Ayıp ettiniz Sayın Bakan

Star Kıbrıs Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın Meclis kürsüsünden yaptığı iftiraya cevap verdi:

Star Kıbrıs Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın Meclis kürsüsünden yaptığı iftiraya cevap verdi:
Star Kıbrıs Gazetesi ve Ada TV kuruluşundan bu yana doğru haberi ilke edinmiştir. İlk günden bu yana gazeteci çalışanlarıma tek talimatım “altını dolduramayacağınız hiçbir haberi yapmayın” olmuştur.
Mağusa İskele Yeniboğaziçi İmar Planı’nda da Star Kıbrıs ve Ada TV olarak halkın şikayetlerini dile getirdik.
Cumhurbaşkanı’ndan tutun da belediye başkanlarına kadar herkes bu imar planı taslağına karşı şikayetlerini dile getiriyor.
Hatta hükümetin büyük ortağı UBP’nin Genel Sekreteri Hamza Ersan Saner de “Halk bu imar planına ismi dışında bir isim takmışsa orada bir problem vardır” diyerek açıkça eleştirdi.
Bizim de medya olarak en temel ilkemiz en başından bu yana güçlünün değil, haklının yanında olmaktır. O yüzden bu imar planında da en başından itibaren bölgeden gelen şikayetleri gündeme getirdik.
Şu anda zaten kamuoyunun yüzde 90’ının bu imar planına karşı olduğu ortadadır. Tüm bu gerçekler ortadayken daha önce de Sayın Baybars, Star Kıbrıs’ın yalan haber yaptığını iddia etmişti.
Biz de kendisine “Hodri meydan” demiştik. “İddialarını ispat et. İspat edersen biz gazeteyi kapatacağız. İspat edemezsen sen istifa edecek misin” diye sormuştuk.
Bugün de Star Kıbrıs ve Ada TV olarak aynı noktadayız.
Dün Meclis’te YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu ve diğer milletvekilleri imar planıyla ilgili sorular sordu. Sayın Bakan sorulara cevap vermekte sıkıntı çekince benim ismimi gündeme getirdi. Arazilerimden söz etti.
Sayın Bakan’ın bana atfen “bu arazileri imara açmazsan seni manşet yapacağım” şeklinde sözler söylediğimi iddia etmesini üzüntüyle izledim.
Öncelikle şunu belirtmek isterim. Sayın Ayşegül Baybars ile son 12 ay içinde sadece üç kez görüştüm. Bunların hepsi de İçişleri Bakanlığı’ndaki ofisinde oldu. Her defasında görüşmelerde ikimizin dışında en az üç kişi vardı.
Bunun dışında kendisini Girne ve Mağusa’da çok sayıda insanın olduğu konferanslarda gördüm. Bu yaptığı iftira çok ayıp. Bir bakana yakışmıyor. Kendisine hodri meydan diyorum. Beni mahkemeye vermiş. Kendisini tehdit ettiğimi iddia ediyor.
Mahkemeden bana herhangi bir tebligat gelmedi. Gelirse kendimizi elbette savunacağız. Bunu ispat ederse ben gereken cezaya çarptırılırım.
Ama ispat edemezse Sayın Bakan Baybars istifa edecek mi? Buna cevap vermeli. Sayın Bakan’ın attığı iftira karşısında dokunulmazlığı olduğu için polise başvuramıyorum.
Ancak tazminat davası açma hakkım var. Bunu kullanacağım. Yaptığı iddialara güveniyorsa bunu Meclis kürsüsü dışında da dile getirsin. O zaman ben polise giderim. Kürsünün arkasına saklanmasın.
Sayın Bakan’ın yaptığı çok ayıp. Bütçe konuşulurken dört tane milletvekili imar planıyla ilgili sorular soruyor. Siz, Ali Özmen Safa’dan söz ediyorsunuz.
Benim söz hakkımın olmadığı bir yerde benim adımı kullanarak suçlamalar yöneltiyorsunuz. Kendi kendinizi küçültüyorsunuz Sayın Bakan.
Ali Özmen Safa, özellikle İskele’de en büyük yatırımı yapan işadamıdır. Bütün yatırımları ise yasaldır.
Bahsettiğiniz İsrail şirketi ise yasaları çiğneyip, ÇED raporu olmadan, altyapısı bulunmayan inşaatlar yapmıştır.
Söz konusu arazilerin imara açılmasını talep ettiğimizden söz ediyorsunuz. Hem Safaköy’de hem de deniz kenarında biz bu arazileri aldığımızda zaten imara açıktı.
2004-2005 yıllarında bu arazilerde Fasıl 96 olarak imar izni vardı. Siz şu anda var olan bu imarı kapatıyorsunuz.
Şu anda bölgede 35 milyon dolar kıymeti olan 17 katlı 1500 yataklı otelin tamamlanmasını önlemeye çalışıyorsunuz.
Kazanılmış hakkı gasp etmeye çalışıyorsunuz. 1500 yataklı bir otelin tamamlanmasını önleyerek bölgede yaratılacak istihdamı da önlemiş oluyorsunuz.
Bu politikanızla kaybeden yine İskele halkı oluyor.
Deniz kenarında sözünü ettiğiniz İsrailli şirketin bana yakın arazisine gelince, iddia ettiğiniz gibi bu proje 2.5 yıl önce bitmiş bir proje değildir.
İsrailli şirketin yasadışı bir şekilde 2019 yılı ortalarında başlattığı bir projedir. Orada da yanlış konuşuyorsunuz.
O bölgede de Fasıl 96’nın yasaları çiğneniyor. Bunu görmezden geliyorsunuz.
Ben orada yatırım yaparken Fasıl 96 inşaat izni vardı. Siz şu anda bunu sıfırlarken, hemen yanındaki İsrailli şirkete 15 kat inşaat izni veriyorsunuz.
Kalecik’te yüksek inşaat iznini tek bir şirkete teslim ediyorsunuz. Oluşturduğunuz bu tekel, anayasaya da aykırıdır.
Haklı davamızı sonuna kadar savunacak, her platformda güçlünün değil, haklının yanında olmayı sürdüreceğiz. Bunu böyle bilin Sayın Baybars…


Bu haber 9735 defa okunmuştur

:

:

:

: