Rant çevreleri ikna turlarına başladı

İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı Taslağı’nın Birleşik Kurul’da oylanmasına az bir zaman kala olası plan bir çok platformda tartışılmaya devam ediyor.

İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı Taslağı’nın Birleşik Kurul’da oylanmasına az bir zaman kala olası plan bir çok platformda tartışılmaya devam ediyor.
Öyle ki, bu plan yürürlüğe girdiğinde bundan en çok etkilenen bölge İskele bölgesi olacak. Zira İskele halkı hiç hak etmediği derecede mali bir yükün altına girecek. Ranta hizmet eden bir planın ceremesini İskele halkı hiç hak etmediği halde çekmek zorunda kalacak.
İskele Longbeach bölgesinde bazı rant şebekelerinin arzu ve ihtiraslarına hizmet eder şekilde açılan tarım arazilerinin üzerine yapılacak binlere konutun tüm alt yapı ihtiyaçları için gereken finans İskele halkının sırtına bindirilecek.
Hani o çok söylenen “rant çevrelerinin aç gözlü talepleri” diye bilinen gerçek malesef İskele halkının kabusu olacak.
İskele Belediye Başkanı bir gecede değiştirilerek, Longbeach bölgesinde imara açılan binlerce dönümlük tarım arazisi için şöyle demişti ilk günlerde; “Hiç haberimiz olmadan Longbeach bölgesinde değişiklik yaptılar, bize sundukları planı bir gecede değiştirerek, bizi bile yanılttılar”.
İşte 9 Ağustos tarihinde halkla buluşarak sunumunu yaptıkları planla daha sonra 14 Ekim tarihinde açıkladıkları imar planı taslağı arasındaki fark, bazı rant çevrelerinin istekleriyle Longbeach bölgesinde verimli tarım arazilerinin imara açılmasıyla oluıştu.
Tüm bunlara siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, turizmciler, bölge halkı, belediye başkanları ve meclis üyeleri karşı çıkarken, bu planın topluma hizmet edeceğini, yeşil alanları ve sahilleri koruyacağını söyleyerek yola çıkan Bakan Baybars duvara tosladığını görünce, sırf plan onay alsın diye inadını sürdürmeye devam ederken yönünü bu kez belediyelere çevirdi.
Belediye başkanları ile tek, tek geçtiğimiz hafta sonu bir toplantı gerçekleştiren İçişleri Bakanı Baybars ikna turlarına ısrarla devam ediyor.
Ha bu arada İçişleri Bakanı’na Longbeach bölgesinde binlerce tarım arazisini imara açtırarak çok büyük rant elde eden bazı çevreler var ya, onlar da boş durmuyor bu arada. Son kozlarını meclis üyeleri üzerine “duygusal ilişkiler” kurarak oynamaya başladılar bile.
Yanı, kısaca bu “rant imar planından” en çok etkilenecek ve zarar görecek halk bu işin ceremesini çekecek. Ancak başından beri bu plana karşı çıkan, 14 Ekim’de yapılan değişikliğe isyan eden İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu her nedense son günlerde hiç ortalıklarda dolaşmıyor adeta kayboldu. Sesi sedası çıkmayan Sadıkoğlu da umarım bu rantiyelerin kurbanı olmaz bu kadar tepkiye rağmen.
Eğer böyle bir şey olursa zaten bu işin arkasından pis kokular ortaya çıkar.
Hani bu kokular geçtiğimiz hafta o Longbeach bölgesinde gölet haline getirilen lağım artıklarının olduğu yerden çıkmış ve belediye de ceza kesmişti ama bu ona benzemez, zira bu pislik öyle vidanjörlerle falan temizlenemez, belediye başkanları ile bu plana onay verecek meclis üyelerinin yakasına bulaşır, bir daha da oradan temizlenemez.
Ne tesadüfdür ki, bu plana kayıtsız şartsız onay veren Müteahhitler Birliği ile Ticaret Odası yetkilileri Bakan Baybars ile aynı sözleri terennüm ediyorlar.
Bu arada da merak ediyoruz, Longbeach bölgesinde bir gecede değerli tarım arazilerini imara açtırarak, buradan milyonlarca sterlin rant elde edecek olan bazı rant çevreleri içerisinde Ticaret Odası veya Müteahhitler Birliği üyeleri var mı?
Bundan iki hafta önce bununla ilgili bir soruyu Yüce Meclis’te YDP lideri Erhan Arıklı sormuş, yanıt istemişti Sayın Baybars’tan.
Sayın Baybars ise ısrarla “Bu soruya yanıt vermeyeceğimi size söylemiştim” derken kimleri korumuştu acaba diye de sormaktan alamıyorum kendimi bende ısrarla.
Son viraja girdik artık bu siyasilerin deyimiyle “Rant Planı’nın”.
Bu planın kaderi halkın seçtiği ilgili belediye meclis üyelerinin ellerini vicdanlarına koyarak vereceği kararda.
Ama asıl önemlisi, tüm siyasi parti ve sivil örgüt temsilcilerinin karşı çıktığı bu planı onaylayacak ve Resmi Gazete’ye göndererek yayınlanmasını isteyecek olan Başbakan Ersin Tatar da.
Acaba Ersin Tatar da, elini vicdanına koyarak “Bu rant Planı’na” onay vererek, planın yürürlüğe girmesini sağlayarak kendini de “mahalleye mi” gönderecek, işte o çok merak edilen bir konu.
Bekleyip göreceğiz diyorum ama rant ve sermaye piyasası hiç de boş durmuyor, bölgede “duygusal ilişkilerle” planı ikna turlarına hız kazandırıyorlar.

Bu haber 8312 defa okunmuştur

:

:

:

: