BAYBARS’A YOLDAŞ DESTEĞİ

İki gün sonra yapılacak toplantıda oylanacak imar planında UBP’den umudunu kesen İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, yönünü CTP’ye döndü. HP’li Bakan Baybars ile CTP arasında varılan mutabakat, soru işaretleri yarattı
İki gün sonra yapılacak toplantıda oylanacak imar planında UBP’den umudunu kesen İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, yönünü CTP’ye döndü. HP’li Bakan Baybars ile CTP arasında varılan mutabakat, soru işaretleri yarattı

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, bilimsel temellere bağlı kalarak yürütülmesi beklenen imar planını siyasi kamplaşmaya giderek sabote ediyor. 9 Ağustos’ta halkın katılımına açtığı imar planında radikal değişikliğe giden Baybars, planı üç ay içinde üçüncü kez değiştiriyor.

HP’li Bakan Baybars’ın CTP ile uzlaşarak imar planında yaptığı değişikliklerle ilgili UBP ve Başbakan Ersin Tatar’ın tavrının ne olacağı merak ediliyor.

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe Meclis’te yaptığı konuşmada, 1. Sınıf tarım arazisinin imara açılmasının yarattığı kaosa dikkat çekmiş, yapılan değişikliğin hesabını sormuştu. Star Kıbrıs soruyor: Baybars ile CTP arasında kurulan son dakika ittifakı her şeyi aklıyor mu?

Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu ve İskele Belediye Başlanı Hasan Sadıkoğlu, planın son şeklinin Müteahhitler Birliği ve Ticaret Odası’nın talebine göre şekillendirildiğine dikkat çekmişti. Bu iki örgütün üst düzey yöneticilerinin İskele-Mağusa-Yeniboğaziçi imar planına çok özel bir ilgi duydukları ve aynı zamanda çok iyi bir CTP’li oldukları bir gerçek.

CTP’nin Baybars’ın imar planına destek vererek partililerini memnun etmeyi ve onlara sağlanan rantı meşrulaştırmaya çalıştığı öne sürülüyor.

Oysa çok değil kısa bir zaman önce CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, TDP Genel Başkanı Cemal Özyigit, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu bu mevcut planın kabul edilmeyeceğini söylemişlerdi.

Tüm partilerden milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşları da bu plana karşı olduklarını açık açık beyan etmiş, hazırlanan taslak “rant planı” diye eleştirilmişti.
Turizm Bakanı Ünal Üstel de yaptığı açıklamada bu imar planının turizme zarar vereceğini, hatta eski bakan Fikri Ataoğlu tekrar bakan olduğunda bu planın iptal edilmesi için elinden geleni yapacağını söylemişti.

Buna rağmen HP’li Bakan Baybars ve CTP işbirliğiyle geçirilmek istenen ve bölge insanını karanlık bir geleceğe mahkum eden plana kimin dur diyeceği merak ediliyor.
Bu haber 348 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER