Rant ne demek?

Rant emek harcamadan elde edilen kazanım, iktisatçılar tarafından ise “doğanın getirisi” olarak tanımlanmaktadır.

Rant emek harcamadan elde edilen kazanım, iktisatçılar tarafından ise “doğanın getirisi” olarak tanımlanmaktadır.
Paradan para kazanma yolu.
Sahibinin hiç bir emeği olmaksızın bir malın kendiliğinden getirdiği gelir.
Bir mal veya paranın, belirli bir süre içinde emek verilmeden sağladığı gelir.
Yukarıda “RANT” kelimesinin değişik anlamlarını neden yazdığımı merak ediyorsunuz biliyorum.
İçişleri Bakanımız Sayın Ayşegül Baybars, İskle-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı Taslağı’nın toplumda yarattığı tartışmalarının içerisinde,
“Bu bir rant planıdır, plan sayesinde bir çok kişi rant elde etmiştir, rant çevreleri, imara açılan araziler sayesinde rant elde edildi, rant çevrelerinin aç gözlü talepleri, plan rantı değil bilimselliği rehber edinmelidir, imara açılan 500 hektar alan rant çevrelerinin iştahımı kabarttı, orman alanları ranta kurban edildi, verimli tarım arazileri imara açılarak rant elde edildi”.
Yukarıda yazdığım ve içinde rant adı geçen tüm cümleler, bu imar planı taslağı süresince, bölge belediye başkanları, siyasiler, siyasi parti başkanları, sivil toplum örgütleri ve nihayetinde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından telaffuz edilen sözcüklerdi.
Sayın İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars rahatsız olmuş “RANT” sözcüğünden ve “Bizi rant dağıtmakla suçlayanlara yasal süreci başlattık. Sonuna kadar mücadelemizi yapacağız” dedi dün bir programda.
Hukukçu olduğundan bu işleri çok iyi bilir Sayın Baybars, yalnız bu işte bir terslik var,
Sayın Baybars, siz şu anda avukat değilsiniz,
Sayın Baybars siz şu anda, “temiz toplum, şeffaflık, adalet ve eşitlik ilkeleriyle yola çıkan, ‘TOPARLANIYORUZ’ diyerek, siyasallaşmayacağız diyerek tam tersini yaparak partileşen ve adını da Halkın Partisi’ni koyarak, bu partinin bir bakanı olarak, hatta İçişleri Bakanı olarak adalet, eşitlik ve şeffaflık ilkeleri ile davranmanız gerekirken, tüm kesimlerin sanki oybirliğiyle söz ettiği “RANT” kelimesini kullanmasına çok sinirlenmişsiniz, dava açacakmışsınız.
Gerçekten çok üzüldüm, bir gazeteci olarak
Sizin bu hareketiniz, halka hizmet verme görevi olan bir bakanın kontrolünü kaybettiğini gösterir ki, bu da iyi bir davranış değil.
Plan süreci içerisinde, sizin Şehir Planlama Dairenizde üyeleri de bulunan Şehir Plancıları Odası Başkanı Refikoğlu şöyle demişti, hazırlamakta olduğunuz plan için,
“Rant çevrelerinin aç gözlü talepleri”
Şimdi Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu’na dava mı açacaksınız?
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, konuğum oldu ve canlı yayında sizin planınız hakkında “RANTTAN” bahsetti, binlerce kişi izledi, gazeteye bile yazdık, “hani söz uçar yazı kalır” belki görmezsiniz diye!
Cemal Özyiğit, sizin eski hükümet ortağınızdı, “bu plan bizim yola çıktığımız plan değil” dedi, sanırım çok bozuldunuz hatta içerlediniz bu sözlere, tahmin ediyorum ama boşuna söylenmiş sözler değildi Sayın Baybars, bir nedeni vardı belli ki!
Şimdi Cemal Özyiğit’e de mi dava açacaksınız?
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı size gündem dışı konuşmalarda Mecliste soru sordu, “hangi firmalar bölgede arazi kapattı, ne kadar imar izni aldı” diye. Bunu da sayın Arıklı video haline getirerek yayınlattı ve “Arıklı İskele’de peşkeşi soruyor” diye.
Şimdi Arıklı’ya da dava açacak mısınız?
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çok değil geçen hafta, şöyle bir cümle kullandı açıklamalarında; “Bu plan ‘RANTI’ değil, bilimselliği rehber edinmelidir”
Sizce ne demek istedi Sayın Cumhurbaşkanı?
Yani sizin planınız bilimselliği mi içeriyor da?
Yoksa “RANT” sözcüğünü niye kullansın Sayın Cumhurbaşkanı?
Şimdi Sayın Cumhurbaşkanına da dava açacak mısınız?
Daha “RANT” sözcüğünü kimler kullanmadı ki Sayın Baybars!
İlk aklıma gelen önemli isimler bunlar.
Ha daha geçen gün bir bilim yuvası olan devletin üniversitesi DAÜ’de bir AR-GE merkezi başkanı Prof. Dr. Hoşkara da aynı Cumhurbaşkanımız gibi, rant değil bilimselliğe temas etmiş, herhalde ona da dava açmazsınız değil!
Sizin bu iskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Plan Taslağı süreci içerisinde hemen, hemen tüm kesimler “RANT” sözcüğünü kullandı, umarım tesadüf değildir.
Ne derler Sayın Baybars, “ateş olmayan yerden duman çıkmaz”.
Öyle ya tüm kesimler neden durup dururken “RANT” sözcüğünü kullansın?
Önce siz İçişleri Bakanı olduğunuzu sakın unutmayın, artık avukat değilsiniz, bu işler de sizin özel büronuzun iş aldığı davalar değil,
Ne demek dava açmak!
Yasal süreç başlatmak!
Siz bu davranışınızla resmen halka savaş açıyorsunuz Bakan Baybars
Sinirlendikçe kontrolünüzü kaybediyorsunuz, hırçınlaşıyorsunuz, yanlış hareketler sergiliyorsunuz.
Sizin göreviniz, halkın olurunu alan, uzlaşı sağlayan adil, eşitlikçi, kamunun yararını düşünen, bireyselliği değil, toplumsallığı hedef edinen bir imar planı ortaya çıkarmak, “rantı esas alan değil”
Bakın ben de rant kelimesini kullandım
Bana da mı dava açacaksınız, sizi eleştiren gazteciye de!
Eee kolay gelsin o zaman Sayın Baybars...
Bu haber 8345 defa okunmuştur

:

:

:

: