Bu kadarına gerek var mıydı?

Çok yok 2 hafta önce ani bir kararla Halkın Partisi Başkanı Kudret Özersay, partisindeki tüm görevlerden istifa ettiğini ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklamıştı.
Çok yok 2 hafta önce ani bir kararla Halkın Partisi Başkanı Kudret Özersay, partisindeki tüm görevlerden istifa ettiğini ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklamıştı.
1 hafta sonra Halkın Partisi parti meclisini topladı.
Bu toplantı sonucu, eski başkanları bağımsız ve de bağlantısız Kudret Özersay'ı destekleme kararı aldı.
Şimdi bu çok şaşırtıcı dersek yalan olur.
Hoş haber niteliği taşıyan bir olay oldu der isek de yalan olur.
Dolayısıyla malumun ilanı hepimiz için şaşırtıcı olmadı.
O halde bağımsız aday Kudret Özersay’a bir destek de kurucusu olduğu partisinden geldi.
Peki Cumhurbaşkanı bağımsız mı olmalı?
Evet Cumhurbaşkanı bağımsız olmalı
En azınan şunu biliyoruz ki, Anayasası’nın 101’inci maddesinde “Cumhurbaşkanı partili ise, partisinin kararları ile bağlı değildir, bağımsız hareket eder. Cumhurbaşkanlığı ile parti başkanlığı aynı kişide birleşemez” ifadeleri kullanılmaktadır.
Hal böyleyken,hali hazırda seçilmiş bir kişi, yeniden aynı göreve aday olurken bulunduğu pozisyon gereği bağımsız aday olarak yarışmaktadır. Çünkü görevi teslim edene kadar resmen o pozisyonda görev yapmaya devam etmektedir.
Lakin bir taraftan Halkın Partisi’ndeki başkanlık görevinden istifa ettiğini deklare eden ama Başbakan Yardımcılığı Dışişleri Bakanlığı’nı halen Halkın Partisi adına elinde bulunduran Kudret Özersay’ın böyle bir pozisyonu meşruiyetini sürdürüyor mu?
Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmemiş bir kişinin “bağımsızlık iddiası ve Halkın Partisi’nin de “bağımsız” aday Özersay’a destek vermesi, kktc tarihinde daha önce görülmüş bir örnek olmadığının altını çizelim..
Ha diyeceksiniz ki Mehmet Ali Talat, Derviş Eroğlu örneği var.
Fakat o iş öyle değil.
Zira Sayın Talat ilk kez Cumhurbaşkanı adayı olduğu zaman CTP adayıydı. İkinci kez aday olduğu zaman halihazırda Cumhurbaşkanı olduğu için bağımsız aday olarak seçime katıldı
Dr.Derviş Eroğlu da ilk ve ikinci adaylığında UBP adayı olarak seçime katıldı.Üçüncü kez katıldığında mevcut Cumhurbaşkanı idi.
Ve bundan mütevellit bağımsız aday olarak seçime katıldı.
Dolayısıyla burada Sayın Kudret Özersay bağımsız bir aday değildir.
Bu nedenle kurucuları arasında olduğu hatta başı çektiği,Başkanı olduğu partinin adayı olarak bu seçime girmesi samimi bir tavır olurdu..
Fakat maalesef bunda bile halkı aptal yerine koyarak gerçeklerden uzak bir anlayışla hareket ettiler.
Samimiyetsiz ve inandırıcı olmayan bir şekilde.
Yazık, gerçekten yazık!!!


Bu haber 740 defa okunmuştur

:

:

:

: