“TÜRKİYE-RUSYA İŞBİRLİĞİ KKTC’Yİ TANITABİLİR”

Türkiye basınında başlayan, “Rusya, Doğu Akdeniz’de işbirliği yapması karşılılığında KKTC’yi tanıyabilir” tartışmasını Ada TV’ye değerlendiren YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, “Rusya Federasyonu’nun bizi tanımadan önce KKTC üzerine ciddi açılımlar yapabileceğini düşünüyorum.
Türkiye basınında başlayan, “Rusya, Doğu Akdeniz’de işbirliği yapması karşılılığında KKTC’yi tanıyabilir” tartışmasını Ada TV’ye değerlendiren YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, “Rusya Federasyonu’nun bizi tanımadan önce KKTC üzerine ciddi açılımlar yapabileceğini düşünüyorum. Mesela, Türk Cumhuriyetlerinin üzerinde çok büyük etkisi var. Türk cumhuriyetlerinin bizi tanımasına engel olmaz en azından. Tanınma konusunda anahtar Moskova’dır” dedi.

BM kararlarının tanınmayı engellemeyeceğini belirten Arıklı, şunları söyledi:
BM kararları devletleri bağlamaz. Tavsiye nitelikli karardır. Bu karara rağmen bizi tanımak isteyen bir devlet olursa tanıyabilir. Rusya, Kıbrıs’la benzer problemleri vardır. Mesela Kırım’ı ilhak etti. Bunu kimse tanımıyor. Ama Rusya orada. Aynı şekilde Gürcistan’ın Osetya, Abhazya Cumhuriyeti’ni de tanıdığını söylüyor. Bir dönem Kosova’daki olaylardan sonra Putin hür dünyanın liderlerine seslenerek, suçlamıştı. ‘Niye Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımadınız. İki yüzlülük yapıyorsunuz’ diye eleştirmişti… Şu anda Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya’nın Doğu Akdeniz’de stratejik olarak bir işbirliği halinde. Suriye ve Libya’da da bu işbirliğini sürdürüyorlar. Gerek East –Mead projesi, gerekse Doğu Akdeniz’deki diğer projeler Türkiye ile birlikte Rusya’yı da bölgeden dışlamayı hedefliyor. Dolayısıyla iki tane devletin, stratejik çıkarları açısında işbirliği yapması son derece normal. Bu aşamada Rusya Federasyonu’nun bizi tanımadan önce KKTC üzerine ciddi açılımlar yapabileceğini düşünüyorum. Mesela, Türk Cumhuriyetlerinin üzerinde çok büyük etkisi var. Türk cumhuriyetlerinin bizi tanımasına engel olmaz en azından. Ben Cumhurbaşkanı seçilirsem ilk dış gezimi Moskova’ya yaparım. Bu ilişkiyi sağlarım. Çünkü Türk cumhuriyetlerinin üzerinde Moskova’nın çok büyük etkisi var. Anahtar Moskova’dır.”
Bu haber 112 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER