Gezici anketinin şifreleri

Yine bir seçim… Yine bir Gezici anketi… Ve tartışılar sonuçlar…

Yine bir seçim… Yine bir Gezici anketi… Ve tartışılar sonuçlar…
Gezici Araştırma Şirketi’nin nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik anketi, Murat Gezici tarafından dün kamuoyuna duyuruldu.
Anketin şüphesiz en önemli noktası, ikinci tura kalacak seçimlerin UBP adayı Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı Akıncı arasında geçeceğidir.
İkinci turda Akıncı sol oyları tamamıyla toplarken, Tatar da sağdaki oylarla kıl payı da olsa seçimi kazanmayı başarıyor.
Ankete katılanların yüzde 81.3’ü iki ayrı devletli çözümü isterken, Akıncı’nın oylarının nasıl olup da ikinci turda yüzde 47.5’e ulaştığı tartışma konusu.
Ancak bu sonuçlar, Akıncı’ya oy verenlerin de çözümden ne anladığının değişmeye başladığını ortaya koyuyor.
Diğer taraftan ikinci turun kaderini etkileyecek partinin YDP ve Erhan Arıklı’nın tercihi olduğu da Murat Gezici tarafından açıkça dile getiriliyor.
YDP Genel Başkanı Arıklı, dün Ada TV’ye yaptığı değerlendirmede, “Eğer ikinci tura kalamazsak, Akıncı kimle ikinci tura kaldıysa karşısındaki adayı destekleriz” diyor. Dolayısıyla Arıklı’nın da ikinci turda desteğini alan Tatar’ın bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.
UBP ile hükümet ortağı HP arasında bir türlü sağlanamayan bu yakınlaşmanın YDP ile sağlanması, seçim sonrasında bambaşka bir siyasi atmosfere dönüşebilir.
Nitekim Murat Gezici, cumhurbaşkanlığı seçiminden hemen sonra 3 ay içinde bir erken seçimin olmasını kuvvetle muhtemel görüyor.
Böyle bir durumda partilerin oy oranlarıyla ilgili değerlendirmede de UBP yüzde 43.5 ile tek başına iktidarın sınırında.
Ancak UBP tek başına iktidar olamazsa ortağı kim olur?
Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir UBP-YDP yakınlaşması, olası yeni hükümet için bize önemli bir veri sunuyor.
Böyle bir hükümet, pek çok toplumsal sorunu reformist bir yaklaşımla ele alabilir. Köklü çözümler üretebilir. Gerek dış politika, gerek iç siyasette görüşlerindeki benzerlikler, uyumlu bir hükümet yaratabilir.
Çünkü Tatar’ın cumhurbaşkanlığında olası bir erken seçimde kurulacak UBP-YDP hükümeti, dış politikada da ezber bozan yaklaşımlar sergileyebilir.
Nitekim Gezici anketinde , bugüne kadar yürütülen federasyon tezli görüşmelere desteğin yüzde 10’da kalması, bu yaklaşımların toplum tarafından da karşılık görebileceğinin en büyük işareti sayılmalıdır.
Yine aynı ankette halkın yüzde 84.2’sinin Kıbrıs’ta Türk ve Rum tarafları arasında bir çözüm olacağına inanmaması, artık yeni şeylerin söylenmesi gerektiğini bize gösteriyor.
Mesele bu yeni çıkışı yapacak cesaret ve kararlılığı göstermekte. Halk bu çıkışı yapacak siyasetçileri bekliyor. Bizden söylemesi…


Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde
Bu haber 8377 defa okunmuştur

:

:

:

: