Akıncı, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu'nu ziyaret etti

Dünya Engelliler Günü'nde, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’nu ziyaret etmeyi bir gelenek haline getirdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, engellilerin sorunlarının devam ettiğini ve yıllar içerisinde azalmayan bu sorunların ağırlaştığını belirtti.
Dünya Engelliler Günü'nde, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’nu ziyaret etmeyi bir gelenek haline getirdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, engellilerin sorunlarının devam ettiğini ve yıllar içerisinde azalmayan bu sorunların ağırlaştığını belirtti.

“ENGELLİLERİN SORUNLARI, PARTİLER ÜSTÜ DEĞERLENDİRİLMELİ”

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, engellilerin sorunlarının toplumsal boyutu olduğunu ifade eden Akıncı, “Bu konuda siyaset yapmak doğru değil. Bazı konular vardır ki partiler üstü değerlendirilmesi ve bütün toplumun sahip çıkması gereken konulardır. Hangi hükümet olursa olsun, her seviyede bu sorunlara eğilip bu sorunları azaltmak gerekiyor” dedi.

“İMKANLAR NİSPETİNDE ENGELLİLERİN SORUNLARININ GİDERİLMESİ İÇİN YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı olarak imkanlar nispetinde engellilerin sorunlarının giderilmesi için yardımcı olmaya çalıştıklarını dile getiren Akıncı, görevde hangi hükümet olursa olsun engellilerin sorunlarına gereken ilgiliyi göstermek durumunda olduğunun altını çizdi.

Yaşama gözlerini yuman Kıbrıs Türk Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Sedat Hacımehmet’i, Dünya Engelliler Günü’nde yitirmekten duyduğu derin üzüntüyü de konuşmasında dile getiren Akıncı, Hacımehmet’in yaslı ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diledi.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN VERDİĞİ SÖZLER İCRAATA DÖNÜŞÜYOR, SÖZDE KALMIYOR. BU, ENDER GÖRÜLEN BİR DURUMDUR”

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk de konuşmasında, engellilerin sorunlarının siyaset üstü görülmesi durumunda çözülemeyecek sorunları olmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, engellilerin durumunu siyaset üstü gördüğünü, madden ve manen gerekli tüm desteği verdiğine vurgu yapan Yücetürk, “Cumhurbaşkanımızın verdiği sözler icraata dönüşüyor, sözde kalmıyor. Bu, ender görülen bir durumdur. Cumhurbaşkanı Akıncı, rahmetli Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile birlikte bize verdiği sözleri tutan iki cumhurbaşkanından biridir. Kendisine müteşekkiriz” dedi.

YÜCETÜRK, SIKINTI VE TALEPLERİNİ İÇEREN 14 MADDELİK DOSYAYI CUMHURBAŞKANI’NA TAKDİM ETTİ

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Engelli Dairesi’nin kurulmasıyla ilgili gerekli desteği verdiğini ifade eden Yücetürk, bundan duyduğu memnuniyeti kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın engelli camiasını merkezlerinde ziyaret etmesinin Cumhurbaşkanı’nın farkındalığının bir göstergesi olduğunu söyleyen Yücetürk, konuşmasında engellilerin yasal mevzuattaki ve engeli istihdamıyla ilgili sıkıntılara değindi. Yücetürk, sıkıntı ve taleplerini içeren 14 maddelik dosyayı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya takdim etti.


Bu haber 176 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER