Amaç 6 ay daha padişah gibi yaşamak!

Bir yıldır iğneyle kazılan kuyu çöktü. Başbakan Ersin Tatar, hiçbir adaleti olmayan imar planını yürürlüğe sokmayacağını açıklayarak, bölgeden yükselen isyana kulak verdi.

Bir yıldır iğneyle kazılan kuyu çöktü. Başbakan Ersin Tatar, hiçbir adaleti olmayan imar planını yürürlüğe sokmayacağını açıklayarak, bölgeden yükselen isyana kulak verdi.
Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken hükümet ortağı UBP’den önemli bir gol yiyen Halkın Partisi, kamuoyu önünde imajını düzeltmek ve “geri adım atıyor” izlenimi vermemek için Bakanlar Kurulu’nda bir öneri ortaya attı.
Süresi 31 Aralık’ta dolan emirnamenin 15 Ocak’tan itibaren 15 Temmuz’a kadar 6 ay uzatılmasını önerdi. Bu şekilde tabiri caizse ne şiş yanacak, ne de kebap yanacaktı.
Aslında Başbakan Ersin Tatar, imar planını bu şekilde yürürlüğe sokmayacağını açıklayarak, UBP’nin duruşunu özetledi.
Şu anda yapılan sadece topu taca atmak, cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar krizi ertelemektir.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra da hükümetin gündemi imar planı değil, seçim olacaktır. Dolayısıyla İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın bir takım gurupların etkisi altında hazırladığı bu planın yürürlüğe girmesine imkan yoktur.
Aslında durumu en iyi, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın anlattığı bir hikaye özetliyor.
Padişahın biri çok sevdiği eşeğine konuşmasını öğreten kişiye ağırlığınca altın vereceğini, talipli olup da öğretemeyen kişinin ise boynunu vuracağını ferman buyurmuş. Aklı başında kimse talip olmamış.
Derken adamın biri “ben öğretirim. Ama 3 yıl süre isterim. Bu sürenin içerisinde her istediğim yapılmalı' diye şart koşmuş. Padişah bunu kabul etmiş.
Bir arkadaşı adama gelip; 'Yahu sen salak mısın. Hiç eşeğe konuşma öğretilir mi?' diye sormuş. Adam; 'Ya boş ver. Bu 3 yıl içinde ya eşek ölür, ya padişah ölür, ya da 3 yılın sonunda ben ölürüm. Ama 3 yıl padişah gibi yaşarım' demiş.
Bu hükümette de şu an hikayedeki o adam gibi amaç 6 ay padişah gibi yaşamak, yani iktidarda kalmak
Şu an aslında imar planının bu 6 ay içinde çıkamayacağını herkes biliyor. Ama seçimlere kadar hükümetin bozmamak için top çevriliyor.
Seçim sonuçlarında eğer Sayın Özersay, beklediği oy oranına ulaşamaz ise UBP, yeni bir hükümet ortağı ile erken seçime gitmek için kolları sıvayabilir. Bizden söylemesi…


İmar Planı’nda yaşanan adaletsizliği görüp planı yürürlüğe koymayan Başbakan Ersin Tatar’ın dediği
oldu. Hükümet imar planını yürürlüğe koymayıp emirnameyi 6 ay uzatarak, yaşanan krizi taca attı

UBP’DEN KARARLI DURUŞ
İMAR planıyla ilgili yaşanan krizin görüşüldüğü son Bakanlar Kurulu’nda hükümet ortaklarının karşı karşıya geldiği öğrenildi. Başbakan Ersin Tatar ve UBP kanadının, yaşanan imar adaletsizliğine dikkat çekip planın bu şekilde asla yürürlüğe koyulamayacağını söylediği öğrenildi.
HP SEÇİMLERİ DÜŞÜNDÜ
Halkın Partisi ise yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de göz önüne alarak hem imar planında geri adım atmak istemedi. Hem de hükümeti bozmaktan çekindiği için emirnamenin 6 ay uzatılmasını önerdi. Sonunda Başbakan Tatar’ı dediği oldu. İmar Planı yürürlüğe konmadı.
15 TEMMUZ’DA DA GEÇMEZ
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ortaya çıkan tabloyla seçim tartışmalarının başlayabileceği ve bu yüzden imar planının UBP’nin vetosu nedeniyle 15 Temmuz’da da kesinlikle hayata geçemeyeceği belirtiliyor. Emirnamenin süresi de15 Temmuz’da uzatılmamak üzere sona erecek.

Bu haber 8552 defa okunmuştur

:

:

:

: