Sayın Bakan, dediğim dedik çaldığım düdük diyor

Başbakan Ersin Tatar’ın Pazar günü Mağusa-İskele-Yeniboğaiçi imar planıyla ilgili yaptığı sürpriz çıkış bütün dengeleri sarstı.

Başbakan Ersin Tatar’ın Pazar günü Mağusa-İskele-Yeniboğaiçi imar planıyla ilgili yaptığı sürpriz çıkış bütün dengeleri sarstı.
Sayın Tatar, hemen ardında Meclis’te yaptığı konuşmada da, oldu bittiye getirilmek istenen imar planını neden uygulamaya sokamayacağına açıklık getirdi.
Ne dedi Başbakan?
“23 bin konutun ruhsatını şu şu şu aldı. Benim vatandaşımın kendi arazisinin ne olacağı belli değil, çok detaylar var. Çevreyi koruyacağız ama bölge bu kadar yapıyı kaldıracak mı? Bir bakalım dedik. Ne olur üzerinde biraz daha çalışsak. Burada rant meselesi vardır. Adaletsizlikler vardır…”
Tatar, bu sözleri söylerken İçişleri Bakanı’ndan tek kelime çıkmadı. Pazartesi günü Meclis’te imar planıyla ilgili neredeyse herkes görüşünü dile getirdi.
Ama imar planını hazırlayan Sayın Baybars’ın cephesinde derin bir sessizlik hakimdi.
Ta ki düne kadar…
Dün Meclis’te CTP milletvekili Fazilet Özdenefe’nin “Koltuklarda oturanların bakanmış gibi davrandığı bir hükümet var” sözlerine karşı Baybars, artık daha fazla kulaklarını tıkayamadı. Söz alıp, kürsüye çıktı.
Konuşmasında dörtlü koalisyon hükümetinin hukukçu Başbakanı Tufan Erhürman ve TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit dahil herkesin kabul ettiği, “Emirnamenin süresi doldu” gerçeğini bir kez daha reddeden Sayın Baybars, “Bu plan, Birleşik Kurul’dan geçti. Resmi Gazete’de yayımlanana kadar emirnamenin kuralları geçerli olacak” dedi.
Bu tam “dediğim dedik, çaldığım düdük” yaklaşımıdır. Ne yazık ki bu ülkeye de hiçbir faydası yoktur.
İçişleri Bakanı Baybars bu yaklaşımını, “Başsavcılıktan görüş almaya ihtiyaç duymadık” diyerek de adeta itiraf etmiştir.
“Her şeyi ben bilirim, ben yaparım” tavrıyla Sayın Baybars, ülkede büyük bir hukuki kaos yaratmıştır.
Konuşmasında imar planı sürecinde UBP’nin görüşünün ne olduğunu anlayamadığını söyleyen Baybars’ı aslında bölgede mağdur olan binlerce vatandaş da anlayabilmiş değil.
Sözün özü bir yılın ardından düz yolda giden kamyon Sayın Baybars tarafından devrilmiştir. Şimdi o kamyonu onarıp yola devam etmek gerekir.
Başbakan Tatar’ın açıklamaları bu manada ümit verse de artık o kamyonun sürücüsü değişmelidir. Yoksa hurdaya çıkan kamyon kullanılmaz hale gelecektir.
Sayın Baybars’ın dün yaptığı açıklamalar bir yılın ardından yaşanılan süreçte hiçbir ders alınmadığını gösteriyor.
O yüzden Başbakan Tatar, bu imar planıyla ilgili kararlı tavrını sürdürmeli, toplumun tüm kesimlerinin kucaklayacağı bir plana ülkenin tümünü kavuşturmalıdır.
Önümüzdeki 6 ay çok önemlidir. Adaletli bir imar planı, diğer bölgeler için de umut olacaktır.
Sadece Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi’nin değil, tüm ülkenin beklentisi bu yöndedir. Bizden söylemesi…

Bu haber 8375 defa okunmuştur

:

:

:

: