Sayın Baybars hala işin ciddiyetinin farkında değil!

İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı Taslağı’nın bu haliyle çıkması halinde bu plandan bazı kesimlerin “Rant elde edeceği” endişesi tüm kesimlerin ortak ağızdan seslendirdiği bir söyleşi olmuşken hala Sayın Bakan Baybars’ın bunu görememesi hayret verici.

İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı Taslağı’nın bu haliyle çıkması halinde bu plandan bazı kesimlerin “Rant elde edeceği” endişesi tüm kesimlerin ortak ağızdan seslendirdiği bir söyleşi olmuşken hala Sayın Bakan Baybars’ın bunu görememesi hayret verici.
Sayın Bakan hala ve de ısrarla “bu plan geçecek” diyor başka bir şey demiyor.
Bu ısrarlı ve hırçın tavrı Sayın Bakanı ne yazık ki yanlış yapmaya itiyor ve halkı gözardı ederek, planın eksikliğini, yanlışlığını, tüm ikazlara (belediye, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin) rağmen görmemekte direniyor.
Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da olaya müdahil olarak veya toplum yararını gözeterek, ilgili paydaşları dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda topladı, bilgi aldı. İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Şehir Planlama Dairesi Müdürü Türkmen Yiğitcan, KTMMO Birliği Başkanı Seran Aysal bu “İmar zirvesine” katılan isimlerdi. Aldığımız bilgilere göre belediye başkanları plan hakkındaki endişelerini bir kez daha Sayın Cumhurbaşkanı’na aktardı. KTMMO Birliği Başkanı Seran Aysal’ın da plan yayınladığı son rapor konusunda Cumhurbaşkanı Akıncı’ya bilgi verdiği örenildi.
Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı da bu planın son halinden endişe duyuyor olacak ki, böyle bir zirve yapmayı tasarladı, iyi de yaptı ama hala Sayın Baybars olayın vahametini anlamaktan uzak davranarak, “ille de bu plan geçecek” diyor, başka bir şey demiyor.
UBP Lefkoşa İlçe Başkanı mimar Sadık Gardiyanoğlu, dün canlı yayında bir kez daha Sayın Bakan Baybars’ı uyardı,
Planın bu haliyle geçmesinin, kabul görmesinin mümkün olmadığını iddia eden Gardiyanoğlu, kendisinin KTMMO Birliğine üye bir mimar olarak çalıştığını, bu İmar Planı hakkında birlik başkanları Seran Aysal’ın bir rapor açıkladığını, bu raporun da birlik içindeki teknik ekibin bilimselliğe dayanarak hazırladığının bilinmesini istedi.
Gardiyanoğlu, Sayın Baybars’a ve planı hazırlayan Şehir Planlama Dairesi’ne atfen şunları söyledi;
Bu ülkeyi planlayan, alt yapısını, üst yapısını, gelecek kuşaklara devretmenin planını yapan ülkenin en büyük sivil toplum örgütü olan Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği hazırladığı raporda diyor ki; “siz bizden yeterince yararlanmadınız, plan taslağında görüşlerimize yer vermediniz, daha açık tabiri ile siz bizi ciddiye almadınız” diyerek planın yeniden revize edilmesini istiyor ve görüşlerini bildiriyor.
Ve Gardiyanoğlu Sayın Baybars’In bu planını yasakçı olarak niteliyor ve Başbakan Ersin Tatar’ın konuyla yakından ilgilendiğini, devamlı bilgi aldığını, sonunda bu ülkenin hayrına olacak bir kararı üreteceğine inandığını söylüyor.
Bu haber 9031 defa okunmuştur

:

:

:

: