Faşist her yerde faşisttir..

Güney Kıbrıs’ta faşist ve ırkçı zihniyetin oluşturduğu bir birliktir Elam. Bu kafatasçıları elbette bütünüyle Kıbrıslı Rumları temsil etmiyor.
Güney Kıbrıs’ta faşist ve ırkçı zihniyetin oluşturduğu bir birliktir Elam. Bu kafatasçıları elbette bütünüyle Kıbrıslı Rumları temsil etmiyor. Lakin buna rağmen Güney Kıbrıs’ta buldukları hareket alanı ile sürekli faşizmi besliyorlar,ırkçılığı körüklüyorlar,ve insanlık suçu işliyorlar.
Bunları hepimiz biliyor.
Dolayısıyla Elam’ın bayrak yakma eylemini kınarken şunun altını da çizmekte yarar görüyorum ki, bu topraklarda Barış, her şartta ve koşulda faşizmi çökertecek en etkili yöntemdir.
Faşist ELAM örgütünün bayrak yakması elbette kabul edilemez ırkçı ve nefret dolu insanlık suçu işleyen ve bunu içselleştiren bir zihniyetin ürünüdür. Ve maalesef faşistlerin kafatasçıların, yabancı düşmanlarının milliyetleri yoktur.
Bu zihniyet her daim karşısındaki dini,dili,ırkı,ötekileştirmek suretiyle kendi iflah olmaz nefsini beslemektedir.
Ha bunlar sadece Kıbrıs’ın bir yarısına özgü müdür?
Kesinlikle hayır..
Bu aynı oranda olmasa da Kıbrıs’ın Kuzeyinde benzeri zihniyeti besleyen bir güruhun olduğu sır değildir..
Bugün öyle görünüyor ki kendilerini ELAM (CI) diye tanımlayan kafatasçı faşistler insanlıktan zerre kadar nasibini almamış bir zihniyetin vücut bulmuş halini oluşturuyorlar Güneyde..
Dolayısıyla bu ve benzeri eylemlerin Güney Kıbrıs’ta insanlık onurunu ayaklar altına alan,ırkçı ve içinde nefret söylemini barındıran her türlüsüne karşı öncelikle Rum otoritesi ve tabiki uluslararası çevreler de hukuki yaptırımlara gitmelidir.
Faşist Elam’ın huzur bozucu ve ayrılığı derinleştiren eylemlerine karşılık gerekli önlemler alınmalı bunlara mutlak surette dur denilmelidir!
Aynı şekilde Adanın Kuzeyinde ne idüğü belirsiz,Kıbrıs’ın bütünlüğü dışında farklı ajandalara hizmet eden, ayrılıkçılığı körükleyen, insanları ötekileştiren ve huzuru bozmaya soyunanların hadsizce giriştiği her türlü eylemin de aynı kararlılıkla önüne geçilmesi gerekir.
Dolayısıyla yakın geçmişte KKTC meclisinin damına çıkanlar, ve burada kendi mezhep ve inançlarını yansıtan sembol bayrakları sallandıranlarla ve bir basın yayın kuruluşuna linç amaçlı saldıranlara tepki koymayan ve bu insanlarla kol kola girenlerin Güney’de KKTC bayrağını hadsizce yakanlardan hiçbir farkı olmadığını anlayabilmekeri gerekir.
Aksi takdirde iki farklı yaklaşımın hiçbir inandırıcılığı ve samimiyeti olmaz.
Dolayısıyla yaşanan bu gelişmeler çok net gösteriyor ki Adada çözüm sürecine katkı sağlamamaktadır.
Özellikle doğal gaz konusu bu zemini daha da kırılgan bir hale getirmiştir ki BM Genel Sekreteri Sayın Guterres da 25 Kasım’da Berlin’de yapılması planlanan üçlü görüşme öncesi buna dikkat çekiyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in raporunda da yer verdiği gibi çözüm süreci konusunda pek de iyimser bir izlenime sahip değil kendisi. Guterres, Doğalgaz gerilimi yanında Maraş’taki gelişmelerin gerginliği artırdığını da belirtiyor. Bununla birlikte BM Güvenlik Konseyi üyelerinin basın açıklamasıyla Maraş’ta Konsey kararlarına uyulmasının önemine de dikkat çekiliyor.
Dolayısıyla buradan da anlaşılacağı gibi Berlin’e günler kala Kıbrıslılar arasındaki havanın çözüm iklimine imkan vermediğini anlıyoruz.
Lakin şunu da biliyoruz ki bu Adada ihtiyacımız olan gerilim ve bunun sonucu olan savaşlar değildir. Dolayısıyla çözüm için uluslararası toplumun desteğini içeren her türlü diyaloğun önemi büyüktür.
Zira bu coğrafyada huzuru ve istikrarı sağlamanın yegane yolu Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumları ortak bir paydada birleştirecek olan çözümdür.
Ha bu çözüm nasıl olur? Hangi model esas alınır? Nasıl sürdürülebilir kılınır? Nasıl hayata geçirilir bilmiyorum.
Lakin Kıbrıs halklarının bir konuyu çok iyi idrak etmesi gerekiyor.
Nedir o?
Kıbrıs’ta insanlığın zarar görmeden, acılar yaşamadan, telafisi mümkün olmayan gelişmelere uğramadan huzur içinde,eşitliğe dayalı,paylaşımcı ve saygıyı,sevgiyi, her türlü işbirliğini öne çıkaran insan onurunu ayaklar altına almadan bir hayatın bizim ülkemizde de mümkün olduğunu anlaması gerek.


Bu haber 577 defa okunmuştur

:

:

:

: