KKTC halkını, Kıbrıs konusunda sonuç alınmayacak bir serüvene sürüklemek adil değildir

Elli yıldan fazladır devam eden Kıbrıs sorununa çözüm arayışları, sonuç getirmedi.

Elli yıldan fazladır devam eden Kıbrıs sorununa çözüm arayışları, sonuç getirmedi. Az federal, çok federal neticede sonuç yok o da bizden kaynaklanmıyor, Rum tarafının isteksizliği üzerinde çalışılan federal çözümün en büyük engeli olmaya devam ediyor, bizim liderlerimiz başta CB Akıncı olmak üzere ki görüşmeleri o sürdürüyor, genel anlamda hatılı bir siyaseti var mı? Eğer sonuca ulaşamamışsa bir yerde bir eksiklik vardır, olmasa sonuç alınabilirdi.

Bizim en büyük hatamız bu neyin olabileceğini veya olamayacağını halkımız ile paylaşmıyorlar. Boş umutlar ile o meşhur ANNAN planı döneminde doğan çocuk bu gün 15 yaşını geçmiştir. Bazıları boş hayaller peşinde koşmaya ve koşarken de KKTC halkının önünü kapatmaya devam ediyorlar. Kimse kusura kalmasın, eğer gerçekçi göz ile bakarsak sonuç bu.
Ah BERLİN, vah BERLİN, istediğimiz sonucu aldığımızı düşünmüyorum, ancak gındırık kapı yaratmayı başardılar. Beşli gayri resmi toplantı 2020 CB’LIĞI seçimlerinden sonra olabilir, kesin bir ifade kullanmaktan kaçındı BM,GS Guteres. Bunun nedeni ise Türkiye’ye BM Kıbrıs konusunda dayatma yapamadığından kaynaklanıyor.
CB Akıncı, BERLİN de ki gelişmeleri öne sürerek aday olmayı dillendirecek ve 2020 yılında çözüm yılı olabilir diyecektir. Çok büyük bir algı ile halkımız ikna edilmeye çalışılacaktır. Gezici KKTC ye gelir ve Akıncı öndedir diye bir kamuoyu açıklasa bana hiç sürpriz olmaz çünkü algı böyle bir çalışmadır.
Peki BERLİN görüşmesinden sonra Rum tarafının istekleri konuşuluyor mu? Ben yeterince konuşulduğunu görmüyorum, Türkiye kazıları derhal durdurmalı, Maraş’ı açma girişiminden vazgeçmeli ve tek kelime ile de Kıbrıs cumhuriyetinin egemenlik haklarını tanımalıdır. Bu istekler yalınızca birkaç tanesi, SN Akıncı ve onu destekleyenler bu gerçekler ile yüzleşmeye hazır mı? Peki halkımıza neler söyleyecek, geçen defa olmadı da simdi doğal gaz ve petrol var mı diyecek.
Tabi ki Berlin oyuncusu Akıncı olduğu için yazıyorum, daha diğer adayların kim olacağı belli değildir, ondan dolayı kimse hakkında yorum yapamıyoruz.
Halkımızın karnı boş serüvenlere tok, bu elli yıl içerisinde çözüm için yakınlaşmalar oldu uzaklaşan Rum tarafı, kardeşim adamlar bizi, silah zoru ile ele geçirdikleri devlete ortak almak istemiyorlar. Şu an CB bulunan Akıncı siyaseti “ise bizi ortak alacaksınız” bunun için referans ve daha bir çok şey de görüşülecek. Gerçek şu ki bazı zamanlarda ise, Akıncı, Türkiye’nin bazı kesimlerinden de destek buldu ancak yine sonuç alınamadı.
Boşa kürek çekileceğine Türkiye ile ortak bir siyaset belirlenmeli ve derhal uygulanmalı. Türkiye’nin Doğu Akdeniz de Libya ile yapmış olduğu anlaşma tüm dengeleri değiştireceğe benziyor, federal çözüm yerine bunun sonuçları üzerinden konuşsak bizim için daha hayırlı olacaktır.
Bu haber 1803 defa okunmuştur

:

:

:

: