“YASAKÇI BİR PLAN”

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, konuk olduğu Ada Tv’de Günaydın Ada Programı’nda Haluk Doğandor’un sorularını yanıtladı.
Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçe Başkanı Sadık Gardiyanoğlu, konuk olduğu Ada Tv’de Günaydın Ada Programı’nda Haluk Doğandor’un sorularını yanıtladı.

Sadık Gardiyanoğlu bir süredir tartışmalara hedef olan İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı Taslağı hakkında konuştu. İmar Planı Taslağı’nın bugünkü mevcut durumuyla kabul edilemez olduğunu, muhakkak revizyon edilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu söyleyerek planı reddettiklerini ifade etti.

Gardiyanoğlu, İmar Planı hakkında bölgede ciddi anlamda çalışmalar gerçekleştirdiklerini, bölge belediye başkanları yanısıra, muhtarlar ve halktan kişilerle görüşerek plan hakkında bilgi edindiklerini söyledi.

Sadık Gardiyanoğlu, bölge belediye başkanlarına önceki hafta bir çağrı yaparak İmar Planı’nın yayınlanmasının ötelenmesi gerektiğini, tüm paydaşların altına imza atabileceği bir İmar Planı çalışmasının tekrardan yapılması gerektiğini söyledi. Gardiyanoğlu, imar planına karşı olan kişiler olmadıklarını, herşeyin planlı ve programlı yürümesi, gelecek nesillere daha düzenli ve yaşanabilir kentler bırakılmasının gerekliliğinden söz etti.

Ancak, planın bu haliyle geçmesinin, kabul görmesinin mümkün olmadığını iddia eden Gardiyanoğlu, kendisinin KTMMO Birliğine üye bir mimar olarak çalıştığını, bu İmar Planı hakkında birlik başkanları Seran Aysal’ın bir rapor açıkladığını, bu raporun da birlik içindeki teknik ekibin bilimselliğe dayanarak hazırladığının bilinmesini istedi.
Gardiyanoğlu, bu ülkeyi planlayan, alt yapısını, üst yapısını, gelecek kuşaklara devretmenin planını yapan ülkenin en büyük sivil toplum örgütü olan Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği hazırladığı raporda İçişleri Bakanlığı Şehir Planlama Dairesi’ne hitaben diyor ki; “siz bizden yeterince yararlanmadınız, plan taslağında görüşlerimize yer vermediniz, daha açık tabiri ile siz bizi ciddiye almadınız” diyerek planın yeniden revize edilmesini istiyor ve görüşlerini bildiriyor diye konuşuyor Gardiyanoğlu.

Belediye başkanlarının bu Sayın Baybars’ın planını kafalarına göre reddetmediklerini, hergün halkın içerisinde olan ve onların görüşlerini alan belediye başkanlarının planı iyice tartarak, halkın nabzını tutarak, uygun görmediklerinden hayır dediklerini savundu.

Gardiyanoğlu, İmar Planı hakkında İskele Belediye Başkanı Sadıkoğlu’nun şu sözlerine dikkat çekti; Bizim bölgede bir İmar Planı yasakçı zihniyetle olamaz”
İmar Planı’nın alt yapıyı, düzeni, yol genişliklerini belirlediğini, daha önce 10 kat imar izni olan bir yeri üç vya dört kata indiremezsin, bu yasakçılıktır diye konuştu.

Gardiyanoğlu, bu İmar Planı’nda İskele veya Yeniboğaziçi’nde üniversite ile ilgili olarak herhangi bir yer ayrılmadığını, yapılacak konutlara parelel olarak İskele-Yeniboğaziçi bölgesinde herhangi bir ilkokul veya orta okul ile ilgili bir yer bırakılmadığını savundu.

Yine lokomotif sektör olarak telaffuz edilen turizm ile ilgili adanın en güzel sahillerine sahip olan bu Yeniboğaziçi-İskele ve Karpaz’a kadar olan bu bölgede bu plana göre ne kadar yer ayrıldığını sordu Gardiyanoğlu. Planda hep sembolik olarak nokta yerler sözde turizme ayrıldı diye vurgulayan Gardiyanoğlu, bunun da ciddiyetten uzak olduğuna dikkati çekti.

Gardiyanoğlu, özellikle Kalecik bölgesinde, neredeyse 20 kat izni almış projeler varken, aynı yerin etrafı için ben iki kat ile sınırladım diye imarı kısıtlıyorsunuz, bunun vicdanla uzaktan yakından alakası olmadığını ve orada adaletsizlik yaşandığını söyledi.

Birilerinin altı ay önce hasbelkader 20 katlı projeleri için izin aldıklarını ancak yandaki arazilerin ise elini çabuk tutup veya hızlı davranmadığı gerekçesiyle imarının kısıtlandığını, bir tarafta 20 katlı binalar yükselirken hemen yanında “ben sizedört kata kadar izin veriyorum” demenin ne adaletle ne de mantıkla alaksı yoktur diye
işaret etti Sadık Gardiyanoğlu.

Gardiyanoğlu, hem çevreciyiz, hem yeşil alanları koruyacağız deyip yeni, yeni yeşil alan, orman ve tarım arazilerinin imara açılmasını anlamış değilim diye konuştu.
Yasakçı zihniyetle bir yere varılmaz diye konuşan Sadık Gardiyanoğlu, Bakan Baybars’ın planını yasakçı bir zihniyetle hazırlanmış bir plan olarak niteledi.

Gardiyanoğlu, İskele ve Yeniboğaziçi bölgesinin kimsenin babasının malı olmadığını, bu bölgede alınacak kararların kimsenin iki dudağı arasında olmadığını, bu bölgenin orada yaşayan insanların olduğunu söyledi.Bu işin çocuk oyuncağı olmadığına vurgu yapan Gardiyanoğlu, bu planla ilgili mağduriyetlerin ileride milyonlarca lirayı bulan tazminat davalarına konu olacağının tehlikesine dikkat çekti.

Gardiyanoğlu, Başbakan Ersin Tatar’ın konuyla yakından ilgilendiğini, devamlı bilgi aldığını, sonunda bu ülkenin hayrına olacak bir kararı üreteceğine inandığını söyledi.


Bu haber 112 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER