'Boşuna rant planı denmiyor'

Bugün Star Kıbrıs’ın ön sayfasında çok açık ve net bir şekilde sorduk Sayın İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a, “Bireysel değil de, toplumsal yarar neresinde bu İmar Planı’nızın” dedik.

Bugün Star Kıbrıs’ın ön sayfasında çok açık ve net bir şekilde sorduk Sayın İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a, “Bireysel değil de, toplumsal yarar neresinde bu İmar Planı’nızın” dedik.
Toplumsal yararın yerine bireysel kazançların yaşanarak, toplumsal kayıpların yaşanacağı bu planın, ilk yola çıkılan amacından saptığını, topluma değil de rant çevrelerine hizmet edeceğini biz söylemedik.
Şehir Plancıları Odası terennüm etti ilk olarak, sizi defalarca uyardı, “Rant çevrelerinin açgözlü taleplerine” yenik düştüğünüzü söylediler. Ama aldırmadınız, bildiğiniz yola devam etmeyi tercih ettiniz.
Belediye başkanları sizi çok uyardı, bölgede kaos yaşanacak, ekonomik dengeler bozulacak dendi, kaale almadınız.
Sivil toplum örgütleri sıklıkla, bazı çevrelere ayrıcalık tanındığını, planın amacından uzaklaşmaya başladığını söyledi, hiç umursamadınız.
Sizinle yola çıkan ancak son hamlelerle değiştirdiğiniz imar planındaki tehlikeleri ve rant olaylarını görerek sizin yanınızda yer almaktan vazgeçen eski ortaklarınız siyasi partiler (CTP-TDP-DP) sizi uyarmaya hatta eleştirmeye başladı, dikkate bile almadınız.
Halkın yüce meclisinde, TDP genel başkanı ve Mağusa Milletvekili Erhan Arıklı size “O can alıcı” soruyu sordu. Siz farkında değilsiniz ama biz görüntüleri izledik, telaşınızdan ne yaptığınızın bile farkında değildiniz, suçluluk psikolojisiyle davranışlarınızı kontrol etmekte güçlük çekiyordunuz.
Belki de sonradan pişman olduğunuz o yanıtı verdiniz hiç düşünmeden
“Ben bunu paylaşmayacağımı söylemiştim”
Neydi o Arıklı’nın sorusu?
İskele Longbeach bölgesinde, kimler, hangi firmalar arazi kapattı ve o firmalara ne kadarlık bir imar izni verdiniz?
Siz bu soruya yanıt vermeyerek, ısrarla “Bunu paylaşmayacağımı daha önce söylemiştim” diyerek, adeta toplumla dalga geçtiniz Sayın Bakanım.
Neden mi?
Çünkü sizi Cumhuriyet Meclisi’ne taşıyan o soruya yanıt vermeyerek, halka ihanet ettiniz.
Çünkü sizi bakan olarak o koltuğa oturtan halka haksızlık yaptınız.
Siz halka değil, belirli çevrelerin isteklerini dikkate alarak halka kulak tıkadınız.
Bunları ben söylemiyorum, biraz olsun basına vakit ayırıp göz gezdirirseniz, etrafınızda sizi pohpohlayanları uzaklaştırıp gerçek dünyaya dönerseniz, Halkın Partisi mensubu olarak halkın sizin hakkınızdaki söylemlerini duyarsınız.

Hele, hele İskele’de partilinizin iki oğlu ve bir kızına sağladığınız, sanayi arsası ile kırsal kesim arsaları hakkında vatandaşların neler söylediklerini hiç duymanızı istemem.
Yine yazımın başına döneceğim ve size şunları söyleyeceğim,
Siz toplumsal yararlar yerine, bireysel kazançlara hizmet ederek, toplumsal kayıplara neden oldunuz Sayın Bakanım,
Bilerek ya da bilmeyerek!

Bu haber 8171 defa okunmuştur

:

:

:

: