Siyaset mezarlığı sokağın sesine kulaklarını tıkayan siyasetçilerle doludur

Dörtlü koalisyonun hukukçu Başbakanı Tufan Erhürman, çok önemli bir açıklama yaptı. Hem hukukçu kimliği hem de emirnameyi çıkaran hükümetin Başbakanı olması nedeniyle söylediklerini dikkatle okumak lazım.

Dörtlü koalisyonun hukukçu Başbakanı Tufan Erhürman, çok önemli bir açıklama yaptı. Hem hukukçu kimliği hem de emirnameyi çıkaran hükümetin Başbakanı olması nedeniyle söylediklerini dikkatle okumak lazım.
Ne diyor Sayın Erhürman? “Emirnamenin üzerinde bir tarih var. O tarihte de 31 Aralık’ta imar planı geçmez ise bu emirname sona erer. İçişleri Bakanı Baybars’ın emirname süresini uzatma yetkisi yok.”
Erhürman emirnamenin uzatıldığı söylemlerine ise Meclis’te biraz da alaycı bir ifadeyle, “Ben bunu bir hukukçu olarak anlamadım” diyor.
Merak etmeyin biz de anlamadık Sayın Erhürman.
“Burası Kıbrıs, her türlü iş kılıfına uydurulur” diyenlerin bir kez daha haklı çıktığını üzülerek görmekteyiz.
Hukuk devletinin olmazsa olmazı olan yasaları görmezden gelen siyasetçiler, ne yazık ki devlet ciddiyetini ayaklar altına alıyor.
Sayın Erhürman’ın hukuki eleştirilerine karşı emirnamenin siyasi bir metin olduğunu söyleyen UBP’lileri de anlamak mümkün değil. Siyasi metin de yasalar çiğnenebilir deniyorsa, artık sözün tükendiği noktaya geldik demektir.
Sayın Erhürman’ın da dediği gibi Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi imar planı sürecinde neyin yürürlükte olduğunu artık kimse bilmiyor. Emirname yürürlükte mi? İmar Planı Resmi Gazete yayınlanacak mı? Eğer imar planı resmi gazetede yayınlanmaz ise emirname ne kadar yürürlükte kalacak?
Bu soruların cevabını şu an Başbakan Ersin Tatar’ın dahi bildiğini düşünmüyoruz. Zira kendisi dün Meclis’te bu konuda eleştirileri yanıtlarken, “Değerlendireceğim” demekten öteye gidemedi. Ancak neyi değerlendireceğini de açıklayamadı.
Çünkü İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Birleşik Kurul’da kabul edilen imar planının değiştirilemeyeceğini net bir şekilde söyledi. Bu sözler kapsamında Sayın Tatar’ın dahi bir değişiklik yapma hakkı olmadığına üstü kapalı olarak işaret etti.
Sayın Tatar ise konuşmasının sonunda yerine otururken emirnamenin şu an yürürlükte olup olmadığına ilişkin Başsavcılıktan görüş isteyeceğini sözlerine ekledi.
Doğrusu UBP-HP hükümeti, imar planı sürecinde Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi’nde tam bir kaos yaşatıyor.
Ortalık doz tuman.
Sayın Erhürman’ın dediğini gibi ortada ciddi bir hukuk boşluk olduğu da herkesin malumu. Kimse sorumluluk almak istemiyor. İmar planına yönelik eleştirileri sadece muhalefet değil UBP’nin bölge milletvekilleri de yüksek sesle dile getiriyor.
Bu imar planını savunanlar bir zahmet sokağın sesini dinleseler halkın da bu plana “Rant Planı” ismi taktığını duyacaklar.
Unutmayın sokağın sesini dinlemeyenlere son sözü halk sandık başında söyler. Siyaset mezarlığı, o söze kulağını tıkayan siyasetçilerle doludur. Bizden söylemesi…
Bu haber 9115 defa okunmuştur

:

:

:

: