'2020yılı Sanat Yılı Olsun'

365 Sayfalık bir Kitabın ilk Sayfası iyi bir yazar olun. Hepimiz atacağımız adımlarda, önce iyi insan olarak örnek yazarlar olabiliriz.

365 Sayfalık bir Kitabın ilk Sayfası iyi bir yazar olun. Hepimiz atacağımız adımlarda, önce iyi insan olarak örnek yazarlar olabiliriz.
2019 yılı, çok büyük acıları geride bırakıp büyük kocaman anılarla aramızdan ayrıldı. Içimize kırık dökük besteler dolaştırarak çekip gitti.
Hiçbirimiz yargılamaya, sorgulamaya hakkımız yok, şu yargıçsız, şu kimsenin masum olmadığı Dünyada... !

'Dostoyevski bir toplantıda yüksek sesle okuduğu bir şiir nedeniyle Çar tarafından Sibirya’da hapse mahkum edilir. Hapis cezasını bitirdikten sonra anılarını kaleme aldığı “Ölüler Evinden Anılar” adlı kitabı yazar. Kitapta, hapishanedeki hayatından önce insanları tanıdığını sandığını ama yanıldığını burada anladığını belirtir. Yazar, “kara halk” olarak tanımladığı bu kitleyle karşılaştıktan sonra insanları çözümlemeye ve kendi iç dünyasının derinliklerine inmeye başlar.

Dostoyevski hapishanedeki bir köpeğin yanından geçen her mahkum tarafından tekmelendiğini gözlemler. Köpek mahkumlardan kaçmadığı gibi yanına bir mahkum yaklaştığında eğilerek tekmelenme pozisyonu almaktadır. Dostoyevski bir gün köpeğin yanına yaklaşıp başını okşar. Köpek şaşkın şaşkın ona bakarak hızla yanından uzaklaşır ve acı acı havlamaya başlar. O günden sonra köpek Dostoyevski’yi her gördüğünde ondan kaçar.

Ruhu köleleştirilmiş bu köpek bir sevgi açıdır. Bu durum insanlar için de geçerlidir. Hayatları boyunca haksızlığa ve kötü davranışlara uğramış sevgi açları iyi bir davranışla karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilemezler. Bazen kötü davrandığınız insanlar size tapar, bazense iyi davrandıklarınız sizden nefret eder. Böyle insanların gözünde onları aşağılamanız onlar için bir beklentidir. Sizi gözlerinde yüceltirler. Eşit ve iyi davrandığınızda ise onların gözündeki değeriniz birdenbire düşer...'
Yaşadığımız her gün duyduklarımız, gördüklerimizle içimiz yanıyor. 2020 yılı Sanatın, Sevginin, Saygının yılı olsun diye dua ediyorum...
Sanat yapan insanlar eylemden, şiddetten, tacizden, savaştan uzak sanat üretirlerse kısa zamanda Sevgi üretenler listesine geçerek insanlık dersi verebilirler...
'Sizi Seviyorum'

 


Bu haber 11052 defa okunmuştur

:

:

:

: