Bu plan kim için yapıldı?

Kamu yararına olacak diye yola çıkılan İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı son düzlükte ani bir değişiklikle yoldan çıktı ve adeta duvara tosladı.

Kamu yararına olacak diye yola çıkılan İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı son düzlükte ani bir değişiklikle yoldan çıktı ve adeta duvara tosladı.
Sivil toplum örgütleri ile siyasilerden destek bulamayan İçişleri bakanı Ayşegül Baybars tüm umudunu bölge belediye başkanlarına bağladı. Birleşik Kurul’da oylamaya katılacak olan başkan ve meclis üyeleri kilit rolü oynayacaklar ancak bu palana karşı siyasi partilerin endişe ve itirazları devam ediyor.
Toplumcu Demokrasi Partisi’nin geçtiğimiz hafta sonu başlattığı bölge belediye başkanlarına ziyareti devam ederken, bir taraftan da İçişleri Bakanı Baybars uyarılıyor.
Fasıl 96’dan daha iyi bir sisteme imza atacağı söylenen bu imar planı daha şimdiden kaosa neden olmaya başladı. Onun nedeni de planın rant çevrelerine hizmet edecek şekilde uyarlanması.
Şimdi siz tutar da, başlangıçda kamu yararına olacak, daha fazla yeşil alan ve nefes alacak ortamlar bırakacak bir plan hazırlıyoruz diyerek işe başlarsınız ama sonlara gelmeye başladığınızda, önceden hazırlığını yapıp tedbirini alan bazı rant çevrelerine altın tepside tarım arazilerini imara açarsanız bu plana kimse onay vermez, veremez.
Plana haklı olarak karşı çıkan siyasilerin birleştiği en önemli nokta, kamu yararına diye yola çıkılan ama planın başında ortaya konan hedeflerden sapılarak, kamu yararının değil bazı rant çevrelerinin gözetildiği bambaşka bir planın ortaya çıktığıdır.
Plana karşı çıkan siyasilerin bir başka ortak noktası da, bir imar planına karşı olmadıkları bilhassa, adil, eşitlikçi, kamu yararı gözeten, toplumun geneline hizmet edecek bir planın ortaya konulması gerçeğidir.
Toplumcu demokrasi Partisi’nin en son dün gerçekleştirdiği belediye başkanları ziyaretindeki ortak genel kanı, “Planın bu şekilde hayat bulması halinde geçmişteki plansız yapılaşmanın süreceğini, özellikle de temel yükümlülüğü altyapı olan belediyelerin gerek altyapı konusunda, gerekse de alt ölçekli plan yapma yetkilerinin olmaması nedeniyle ciddi mağduriyet yaşayabilecekleridir.
TDP Genel başkanı Özyiğit, , belediyelerin son derece önemli olduğunu, altyapılar belediyeler tarafından yapıldığı için bunun yükünü belediyelerin çekeceğini ifade etti.
İmar Planı’nın son şekline yönelik özet olarak verimli tarımsal alanların korunması ve tarım amaçlı olarak kullanılması, yeterli altyapının gelişim için koşul olarak konulması ve belediyelerin kentsel gelişim için güçlendirilmesi yönünde önerileri olduğunu belirten Özyiğit, planın kesinlikle yeniden revize edilerek çıkarılması yönünde görüş belirtti.
Peki bu kadar itiraza ve bu planın bazı rant çevrelerine hizmet için yapıldığı görüşü ağır basarken, hala daha planı kabul ettirmek için uğraş veren bir İçişleri Bakanı, sanki üç maymunları oynarcasına, planın son dönemecinde yaşananlar için, “Görmedim, Duymadım, Konuşmadım” diyerek planın kabulüne uğraşıyor.
Peki o zaman bu planı kim için yaptınız Sayın Baybars?
Lütfen yanıt verin artık!
Bu haber 8191 defa okunmuştur

:

:

:

: