Plan yürürlüğe nasıl girecek?

Ülkemizi bir süredir meşgul eden önce emirname ile başlayıp sonra İmar planı taslağı şeklinde devam eden İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı’nda sona yaklaşıldı.

Ülkemizi bir süredir meşgul eden önce emirname ile başlayıp sonra İmar planı taslağı şeklinde devam eden İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı’nda sona yaklaşıldı.
En son Birleşik Kurul’da Bölge belediye başkanları tarafından reddedilen imar planı taslağı konusunda Sayın Baybars kararlı ve “Ben bu planı geçireceğim” diyor.
İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa belediye meclis üyelerinin oybirliğiyle reddettikleri ve yetki vererek belediye başkanlarının da hayır oyuyla sonuçlanan oylama sonrasında, plan eleştirilere maruz kalmaya devam ediyor.
Sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, bölge halkı, bazı üniversitelerişn araştırma merkezleri plan hakkındaki endişelerini sıralarken Sayın bakan bunları görmezden gelerek adeta halka sırtını dönüyor.
En son Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, “Rantı değil bilimselliği rehber edinen bir plan isteyerek plan hakkında endişelerini dile getirdi. Ancak bunlara rağmen hala plan konusunda ısrarını sürdüren Sayın bakan, etrafında olup biteni adeta görmüyor.
Ülkenin en büyük sivil toplum örgütü olan Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği de, planın kamusal yararı değil, bireysel yararlara hizmet ettiğini, bu sebeple İskele bölgesinde birinci sınıf tarım arazilerinin, orman arazilerinin, sulak arazilerin bu plan sayesinde imara açılacağını ortaya koyarak Sayın Baybars’ı yanlışından dönmesi için uyarıyor.
Tüm paydaşların hem fikir olduğu birinci sınıf tarım arazilerinin imara açılması o bölgenin tarımının sona ermesi demektir.
Zira Bu imar plan bölgesi içinde yer alan toplam birinci sınıf tarım arazilerinin miktarı 831 Hektar iken bunun yüzde 76’sı yani 568 Hektar alan imara açılıyor. Bu açıkça tarıma vurulan bir darbedir.
Sayın Tarım Bakanı Oğuz nerede?
Eğer bu ülkede tarım bitirilecekse, birinci sınıf verimli tarım arazileri imara açılacaksa bu ülkede artık bir tarım bakanına ihtiyaç yok demektir.
Neden Sayın Tarım Bakanı sesini çıkarmıyor? Yoksa bu ranta ortak mı sorusunu sormaktan kendimi alamıyorum. Sayın Tarım Bakanı bakanlığı bırakıp müteahhitliğe mi soyunacak?
Sayın Tatar nerede?
Bu ülkenin Başbakanı, kabinenin başı nerede?
Ülkenin en önemli konusu büyük tartışmalara hedef olurken Sayın Tatar’dan hala bir ses çıkmıyor, NEDEN ?
Sayın Tatar neyi bekliyor?
Kabinesinde bir bakana sözünü geçiremeyen bir Başbakan Cumhurbaşkanlığı’na aday olup seçilirse Kıbrıs Türkü’nün hakkını nasıl koruyacak, merak ediyorum?
Sayın Tatar kurdurduğu komite sayesinde İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa imar planı hakkında yeterli bilgiye sahip.
Sayın Ersan Saner’in başını çektiği ve mimarlardan oluşan komite haftalardır bölgede araştırmalarını yaptı, halkın nabzını tuttu ve bu planın olumsuzluğunu bir raporla Genel Başkanları Sayın Başbakan Ersin Tatar’a teslim etti.
Elinde böyle bir rapor dururken Sayın Tatar hala neyi bekliyor?
Bu arada Sayın Baybars planı geçirmekte kararlı, neden mi?
Çünkü 55/89 Sayılı İmar Yasası’na göre, Başbakan bu planı onaylamasa, imzalamasa bile bu plan yürürlüğe girecek.
Nasıl mı?
Sayın Tatar imzalamıyorum deyip, resmi gazetede de yayınlatmasa bile bu Baybars’ın planı “Emir olarak” yasa gereği yürürlüğe girer.
Ancak yine İçişleri Bakanının geri çekmesiyle veya hükümetin devrilmesiyle yeni hükümetin bakanının iptali ile ortadan kalkabilir.
Sayın Tatar bunu bildiği için, diyecek ki, ben imzalamadım ama yürürlüğe girdi.
Bu Sayın başbakanın iktidarsızlığını gösterir ancak.
Siz nasıl Cumhurbaşkanı olacak ve Rum’a karşı Kıbrıs Türkü’nün hakkını koruyacaksınız, bir kabine üyenize söz geçiremezken Sayın Tatar!
Bu haber 9177 defa okunmuştur

:

:

:

: