TATAR: BEN NOTER DEĞİLİM

Meclis’te imar planı eleştirilerine cevap veren Başbakan Tatar, “Ekonomik boyutu milyar dolara denk geliyor. Dolayısıyla bu konuya bir daha bakılmalı. Ben Başbakan olarak noter değilim. Benim vicdanım imza atmaya elvermedi. Bakanlar Kurulu’nda konu görüşülecek. 15 Temmuza kadar tekrar değerlendirilecek” dedi.

Meclis’te imar planı eleştirilerine cevap veren Başbakan Tatar, “Ekonomik boyutu milyar dolara denk geliyor. Dolayısıyla bu konuya bir daha bakılmalı. Ben Başbakan olarak noter değilim. Benim vicdanım imza atmaya elvermedi. Bakanlar Kurulu’nda konu görüşülecek. 15 Temmuza kadar tekrar değerlendirilecek” dedi.


Meclis Genel Kurulu’nda emirnamenin süresinin uzatılması tartışıldı.


ÖZYİĞİT

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, söz alarak Yeniboğaziçi, İskele, Gazimağusa İmar Planı’nın rafa kaldırılmasını eleştirerek, “Toplumla dalga mı geçiyorsunuz?” diye sordu.

“UBP HP’yi teslim aldı ve Cumhurbaşkanı seçilme hayaliyle bunu öteledi” diyen Özyiğit, verilen emeklere yazık olduğunu belirtti.

“İçişleri Bakanı bunu nasıl sindirdi anlamadım” diyen Özyiğit, Ocak ayının ilk 14 günü içinde vize başvurusu yapılıp yapılmadığını, başvuru varsa bununla ilgili ne yapılacağını sordu.

BAYBARS

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, geri adım atılmadığını, imar planlarının devam etmesi konusunda sıkıntı olmadığını, emirnamenin süresinin uzatıldığını, değerlendirme yapılacağını söyledi.

Vize başvurusu yapanlara yönelik emirname koşullarının geçerli olduğunu belirten Baybars, geri adım atılmasının söz konusu olmadığını kaydetti.

Baybars, belediyelerin imar planının uzlaşılmış noktalarının yürürlüğe konması noktasında görüşlerini bildirdiklerini, bazı belediyelerin bu kararı aldığını ifade etti.

TATAR

Başbakan Ersin Tatar, koalisyon ortaklarının her konuda aynı görüşte olması gerekmediğini belirtti.

Birtakım tartışma ve tepkilerin gelmesi üzerine imzalamadıklarını söyleyen Tatar, “Ben Başbakan olarak noter değilim. Benim vicdanım imza atmaya elvermedi” dedi.
Tatar, Bakanlar Kurulu’nda konunun görüşüleceğini, 15 Temmuza kadar konunun tekrar değerlendirileceğini ifade etti.

Ekonomik boyutunun milyar dolara denk geldiğini söyleyen Tatar, dolayısıyla bu konuya bir daha bakılması gerektiğini kaydetti.

“Adalet kavramı sizi vicdanen rahatsız ediyorsa orada dur demeniz gerekir” diyen Tatar, konunun Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olmadığını, imar planın rafa kalkmadığını söyledi.

Tatar, önceki hükümet döneminde emirnamenin üç ay uzatıldığı dönemde 23 bin konutun onaylandığını belirtti.

ERHÜRMAN

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başbakanın 6 ay daha çalışma ihtiyacı olduğunu dile getirdiğini ancak bazı yerlerde yürürlükteymiş gibi işlem yapılacağını, hükümlerinin uygulanacağını söyledi.

Erhürman, durumun bir kaosa sürüklendiğini, 6 ayın sonunda da konunun belki de çözülemeyeceğinin dile getirildiğini savundu.

23 bin konutun onaylandığına yönelik söyleme yanıt veren Erhürman, “Başbakanlık vize ve ruhsat makamı değildir” dedi.

Erhürman, 6 aylık sürede imar planının tamamlanacağına yönelik bir taahhüdün de verilmediğini belirtti.

Son günlerde 170-174 milyon TL’lik kaynak konusunun gündeme taşındığını bu konuda Meclisin bilgi alma ihtiyacı olduğunu söyleyen Erhürman, rakamların netleşmediğini, protokolün ne zaman imzalanacağını, son durumun ne olduğunu sordu.

Erhürman, hükümetin içine nifak sokma gibi bir düşüncesi olmadığını ancak bir “keşmekeş ile karşı karşıya kalındığını” savundu.

Bu haber 89 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER