Bu plan kim veya kimin için!

Bu sözü çok söyledik

Bu sözü çok söyledik
Sadece ben mi?
Plana müdahil olan veya olmayan herkes bu soruyu çokça sordu bu Sayın Bakan Baybars’ın İmar Planı hazırlama sürecinde.
İmar planları aslında, kentlerde yaşayan insanların yaşam standardını yükseltmek, daha çok nefes alabilecek alanlar yaratabilmek, alt yapı sorunlarını çözmek ve hayatı düzenlemek için yapılır.
Plansız hayat asla olmaz. Kim veya kimler plana karşı çıkıyorsa eğer bilin ki, bunlar düzensiz ve karmaşık bir yapıyı destekliyor demektir.
Peki, belediyelerin bu planda rolü ne olmalı?
Kent yaşamlarını düzenleme görevleri tüm dünyada belediyelere verilmiştir ve belediyeler bu görevleri üstlenerek kentin her alanda ihtiyaçlarını sağlamak suretiyle o kentte yaşayanlara hizmet vermek durumundadır.
Ama bizim ülkemizde de bu böylemi acaba?
Ülkemizde Şehir PlanlaMA Dairesi diye bir daire var ve planları yapar, yapar da yapmasına, bu planlar bakanın iki dudağı arasında şekillenir. Bu bugüne kadar hep böyle oldu ve bu yüzden şehirlerde ÇARPIK YAPILAŞMA bir türlü sona ermedi.
İçişleri Bakanı Sayın Ayşegül Baybars, ne emirname, ne de imar planı süreci öncesi ve sonrasında plana dahil olan belediyelerin (İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa) görüş öneri ve isteklerini dikkate almadı. Ha bu arada ufak tefek ayrıntılar hariç.
Biz bunları bölge belediye başkanlarının ağzından bizzat duyduğumuz için yazabiliyoruz.
Sözde imar planı bu üç bölge için yapıldı. Hepsi birbirinden farklı özelliklere sahip üç belde.
Mağusa büyük bir kent, gelişimini tamamlamış, çarpık yapılaşmadan nasibini almış, hala saha kanalizasyonda meydana gelen, projeden kaynaklanan sorunu çözememiş.
İskele, son yıllarda hızla büyümeye sahne olmuş, yabancıların konut talebinde ilk sırada yer alan bir kentimiz, geleceği turizme bağlı, geleceği parlak bir belde.
Yeniboğaziçi ise her yanı SİT alanları ile kaplı, turizme açık ama bu imar planı ile turizm yönü kapatılan adeta ayağına pranga takılan bir belde.
Şimdi gelin bu üç beldeyi aynı anda ve aynı özelliklere tabi tutarak bir imar planında aynı kefeye koyun.
Olmaz, olmadı da zaten
Plan bu sebepten duvara değil, kayaya tosladı ama hala Sayın Baybars bu plan yürürlüğe girecek diyor, herkese ve her şeye rağmen.
Soralım Sayın Bakana, siz bölge halkının görüşlerine yer verdiniz mi?
Öyle olsaydı zaten bu planınız onay alırdı, reddedilmezdi.
İmar planları halk için yapılır, o beldede yaşayan halkın istek ve arzularına göre şekillenir.
Siz kalkıp Lefkoşa’da, İskele halkının, Yeniboğaziçi halkının yaşayacağı alanları ve gelecekteki hayallerini körletemezsiniz Sayın Baybars.
Bravo İskele Belediyesi’ne, paraya acımadı ve bir teknik ekip oluşturarak İskele’ye özgü olmayan bu planınızın teknik eksikliklerini ve hatalarını ortaya koydu. Değerli mimar ve mühendisler o ekipte aylarca özveriyle çalıştı ve sizin dayatmaya çalıştığınız o planın, İskele halkına yarar değil zarar getireceğini söyleyerek, İskele Belediye Başkanı ve meclis üyelerine bilgi vermek suretiyle planınız REDDEDİLDİ.
Siz her ne kadar bu plan yürürlüğe girecek deseniz de, yürürlüğe girebilir ama uygulamaya giremeyeceğini söyleyebilirim.
Bundan sonra sizin yerinize gelecek bakan samimiyetle bu planı ele alıp, bölge belediyelerin istekleri ve ihtiyaçları konusunda şekillendirip, başbakanın onayına sunacak ve bölge belediyelerinin rızasıyla onay alıp Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girecek ama siz göremeyeceksiniz Sayın Baybars.
İşte o zaman bu planın kim veya kimler için yapıldığını anlayacaksınız.
Anlayacaksınız da,
Sizin için çok geç olacak artık…


Bu haber 9049 defa okunmuştur

:

:

:

: