Olmuyor Sayın Baybars olmuyor

Süreci iyi kullanamadınız Sayın Baybars, Emirnamenin çıkışı ve imar plan taslağı belirli zümrelerin isteği doğrultusunda şekillendiğini söylemeyen yok.

Süreci iyi kullanamadınız Sayın Baybars,
Emirnamenin çıkışı ve imar plan taslağı belirli zümrelerin isteği doğrultusunda şekillendiğini söylemeyen yok.
Bu kadar açık seçik, rant çevrelerine peşkeş çekilen bir imar planı ülkenin her köşesinden ve her kesimden yurttaşları oldukça rahatsız etti.
Siz hala bu planı geçireceğim diyor ve inadınızı sürdürüyorsunuz. Oysa çevrenize bir bakıp, yaptığınız ciddi hataları görebilseniz, olayın vahametinin farkına varacaksınız.
4 Aralık Çarşamba günü belediyelerin “RET” kararının ardından yaşadığınız şoku atlatamadınız anlaşılan. O gün 48 saat içinde plan revize edilip tekrar belediye başkanlarını önüne sürülecek demiştiniz.
Bu olay, kentleri ve içinde yaşayan insanların geleceğini etkileyecek hatta yaşam biçimlerini bile değiştirebilecek bir plan olacak. Öyle 48 saatte makyajlayıp tekrar belediye başkanlarını etkileyebilecek bir olay değil.
Siz bilimselliği bir kenara bırakıp olayın pratiğine kaçtınız ama bu yaptığınız manevra çabuk fark edildi Sayın Bakan, neden mi diyorum?
Siz daha işin başında 190 örgütten görüş alındı demiştiniz, hem de böbürlenerek.
Sahi ne oldu o görüşler Sayın Baybars?
Hangi görüşlere yer verdiniz?
Hangi görüşler değer buldu sizin planınızda?
Yoksa hepsini çöpe mi attınız?
Biz biliyoruz sayın bakan, siz kimsenin görüşüne değer vermediniz.
Eğer gerçekten paylaşımcı ve toplumsal değerlere inanan, adalet ve hukuka saygılı olsaydınız bu planın adı “RANT PLANINA” ÇIKMAZDI.
Bizleri de inandırdınız, daha işin ilk başındaki söylemlerinizle, bunu başarmanızda ve insanları etkilemenizde hukukçu yönünüz öne çıktı.
Bakın, DAÜ Kentsel ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof .Dr. Şebnem Önal Hoşkara, planın içerik ve şekilsel olarak ciddi bir revizyona ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Bu bilimsel bir tespit Sayın Bakan ama siz bilimsel tespitlere de pek aldırış etmiyorsunuz.
Oysa geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, bu sizin planınızın “Rantı değil bilimi rehber edinmesi” gerektiğini söylemiş ve sizi bir anlamda uyarmıştı.
Siz Sayın Baybars ısrarla ve inatla planı geçireceğim diyedurun bakın İskele Belediye Başkanı, sizinle ipleri tam anlamıyla kopardı.
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu 26 Aralık’ta geçmesi planlanan İmar Planı ile ilgili, gelişen son durum ile ilgili olarak Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan’a, İskele Belediyesi’nin son kararını içeren yazı gönderdi.
Gönderdiği yazıda bir kez daha İskele Belediyesi’nin mevcut İmar Planı taslağını reddettiğine ilişkin kararını yineleyen Başkan Sadıkoğlu, “Planlama ilkelerinin çiğnendiği, etik dışı yürütülen, kamuoyu yararı gütmeyen, bilimsellikle bağdaşmayan, siyasi baskılarla devam eden bu sürece, şu aşamada, teknik anlamda devam etmemiz mümkün değildir” dedi.
Hadi bakalım şimdi ne yapacaksınız Sayın Baybars!
Yine ısrarla ve zorla bu planı geçirmeyi düşünüyor musunuz?
Olmuyor Sayın Baybars, Olmuyor.
Anlaşıldı siz şimdi son kozunuzu oynayacaksınız ve illaki Başbakan Sayın Ersin Tatar’ın;
“Sayın Bakan bu planı geri çekin ve yeniden uyarıları da dikkate alarak, ranttan uzak bilimsel esaslara dayalı bir plan hazırlayın yoksa İMZALAMIYORUM” demesini bekliyorsunuz.
Yani son kırmızı kartı Başbakan Tatar’dan göreceksiniz.
Benden söylemesi...


Bu haber 9221 defa okunmuştur

:

:

:

: