Bu devran böyle sürmez

Başta Girne olmak üzere, Lefkoşa, Güzelyurt, Lefke, kısaca tüm ülke dün yine mevsimin ilk şiddetli yağışının kurbanı oldu.

Başta Girne olmak üzere, Lefkoşa, Güzelyurt, Lefke, kısaca tüm ülke dün yine mevsimin ilk şiddetli yağışının kurbanı oldu.
Dereye dönen yollarda saatlerce trafikte kalan vatandaş tam bir kabus yaşadı.
Milli Eğitim Bakanlığı okulları tatil etmekle günü kurtardı. Başbakanlık da dün öğle saatlerinde idari izin vererek çalışanları eve gönderdi.
Yağmur bugün de sürecek. Vatandaş olarak dua etmekten başka çaremiz yok. Ancak bizi yöneten yöneticilerin yapacak bir şeyi olmalı.
Bu devran artık böyle gidemez.
Dün ülkeye ilk kez gelen bir turist Venedik’e dönen yollarda ne yapacağını şaşırırdı. Yılın 12 ayı turizm yapmak iddiasında olan bir ülke için yaşananlar kabul edilemez.
Dün adeta Venedik’e dönen yollarda bizim ne gondolumuz, ne de nehre dönen yolları izleyecek halimiz vardı.
Her defasında olduğu gibi yine bu işe şaşırdık. İlk defa başımıza geliyor gibi davrandık.
Gazeteler bugün yine çöken altyapıyı, sel basan işyerlerini, “Yağmur vurdu, ülkeyi sel aldı, yağmura teslim olduk” başlıklarıyla verecek...
Vatandaş isyan edecek...
15-20 yıllık yöneticiler altyapının yetersizliğinden şikayet ederken, “yılların getirdiği sorunlar” diyerek bir önceki dönemi işaret edecekler… Bir önceki dönem de kendilerinin görevde olduğunu unutmamızı bekleyecekler…
Biz ise bir kaç günlük şikayetin ardından bir sonraki yağmura kadar yine susacağız. Bu devran böylece sürecek, gidecek. Ne zamana kadar mı?
Seçim döneminde karşımıza geçip çiçek böcekten söz eden yerel yönetimlere, bizi idare etmek için başbakanlık koltuğu isteyenlere “Neden yapmadın” diye hesap sorana kadar...
Artık sızlanmak, şikayet etmek dönemi bitmelidir. Bu ülkenin yolları yetersizse yolları yapılmalı, altyapısı yetersizse ona da bir an önce çare bulunmalıdır.
“Türkiye’den para gelmiyor” yanıtları geçerli olamaz. O yanıtı verenlere, “Bugüne kadar para geldi de ne yaptınız” diye sorarlar.
Bu ülke bu yatırımları yapmak için gerekli kaynağı bulabilir. İktidarların sadece maaş ödeyerek kendilerini başarılı sayma dönemi bitmelidir.
Halk artık ödediği seyrüsefer vergisiyle yol yapılmasını, ödediği belediye vergileriyle altyapının güçlendirilmesini istiyor.
Bahane üretme dönemi artık bitmeli. Yapamayan siyasetçi mahalleye dönmeli, yapacak olana yer açılmalıdır.
Bu yapılmazsa her yağmurda biz aynı manşetleri atmaya devam ederiz, vatandaş olarak sizler de hep aynı şikayetleri dile getirirsiniz.
Bu ülke bu sarmalın içinden bir an önce çıkmalıdır. Kurtuluş için başka çare yoktur.


Bu haber 9140 defa okunmuştur

:

:

:

: