BULGULARI NELERDİR?

Mesela kemikte bir tümör var ise size ağrı olarak ortaya çıkar bu ağrı’da daha çok gece yatınca ortaya çıkar gündüz hareket edince siz bu kimin ağrısını daha az hissedersiniz aslında süreklidir bütün gün boyunca ağrır ama gece yatınca dışardaki etkenleri daha az hissettiğimiz için gece daha çok artan bir ağrı gibi gelir gündüzde azalan bir ağrıdır. Oysa kırık olduğunda ya da bel fıtığımız olduğunda Oluşan ağrılar hareket ile artar. Tümörün ağrısı gece daha çok artar. Vücudun başka evrelerine sıçramış tümörde ise kişide kilo kaybı başlar. Omuriliğe sıçramış bir tümör olursa duyu ve kuvvet kaybı başlar.

Kötü huylu tümör daha hızlı ilerler iyi huylu tümör ise daha yavaş ilerler. Ameliyat ile tümünü çıkardık sonra patolojiye gider ve bize bir sonuç gelir derecesi ve cinsi bakımından inceleriz. Eğer hızlı büyüyen tümörse ona göre radyoterapi ve kemoterapi yapılır.

Bu haber 245 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER