Moskova Zirvesi’nin iptal nedeni ve Libya

Libya konusunda geçtiğimiz günlerde Moskova da bir zirve düzenlenmişti. Bu zirve de alınacak karar Libya ya istikrar getirecekti.

Libya konusunda geçtiğimiz günlerde Moskova da bir zirve düzenlenmişti. Bu zirve de alınacak karar Libya ya istikrar getirecekti. Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Hafter güçleri arasında süren hem siyasi hem de askeri operasyonlara son verilecekti. General Hafter bu toplantıyı terk etti. Sebep olarak da tüm saldırılarına rağmen Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçlerini neden geriletemedikleri yönündeki bir soruyu ise “Türkiye’nin müdahalesi Trablus’un geri alınması savaşında sonuç elde etmemizi geciktirdi” şeklinde cevapladı.

Gazetelerde çıkan haberlere göre hafter in masadan kalkma sebebi olarak BAE gösterilmektedir. Ben olayı görmemekteyim. BAE de bölgede yaptığı eylemlerde bir piyon.
Hafter masadan kalktı. Bu hamle ile Erdoğan ise 'Ülkenin meşru yönetimine ve Libya'daki kardeşlerimize saldırılarını sürdürmesi halinde, darbeci Hafter'e hak ettiği dersi vermekten de asla geri durmayacağız' dedi..
Peki ne oldu da hafter masadan kalktı .
Ortada ne hesaplar vardı?
Masadan kaldıran sebep neydi? İşte bu gelişmeleri iyi analiz edersek Ortadoğu’ yu Akdeniz i anlarız.
General Hafter Fransa dan aldığı desteği kaç kez size yazdım.
Bugün ki süreçte enerji yataklarının Pentagon a bağlamak için elinden geleni yapmaktadır. Hafter başkenti işgal etsin diye ABD den yapılan yardımların haddi hesabı yoktur.
Hatırlayacağımız üzere Türkiye ve Libya UMH arasında çok önemli bir anlaşma imzalanmış. Bu anlaşma bizi oyunun dışında bırakan ülkelere bir tokat gibi yüzüne inmişti. Pentagon un yürürlüğe koyduğu plan a bir ağır darbe Türkiye tarafından atılmıştı. Aslında 2020 ye girilmeden Hafter başkenti alınacağı yönünde ağabeylerine mesajlarını iletiyordu. Özellikle Pentagon a ...
Türkiye acil olarak meclisten tezkere yi geçirdi. Bölgeye caydırıcı gücünü gönderdi. Bütün planları BAŞKA BAHARA erteledi.
Aslında hafter bölge petrollerini Suriye de olduğu gibi ABD ye ve Rusya ya bağlayacaktı.1/4 ü Ruslara ¾ ü de ABD ye .
Peki neden Rusya ateşkes için masaya hafter i çağırdı? ABD neden buna müsaade etti diye içinizden soruyorsunuzdur?
Doğal olarak bunları sorgulamanız normal.
Hafter güçleri nin temsilen toplantıya gönderilen general hafter in zaten anlaşmaya varmayacağını taraflar biliyordu. F35 i tasarlayan üretici firmalardan, silah firması LOCHEED MARTİN in de hafter ile bağlantısı var. Zaten Pentagon demek silah tüccarları demek. Mark Esper le de bağlantısı var. İşte o gün bu kişilerden kurumlardan emir alan general hafter anlaşmadan cayarak masadan kalkmıştır. Kısacası ABD nin derin dehlizleri ile bağlantı olan hafter , ciddi temasları olan kişi.
Toplantı da neler görüşüldü, masada ne seçenekler var bunları öğrenmek isteyen pentagon bilerek yolladığı hafter i , istediğini aldıktan sonra masadan da kaldırıyordu.
Hafter mısır da olduğu gibi darbe ile gelen sisi gibi, cumhurbaşkanlığı için sadece gününü beklemek için Libya dışından güçlerini koordine etmeye devam ediyor. Ateşkes olmasına rağmen kaç kez ihlal edildi. Ortada ki mesele siyasi otoriteyi ele geçirilmesi ve devamında pentagon çıkarlarına hizmet etmek var.
General hafter güçlerine silah yardımı yapan abd nin yanında Rusya dan da giden özel birlikler var. TV lerde de hep beraber şahit olduk. Her ne kadar putin bunlar bize bağlı değil, ödemelerini bizler yapmıyoruz dese de herkes her şeyi biliyor. Sadece herkes üzerine düşen oyunu güzel şekilde oynamaya devam ediyor. Bu süreç dışında kalan diğer ülke Almanya da , kendisinin sürece katmak için merkel in davetiyle alakalı ülkeleri Berlin de bir konferansa davet etti. Mesele basitti. Almanya da sürece dahil oluyordu. Pastadan pay isteyecekti.

Ne çabuk tarihi unutuyoruz. İtalya başbakanı Conte nasıl da mekik diplomasisi yapıyor. Herkes kendi ulusal menfaatleri içindi. Kimse Libya halkını düşünmüyordu! Türkiye hariç…
Libya da büyük adım atan Türkiye de süreçte bende varım dedi. Kendi varoluşu için Akdeniz de hem KKTC hem de Türkiye nin çıkarlarının korunması için UMH hükümeti ile şık bir anlaşma imzalaması da bundan dolayıdır. Sizlere hep dedim 2020 çok çetin geçecek. Bölgede yeni düzen kuruluyor. Kanlı ve sancılı bir süreç. Bu süreçte Türkiye olmadan bölgede istikrar olmayacak. Türkiye büyük oyuncu. ABD ve Rusya da bunun farkında . Türkiye yi dizginlemek için ABD nin CAATSA yaptırımları vs neden bu dönemde ortaya çıktı. Bir düşünelim. Neden Türkiye s400 alma gereği duydu. Hepsi satranç oyununda bir hamle ve mantık.
Bölgede bir arap natosu kurulmak istenmektedir. Bunun da mimarı ABD dir. Özellikle trump bu durumda büyük rol oynamaktadır. Kurulmak istenen projede bunlar olmazsa olmazdır. Bu konuyu da diğer yazımızda irdeleyeceğiz. 2 satırda bütün olayları anlatmak ,kolay değil. Her şey birbiri ile alakalı ve içsel. O bakımdan bir gelişmeyi diğerinden ayrı düşünmek bizlere zaman kaybettirir. Olayları anlamamız için yapboz parçalarını bir araya getirelim.

Bu haber 1418 defa okunmuştur

:

:

:

: