Tuzu bile kokuttular

Bir yerden pis koku geliyor ve mideniz kaldırmıyorsa orada mutlaka bir kokuşmuşluk vardır diye düşünürsünüz, öyle değil mi?

Bir yerden pis koku geliyor ve mideniz kaldırmıyorsa orada mutlaka bir kokuşmuşluk vardır diye düşünürsünüz, öyle değil mi?
Kokuşmuşluk nereden kaynaklanır veya kokuşmuşluğun anlamı nedir diye soracak olursanız, kısaca tazeliğini kaybetmiş, bayat ve içinde bakteriilerin oluşmaya başladığı çürümeye yüz tutan hücrelerden bahsederiz.
Bunu günümüze uyarlarsak eğer, doğruluğunu kaybetmiş, adalet ve vicdandan yoksun, devletin olanaklarını bulunduğu mevkinin varlıklarıyla birilerine çıkar sağlamak için dağıtmak da bir anlamda “Siyasi kokuşmuşluktur.”
Hani derler ya tabiri caizse, “Tuz bile koktu”.
Tuz hiç kokar mı?
Tuzu bir şeyin canlılığını veya muhafazasını korumak için kullanıız. Turşu yaparken, zeytinleri depolarken hep tuz kullanırız kokmasın diye ama öyle görünüyor ki, günümüzde tuzu bile kokuttular.
İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı taslağı üzerinde çalışmaların devam ettiği sırada planın son haline gelen tepkiler çığ gibi büyümeye devam ederken, bölge belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, halk, esnaf ve farklı görüşlere sahip siyasi parti temsilcileri dahi planın son haline tepki gösterirken, bu planı kim destekleyebilir diye kendi kendime soru sorup yanıtlıyordum kendimce.
Herhalde planın son halinden rant sağlayanlar veya Şehir Plancıları Odası Başkanı Refikoğlu’nun sıkça söz ettiği gibi “Rant çevrelerinin aç gözlü talepkarları” bu plandan memnundur diye düşünüyordum. Hatta Longbeach bölgesinde tarım arazilerini kapatıp, imar planı taslağının son haliyle imara açılmasıyla milyonları cebine atacak bazı uyanık işinsanları veya işadamları memnun olabilir diyordum ki tam.
Devletin TAK Ajansı’na düşen bir haber beni hiç yanıltmadı.
Haber aynen şöyle; (GİAD) Genç İş Adamları Derneği, 4 Aralık’ta bileşik kurulda oylanacak Gazimağusa-Yeniboğaziçi-İskele İmar Planı’nın son şeklini desteklediklerini kamuoyunun bilgisine getirdi.
Pek fazla şaşırdığım da söylenemez hani, kimler var bu GİAD içinde?
Kimler, Halkın Partisi’nin milletvekili, İçişleri Bakanı’nın hazırladığı bu imar planını destekleyebilir diyordum. GİAD içinde Halkın Partisi’nin neferi var mı acaba diye soruyordum ki, Yenidüzen Gazetesi’nin 20 Kasım 2019 tarihli (dünkü) manşetinde ön sayfadan verilen Gizem Çeliker isimli şahsın sözleşmeli personel olarak AB Koordinasyon Merkezi’ne münhalsiz olarak yerleştirildiği ve bunu da yine Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay’ın destekler nitelikteki açıklamalarının yer aldığını gördüm.
Yenidüzen Gazetesi’nde ön sayfada şu sözlerle yer aldı bu münhalsiz işe alınma olayı;
“Hükümetin son döneminde sıklaştırdığı sözleşmeli istihdamları, Halkın Partisi’nden milletvekili adayı olmuş meclis üyelerine kadar uzandı. Başbakan yardımcısı Kudret Özersay, hassas ve adil olduklarını iddia etti. Yasalarda sözleşmeli statüde münhal yapılmasına gerek olmadığını söyledi.”
Bunları neden yazıyorum, istediğini alır, istediğini yerleştirir Özersay ,hükümet ellerinde değil mi? Temiz toplum böyle mi gerçekleşecek?
Aslında ben size GİAD üzerinden başladığım bu plana destek olayını neden buraya kadar getirdiğim.
İşte Kudret Özersay’ın desteklediği partilisi, münhalsiz devlete işe alınan partilisi Gizem Çeliker aynı zamanda, bu plana destek belirten (GİAD) Genç İş Adamları Derneği’nin Koordinatörü.
Yazık, demek ki, işsiz kalmış, parasız kalmış, belli ki geçinemiyor, bu kişiyi devlette istihdam etmiş Özersay.
Bu ülkede GİAD’da koordinatör olmayan, şiddetle işe ihtiyacı olan gençler dururken sen tut GİAD’da koordinatör olan birisini münhalsiz devlete işe al ve maaşa bağla.
Bu olay temiz Toplum projesi ile yola çıkan temiz yürekli, vicdanlı insanları sanırım yaraladı ve etkiledi, düşündürmeye başladı derin, derin.
Ve birbirlerine sormaya başladılar, Temiz toplum projesi ile yola çıkıp, gelmiş geçmiş hükümetleri yaptıkları bu kokuşmuşlukları eleştirip, temiz bir toplum vaad eden bizler değil miydik!
Elbette Halkın Partilisi bir şahsın koordinatör olarak yer aldığı GİAD Genç İş Adamları Derneği de bu planı destekleyecek ve Genel Başkanı Özersay tarafından bu hizmetleri karşılığında devlete münhalsiz işe sokulacak.
Ne demişler “Bal tutan parmağını yalar”
“Devlet malı deniz yemeyen kereviz”
Ama!
Keser döner sap döner
Gün gelir hesap döner
Bunları yapanlar da
Seçim zamanı halkın karşısına gelince
Avucunu yalar.
Bizden söylemesi...
Bu haber 8426 defa okunmuştur

:

:

:

: