ÖZYİĞİT; BU PLANA DUR DİYELİM VE YENİDEN GÖZDEN GEÇİRELİM

Ada TV’de sabah programı “Günaydın ADA’ya konuk olan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, gündemle ilgili soruları yanıtladı ve son günlerin çok konuşulan Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Plan taslağı ile ilgili olarak şöyle dedi;
Ada TV’de sabah programı “Günaydın ADA’ya konuk olan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, gündemle ilgili soruları yanıtladı ve son günlerin çok konuşulan Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Plan taslağı ile ilgili olarak şöyle dedi;

Cemal Özyiğit, İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı taslağı ile ilgili olarak, ilk günlerde konuşulan ve tasarımı yapılan plan ile şimdilerde ortaya çıkan plan taslağının çok farklı olduğunu söyledi ve devam etti;

“İmar Planı’nda gördüğümüz gibi işin başında yola çıkılan şekli çok değişti, açıkcası belirli kesimlere rant sağlamanın ötesinde değil. Bakıyoruz belediyeler şikayetçi,
toplumda şikayetçi olmayan kesim yok.”

O zaman oturalım ve buna bir yerde dur diyelim, baştan gözden geçirelim. Yeniden ne olmalıdır, nasıl olmalıdır, daha fazla tahribata girilmeden, daha fazla birilerine peşkeşe gidilmeden durduralım bunu.

Ve süratle bu doğrultuda nasıl bir adım atacağımıza karar verelim. Ben bu ekranlardan sayın bakana çağrıda bulunuyorum, belediyeler çağrıda bulunuyorum, herkes şimdiden bilsin biz TDP olarak buna hazırlanıyoruz ve Cuma gününden itibaren de bir dizi ziyaretlerimiz olacak. Görüş ve önerilerimizi onlara da ileteceğiz dedi.

Cemal Özyiğit, ülkenin doğal zenginlikleri konusunda da şöyle konuştu; “Çünkü biz ne birinin rantı alıp gitmesini, ne çevrenin tahribatını, ne doğal güzelliklerimizin yok olmasını ve hele, hele ülkemizin o doğal güzellikleri, doğal dokusuyla yok olmadan turizmin hizmetine sunulmasını istiyoruz diye konuştu.”

Biz işin başında hatta İmar Planı’nın giriş bölümünde, belirli bir amaç ortaya konuldu. Ve o amaçta da herkes hemfikir oldu diye konuştu Cemal Özyiğit. Çevrenin düzenli ve duyarlı bir şekilde kullanılması, doğal güzelliklerle doğal dokunun tahrip edilmeden imar izinlerinin verilmesi konusunda başından beri desteklediğimiz bir prensipti dedi Özyiğit.

Ancak belli olan o ki, bu süreç içerisinde atılan adımlarla yapılan çalışmalar, bu ilkelerin çok dışına çıkıldığı, ilk zamanlardaki, bizim de hükümette olduğumuz süreç içinde konuşulan plan ile son şeklini alan plan arasında çok farklılıklar olduğu ortaya çıktı diye söz etti Cemal Özyiğit.

Ortada bir rant meselesi olduğundan bahseden Özyiğit, “alt yapıyı belediyeler hazırlasın deniyor ama birilerine de rant kapısı açılıyor dedi.

Cemal Özyiğit, Bakan Baybars’ı kastederek, belediyelere oturun karar verin, tamam mı yoksa devam mı diyerek seçenek gösterdiğini işaret ederek, bunun doğru bir mantık olmadığını söyledi.

Cemal Özyiğit, Toplumcu Demokrasi Partisi olarak toplumsal bir sorumluluk üstlendiklerini, partide görevlendirilen ekibin hazırlıklarını tamamlayarak, hem ilgili belediyelere hem Sayın Bakan Baybars’a hem de ilgili çevrelere görüş ve önerilerimizi ortaya koyacağız diyerek, bu yapının yeniden değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

Çünkü şu son halindeki mevcut yapının birilerine çıkar sağladığının çok açık bir şekilde ortada olduğunu, buna paralel olarak da ciddi bir şekilde çevre bakımından da tahribatlar yaratacak bir konumda olduğunu ifade etti.

Bu sürecin daha fazla ilerlemeden durdurulmasına dikkat çeken Özyiğit, yeniden değerlendirilerek doğru adımların atılmasını sağlamak gerekiyor dedi Özyiğit.
Bu haber 209 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER