CTP’Lİ VEKİLLER SALONU TERK ETTİ

'Ana muhalefet başkanı konuşurken içeride kimse yok'
'Ana muhalefet başkanı konuşurken içeride kimse yok'

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda 'salon boş' ve '62. madde tahtında çok fazla söz alındı' gibi tartışmalar oldu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) milletvekilleri hükümet mensuplarının salonda olmamasını eleştirdi ve Genel Kurul salonunu terk etti.

Salondan çıkılmadan önce CTP milletvekili Armağan Candan yerinden söz aldı. Candan, Ana Muhalefet Partisi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman Kıbrıs konusunda konuşma yaparken Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve kabine üyelerinin salonda olmamasını eleştirdi.

Candan, “Biz Başbakanı da Başbakan Yardımcısını da dinledik. Konuyu tartıştık. Bu kadar önemli bir konuda Ana Muhalefet Başkanı konuşurken salonda olunmaması saygısızlık” dedi ve CTP’li milletvekilleri Genel Kurul salonunu terk etti.

TATAR VE ÖZERSAY, “BİZ DIŞARIDAN DİNLİYORUZ” DEDİ

O sırada salona giren Başbakan Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Erhürman’ı dışarıdan dinlediklerini söyledi.
Genel Kurulda 62. madde tahtında söz almalar da eleştirildi.

AKANSOY: “EKONOMİ VE ENERJİ BAKANLIĞI, DEVLETİN YÜZDE 10 ALTIN HİSSESİ OLDUĞU İŞYERİNDE DÜZENİ SAĞLAMAK İÇİN NEDEN ADIM ATMIYOR”

Öte yandan CTP milletvekili Asım Akansoy da 62. madde tahtında söz aldı.
Akansoy, Cuma gününden bu yana, Kıbrıs Türk Petrollerinde yetkili sendika olan, Dev-İş’e bağlı Petrol-İş sendikasının grev uyguladığına işaret etti.

Akansoy, Kıbrıs Türk Petrolleri’nin, 2011 yılında yapılan tartışmalı özelleştirme hamlesi ile yüzde 45 oranında iki şirkete ve yüzde 10 oranında devlete bırakıldığını anımsattı. Asım Akansoy, işveren tarafının yeni çalışan ihtiyacını karşılarken Toplu İş Sözleşme düzenini bozmak istediğini, grevin nedeninin bu olduğunu söyledi.

İşverenin, yeni alınacak çalışanlara hale yürürlükte olan barem skalası ile yapılacak bir Toplu İş Sözleşmesine karşı çıktığını belirten Akansoy, işverenin, yüksek riski olan bu çalışma yerinde, TİS’e bağlı sözleşmeli/kadrolu işçi istihdamı yerine taşeron sistemine yöneldiğini savundu.

Gelinen aşamada sendikanın, yeni bir barem skalası yapılması ile maaşlardan yüzde 20 indirime gidilmesini kabul ettiğini söyleyen Akansoy, işverenin, yeni alınacak olanları “Göç Yasası”na göre ve Toplu İş Sözleşmesi yapmadan alacağını, eski çalışanların ise aynen var olan hakları ile çalışmaya devam edeceklerini sendikaya bildirdiğini belirtti.

Akansoy, şu anda işyerinde ciddi anlamda personel ihtiyacı olduğunu da belirtti.
Kıbrıs Türk Petrollerinin, 95 tane bayisi bulunduğunu belirten Akansoy, bayilerin işverene bu sorunu bir an önce çözmesi gerektiğini söylediğini ancak işverenin “yasaları ihlal ederek karşı hamle yaptığını” kaydetti.

Akansoy, bugün, Kıbrıs Türk Petrollerinin, grevi gerekçe göstererek bayilerine, kendi rakibi olan şirketin petrolünü iddiaya göre günlük 3 milyon TL karşılığında dağıttığını söyledi.

Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Referandum Yasası’nın sorumlu kıldığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının süratle devreye girmesi gerektiğini kaydeden Akansoy, taraflarla aktif bir diyalog içerisine girerek grevin, TİS düzeni ve çalışanların hak ve çıkarları gasp edilmeden sonlandırılması gerektiğini belirtti.

Akansoy, “Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, devletin yüzde 10 altın hissesi olduğu, kendi
ortak olduğu bu işyerinde çalışanlara yapılan gayrı yasal muamele karşısında neden gerekli düzeni sağlamak için adım atmıyor” diye sordu.

AMCAOĞLU: “KONUYA MÜDAHALE ETME ŞANSIMIZ YOK. TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ’NİN YERİNE GETİRİLMESİNDEN VE SIKINTILARIN ÇÖZÜLMESİNDEN YANAYIZ”

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, “Konuya müdahale etme şansımız yok. Yüzde 90 hisseye sahip iki özel şirket, yetkili sendikayla görüşebileceğini bize aktardı. Biz de bu durumdan memnuniyet duymuyoruz. Toplu İş Sözleşmesi’nin yerine getirilmesinden ve sıkıntıların çözülmesinden yanayız” dedi.

Amcaoğlu, gerektiği zaman devlet kanadı olarak ne yapabileceklerini konuşacaklarını belirterek, “Konunun takipçisiyiz” dedi.

Bu haber 127 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER