TATAR İKİNCİ TURDA KIL PAYI KAZANIYOR

Gezici Araştırma Şirketi’nin yaptığı ankete göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turda Başbakan Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı yarışıyor…
Gezici Araştırma Şirketi’nin yaptığı ankete göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci turda Başbakan Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı yarışıyor…

Gezici Araştırma Şirketi’nin yaptığı ankete göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura Ersin Tatar ve Mustafa Akıncı kalıyor. Kararsızlar dağıtıldığında Tatar, yüzde 52.5 ile ikinci turda ipi göğüslerken, Akıncı yüzde 47.5’te kalıyor.

Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, 11-13 Ocak tarihleri arasında ülke genelinde 3 bin 264 kişi ile anket yapan Gezici, sonuçları dün basın toplantısıyla duyurdu.

Buna göre ilk turda Ersin Tatar yüzde 34.2, Mustafa Akıncı yüzde 28.8, Tufan Erhürman yüzde 17.4, Kudret Özersay yüzde 8.3, Erhan Arıklı yüzde 5.7, Serdar Denktaş yüzde 5.6 oy alıyor.

Seçimlerin ikinci tura kalması durumunda ise halkın yüzde 44,8'i Ersin Tatar'a oy vermek istediğini, yüzde 40,6'sı da Mustafa Akıncı'ya oy vermek istediğini söylüyor.
Kararsızlar dağıtıldığında Tatar, yüzde 52.5 ile Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak yeni isim oluyor.

Ankette, Kıbrıs Türk Halkı'nın Türkiye'nin garantörlüğüne yüzde 80 oranında destek verdiği vurgulanıyor. Ada'da bir çözüm modeli olarak da 'iki devletli çözüm' savunuluyor.

CUMHURBAŞKANI AKINCI'YA TEPKİ

'Halkın nasıl bir Cumhurbaşkanı istediğine ilişkin' soruya ise katılımcıların yüzde 35,6'sı Kıbrıs Türk Halkı'nın çıkarlarını ön planda tutan bir Cumhurbaşkanı istediğini ifade ediyor. Halkın yüzde 53,1'i de bağımsız iki devleti isteyen bir Cumhurbaşkanı istediğini kaydediyor.

Araştırmada Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın başta Barış Pınarı Harekatı olmak üzere bir çok açıklamaları da eleştiriliyor. Kıbrıs Türk Halkı, Akıncı'nın açıklamalarına katılmıyor. Buna göre halkın sadece yüzde 30,7'si Akıncı'ya destek veriyor. Yüzde 69,3'ü ise Akıncı'nın açıklamalarına katılmıyor.

Ankette, Kıbrıs Türk Halkı'nın nasıl bir çözüm istediği ile ilgili de sonuçlar ortaya çıktı. Halkın yüzde 84,2'si Kıbrıs'ta bir çözüm olacağına inanmıyor. Çözüm olacağına inananların sayısı yüzde 12,4.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

KKTC halkının yüzde 81,3'ü 'iki ayrı devletli çözüm' önerisinin getirilmesini istiyor. Yüzde 10,2'si Rumlarla Federasyon önerisi ve yüzde 8,5'i Konfederasyon önerisi olsun diyor. Halkın çoğunluğu 'İki Devletli Çözüm'ün gerçekçi olduğuna inanıyor. Ankete göre halkın yüzde 85'e yakını KKTC'nin 'bağımsız bir devlet' olmasını istiyor.

TÜRKİYE'NİN GARANTÖRLÜĞÜ

Araştırmaya katılanların yüzde 80'i de Türkiye'nin Kıbrıs'taki garantörlüğünün devam etmesinden yana görüş belirtti. Garantörlüğün iptal edilmesini istenlerin oranı sadece yüzde 5,2'de kaldı. Halkın yüzde 3'ü ise AB ve BM'nin garantör olması gerektiğini savundu.
Bu haber 369 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER