İMAR PLANI DUVARA TOSLADI

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ADA TV’de yayınlanan “Öğlen Ajansı” programına katılarak Seher Güraslan’ın sorularını yanıtladı.

Gizem İŞERİ


Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ADA TV’de yayınlanan “Öğlen Ajansı” programına katılarak Seher Güraslan’ın sorularını yanıtladı.

BELEDİYECİLİK YÖNETİMİ İLE İLGİLİ NELER SÖYLERSİNİZ?

1995 yılında yapılan bir yasa ile belediyeleri yönetiyoruz 95’den bu yana o köprünün altından çok sular aktı. Maali olarak çok değişiklikler oldu enflasyondan dolayı kaynakların artması dergilerin aynı o dilimlerde kalması çok gerilerde kalması söz konusu. Emlak olarak normal bir arazinin emlak vergisi sizin çıkardığınız kağıt parası değil artık 2007’den beri güncellenmedi en son geçen yıl Serdar Bey’in maliye bakanlığı döneminde bir güncellendi küçük bir değişiklik yapıldı ama olması gereken noktada değil. Bugün yeniden güncellenmesi lazım yani artırılması gerekiyor biz kağıt parasına vergi topluyoruz böyle bir belediyecilik olabilir mi hala daha 21. yüzyılda bölgemizdeki gelişmeyle ilgili altı ilçe belediyesi bir de Gönyeli belediyesi yedi, yirmi bir tane belediye hala daha kendi bölgesindeki gelişmeyle ilgili yani inşaatlar yapılaşma ile ilgili söz sahibi değildir. Bütün yetki Kaymakamlar verilmiştir. Kontrol etme yetkiniz yok biz sadece sanki kaymakamlara istihbaratçı gibi çalışıyoruz. Böyle bir şey olabilir mi hangi çağı da yaşıyoruz.

SON GÜNLERDE YAŞANAN EMİRNAME KONUSU İLE İLGİLİ NELER SÖYLERSİNİZ?

Son günlerde yaşanan emirname konusu yani imar planları hakkında şunu söyleyebilirim. Emirnameyi de İmar planını da bölge belediyeleri hazırlayacak.
Merkezi hükümetin burada rehberlik etmesi yol göstermesi lazım belirleyici unsur olmaması lazım çünkü bölgenin karakterini yapısını gelişme durumunu o bölgenin vizyonunu ortaya koyacak olan yerel iradelerdir belediyelerdir. Belediyelerde belediye başkanı tek başına bu iş yapacak değildir. Mutlaka teknik Komitesi ile heyetleri ile bölge insanları ile oturarak imar planlarını ve emirnameleri hazırlayacaklardır.

Bizde öyle değildir bizde merkez hazırlayacak onlar kabul edecek olur mu öyle bir şey bakın işte “Duvara tosladı”. Üç tane belediye başkanın üçü de reddediyor.

YENİ BİR İMAR PLANI ÇIKMASI İLE İLGİLİ BİR DEĞİŞİKLİK OLACAK MI? ÇÜNKÜ
İÇİŞLERİ BAKANI AYŞEGÜL BAYBARS BUNUN ÜZERİNE GİDEREK BUNUN HAYATA
GEÇİRİLECEĞİNİ SÖYLEDİ YANİ BURADA BELEDİYE BAŞKANLARININ SÖYLEDİĞİ SÖZLERİN ÖNEMİ YOK MU?

Şimdi belediyelerimiz zaten imar izni verme yetkisine sahip olan belediyelerdir yani inşaat izni verme yetkisini denetleme yetkisine sahip olan belediyelerimizdir yeni Boğaziçi hariç iskele ve Gazimağusa’dan bahsediyorum burada bize şöyle bir kusuru vardır merkez dekiler merkezi idareler, bürokratlar olsun siyasetçiler olsun bir konu hakkında görüş alırlar ilgili yerlerden dinlerler ama onu çöpe atarlar hiçbir şekilde yansıtmazlar oraya ya da çok az bir şekilde yansıtırlar kendi kanaatlerini ve kendi düşünceleri ile hazırladıkları yasaya da aynısını yaparlar sadece bu emirname de imar planı için söylemiyorum çıkan yasa ile ilgili basit bir şey söyleyeyim size “Hayvan Refah Yasası” ile ilgili Hayvan Refah Yasası direk belediyeleri ilgilendiren bir yasa ama belediyelerin hiçbirinin katkısı yoktur o işin içinde. Hiçbir görüşü dikkate alınmamıştır. Davulu astılar belediyelerin boynuna tokmağı da aldılar merkezi idare İstediği gibi çalıyor. Hayvanlar başıboş o hayvanların bağına konulması lazım barınağa konulacak hayvanlarla ilgili gelir elde edecek bir kalemi yok belediyelerin gider kalemi olarak koymuş yasa koyucu. Peki kardeşim sen bu Yasa koyucu olarak Bu Yasayı koyuyorsun belediyelerin buradan nasıl gelir alarak barınak daki hayvana bakmasını sağlayacaksın bunu nasıl yapacaksın yasaları değiştirmemişsin, gelir kalemlerini arttırmamışsın, yeni gelir kaynakların da belediyeye şans vermiyorsun.

İMAR PLANI İLE İLGİLİ SİZ BİRAZ ÖNCE “DUVARA TOSLADILAR” DEDİNİZ BUNUNLA İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAPABİLİR MİSİNİZ BU İMAR PLANINDAKİ EN BÜYÜK SORUN NEDİR SİZE GÖRE?

Ben kendi bölgemizde ilgili biraz önce söyledim aslında Tatlısu Büyükkonuk- emirnamesi 2003 yılında benim talebim üzerine çıktı ve dönemin Bakanına Sayın Özkan Murat’a gidip ziyaret ettiğimde dedim ki bu bölgede çarpık bir yapılaşma olmasın çünkü annan planı ile birlikte bölgeye hemen ilgi arttı. Arazi almalar başladı inşaatlar başladı ve fasıl 96’ya göre sınırsız kat var istediğin kadar yükselebilir adam gider sahilin en uygun yerine en ön kısmına 20 katlı apartman yapar birkaç tane yaptın mı zaten bölgeyi öldürür demektir bu çarpıklığı görünce dedim ki böyle bir çarpık yapılaşmaya müsaade etmeyelim bir emirname hazırlayalım ve bu emirnameye biz katkı koymak isteriz bize emirnameyi vereceksiniz biz bölge insanları ve yerel yöneticileri olarak bir araya gelip size bu taslak üzerinden bir öneri sunacağız onun üzerinden gidersek biz bu işi başarabiliriz biz işin içinde olursak burada daha az sorunlar yaşarız ki o günlerde Karpazya emirnamesi çok tartışılıyordu. Eylemler vardı bakın o sürecin içerisinde biz bunu talep ettik ve Sayın bakanımız o zaman çok şaşırmıştı herkes dedi bizimle geliyor kavga ediyor emirnameleri kaldıralım diye sizde geldiniz bizden emirname istiyorsunuz demişti.
Ama ben anlattım hangi koşullarda emirnameyi istediğimi ve Şunu da söyledim Sayın Bakan dedim biz bu emirnameyi çalışacağız getireceğiz size yayınlandıktan sonra sizden İstirhamım bir yıl içerisinde aynı yöntemle imar planları yapalım bu bölgenin geleceğini Şekillendirelim vizyonunu ortaya koyalım dedim. Daha sonrasında imar planı çıktı Tatlısu- Büyükkonuk emirnamesi hiç tartışılmadı. Bu emirname hiç tartışılmayan tek emirnamedir. Çünkü yerel halk ile oturduk geçmişte belediye başkanlığı yapmış kişilerin düşüncelerini aldık muhtarların, azaların, belediye meclis üyelerinin, imar plancıların, mimarların, mühendislerin, bölge insanlarının, herkesin görüşü alınarak bu emirname hazırlandı ve sorunsuz bir şekilde uygulamaya geçildi kimse itiraz etmedi.

Sorun temelinde işte buradadır. Siz o imar planını da emirnameyi de başlangıçta bütün şekliyle bıraksaydınız yerel yöneticiler hazırlasaydı size getirsin sizde onu değerlendirin teknik olarak şehir planlama dairesi olarak işin içinde olsun orada uzmanlarımız var onlarla eğer yerel paydaşlarımızda bir araya getirip siz ortak bir konsensüs üzerinden bir şey yazamazsanız sonuç bu olur o yüzden “Duvara tosladılar” dedim. Çünkü yerel yöneticiler reddediyor. Neden onların ifadeleri şu bizim görüşlerimiz orada yer almadı bizim görüşlerimiz derken yerel yönetimlerin kendi şahsi görüşünü ortaya koymaz o bölgedeki halkın kendisine gelen taleplerini ve onların isteklerini değerlendirip bir süzgeçten geçirir onu ortak görüş haline getirir. Dolayısıyla oradaki insanları reddettiği bir şeyi oraya empoze edemezsiniz ve yürümez sorunlar daha da büyür yarın eylemler şunlar bunlar başlar Ülkede huzursuzluk ve kaos olur.

SİZİN BELEDİYENİZİN PROJELERİYLE İLGİLİ KONUŞACAK OLURSAK BİR “DOĞAL PARK” PROJESİ VARDI BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE HAYATA GEÇİRİLECEK Mİ YA DA NE ZAMAN GEÇİRİLECEK? BUNDAN SONRAKİ PROJELERİZ NELERDİR?

2019 yılı içinde hedeflediklerimizin büyük bir kısmını tamamladık. İki projemiz hariç onlar 2020 yılına sarktı. Cumhuriyet caddesinin genişletilmesi kaldırım ve otopark projemiz vardı o tamamlandı. Temizlik çalışmaları falan bitti o proje taş duvar ve kaldırım projemiz tamamlandı. Plaj bölgesinde belediye zambak köyü diye oluşturduğumuz çok güzel 300 -350 kişilik güzel bir piknik alanı oluşturma projemiz vardı oda son aşamaya gelindi yani yılbaşından önce oda tamamlanmış olacak. 2020 yılı hedeflediğimiz üç tane ana projemiz var bunlardan bir tanesi doğal park projesi yaklaşık 60 dönümlük bir alana kurulacak olan büyük bir proje belki de en büyük projelerden bir tanesi olacak bu anlamda adada içerisinde 4 km yakın bisiklet ve yürüyüş parkuru var çocuk oyunu alanları var işte dinlence alanları var kafe var voleybol sahası basketbol sahası ve tenis kortu olan çok güzel bir doğa parkı projemiz var 2020 yılında ona başlayacağız. Çok iddialı ve büyük bir proje olan arka park projesinin önemli bir kısmı tamamlandı yapım aşamasına geçeceğiz 2020’de. Üçüncü olan projemiz ana cadde olan Cumhuriyet Caddesi’nin yola bakan evlerin restorasyonu var o özel ilgi turizm için çok önemli bir alan onun devamı olacak.
Bu haber 150 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER