Yalnız kaldınız Sayın Baybars

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın, kamusal yarar, çevre, alt yapı ve daha çok yeşil alan vaadleriyle yola çıktığı, başlangıçta her kesim tarafından desteklenen İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı geldiğimiz noktada, hedefinden sapmış, kamusal değil bireysel yararlar sağlayan bir plan haline gelmiştir.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın, kamusal yarar, çevre, alt yapı ve daha çok yeşil alan vaadleriyle yola çıktığı, başlangıçta her kesim tarafından desteklenen İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı geldiğimiz noktada, hedefinden sapmış, kamusal değil bireysel yararlar sağlayan bir plan haline gelmiştir.
Başlangıçta yola çıktığı siyasi partiler bile Bakan Baybars’ın bireysel çıkarlar üzerine dönüşen, rant çevrelerinin makası ile bambaşka bir yola giren bu imar planına destek vermekten vazgeçti.
Dörtlü koalisyon döneminden ortakları, CTP, TDP ve DP yetkilileri yaptıkları açıklamada rant planına dönüşen bu plana karşı olduklarını, amacından saptığını yaptıkları açıklamalarla beyan ettiler.
CTP Girne Milletvekili Fazilen Özdenefe, çok net bir şekilde plan hakkındaki endişelerini dile getirdi.
Özellikle Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, kurduğu bir komisyon ile önce belediyelere sonra da İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ı ziyaret ederek, belediyelerin endişelerini bizzat kendisine aktardı. Kısaca bu plandan herkesin rahatsız olduğunu basına verdiği demeçlerle ortaya koydu Cemal Özyiğit.
Demokrat Parti’nin Yeni Genel Başkanı eski Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’da başkan seçilmeden önce yaptığı açıklamalarda da, bu planın başlangıçta yola çıkılan plan olmadığını teyid etti.
Bakan Ayşegül Baybars’ın yola çıktığı koalisyon ortakları şimdi Bakan Baybars’ın karşısında ve bu plana onay vermeyeceklerini söylediler.
Belediye başkanları, meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri, turizmciler, iş çevreleri, bölge halkı ve esnaf bu plana karşı tepkilerini defalarca ortaya koydu.
Bu plana derken yine şunu açıkça söylemek isterim ki, bu plan o plan değil. Bu plan kamusal yarar diye masum gösterilen ama aslında İskele Longbeach bölgesinde kamp kuran rant çetelerinin, açgözlülüklerine boyun eğen İçişleri Bakanı Baybars’ın planı.
Bu plan bölge halkını hiçe sayarak elindeki arazileri ucuza kapatarak, Bakan Baybars’ın hazırladığı planın onay almasıyla bir anda en az yüz katı değer kazanarak rant çevrelerini daha da zengin edecek imar planı.
Defalarca sorduk Bakan Baybars’a bu plan kime hizmet ediyor diye yanıt alamadık.
Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Sayın Arıklı, Yüce Meclis’te sordu, “İskele Longbeach bölgesinde kimlerin arazi kapatarak, imar planı sayesinde ne kadar imar hakkı aldığını” yine yanıt vermedi bakan, sadece “Bunu paylaşmayacağımı söylemiştim” dedi.
Evet paylaşamaz Sayın Bakan sonra rant çevreleri darılır. Değil mi Sayın Baybars?
Korktuğunuz, çekindiğiniz bir şey mi var da paylaşmazsınız?
Rant çevrelerinden mi çekinirsiniz?
Yoksa onlara bazı sözler mi verdiniz?
Nedir Allahaşkına, Yüce Mecliste bile bunu açıklamadığınıza göre bu işin meblağı bayağı büyük anlaşılan.
Temiz toplum mu demiştiniz?
Pardon!
Duyamadım da.
Sizin temiz toplumunuz buysa, ben almayayım, hatta halk bile almasın.
Ama adınız Halkın Partisi!
Siz halka mı çalışıyorsunuz yoksa rant çeverelerine mi?
Yalnız kaldınız Bakan Baybars
Hem de bayağı yalnız kaldınız, partinizin içinden bile size karşı tepkiler yükselmeye başladı.
Şimdi bazı mekanizmaları harekete geçirerek suni bir destek sağlama yarışına girdiniz ki, merak etmeyin halk hepsini görüyor, sizin rant çevrelerine olanak sağladığınızı söylemeyen yok.
Zaten açıkça görülmüyor mu, bu plandan kimlerin çıkar sağladığı, gazeteleri hiç mi okumuyorsunuz, rant planı diye hergün yazılar yazılıyor.
Yalnız kaldınız Bakan Baybars, yalnız
Hiç medet ummayın bir yerlerden, “zararın neresinden dönülse kardır” sözünü anımsayarak, planın red olmasından önce hatanızı teleafi edin ve hemen harekete geçin adaletli bir plan üzerinde çalışmaya.
Bu plan kabul görmeyecek ve geçmeyecek
İnadınızı ve ısrarınızı devam ettirmeyi sürdürürseniz üzüleceksiniz, plan geçmediği takdirde sizin istifanızı isteyecekler sırada bekliyor ve siz de bunu yapmak durumunda kalacaksınız, benden söylemesi.
Yalnız kaldınız Sayın Baybars...


Bu haber 8065 defa okunmuştur

:

:

:

: