Doğu Akdeniz ve Sn. Mustafa Akıncı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ruhsat sahalarında Yavuz sondaj gemisi sondaj faaliyetiyle Lefkoşa 1 noktasında bölgede . Yavuz sondaj gemisinin, cuma günü KKTC hükümetinin 2011'de Türkiye Petrollerine verdiği ruhsatlar çerçevesinde, üçüncü sondaj faaliyetini gerçekleştirmek üzere Ada'nın güneyindeki 'G' ruhsat sahasına intikal etti. Bu intikal ile beraber Rum yönetimi ve Yunan makamları çılgına döndüler .

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ruhsat sahalarında Yavuz sondaj gemisi sondaj faaliyetiyle Lefkoşa 1 noktasında bölgede . Yavuz sondaj gemisinin, cuma günü KKTC hükümetinin 2011'de Türkiye Petrollerine verdiği ruhsatlar çerçevesinde, üçüncü sondaj faaliyetini gerçekleştirmek üzere Ada'nın güneyindeki 'G' ruhsat sahasına intikal etti. Bu intikal ile beraber Rum yönetimi ve Yunan makamları çılgına döndüler .


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanlığı, pazar günü Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleriyle ilgili bir açıklama yaptı. Bu açıklama da Rumlar, Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri için; Türkiye'nin uluslararası hukuk kurallarına uymadığını ve korsan bir devlet olduğunu ifade etti.


Peki o zaman Rumlar’a sormak lazım korsan devlet olan Türkiye mi siz misiniz?


1) Siz KKTC nin rızası olmadan uluslararası şirketlere parsellerde arama ve sondaj yapma ruhsatı verdiniz mi ? Vermediniz mi?
2) Avrupa birliğinden aldığınız arka ile Türkiye ve KKTC aleyhinde söylemlerde (savaşı isteyen/saldırgan/paylaşımdan uzak) bulunmadınız mı ?
3)Avrupa birliğine üye ülkelerin komşularıyla sorununun bulunmaması gerekmektedir. Sizin KKTC ile komşuluk ilişkilerinizde böyle oldu bittilerle mi olacak ?
4)Rum yönetimi çok uluslu şirketlere ya da Ülkelerle doğu Akdeniz petrol ve gaz arama ruhsatı verirken , KKTC nin ruhsat vermesi size neden anormal geliyor ?


5) Yok eğer Kıbrıslı Türkleri tanımıyorsanız o zaman 1960 da neden Kıbrıs cumhuriyeti adı altında buluştunuz ?


6) Kıbrıs türkünü soy sayıyorsanız bugün müzakere masasından beklentileriniz nelerdir ?


Bu sorularımın muhattabı Rum yönetimidir .


Gelelim diğer konuya .


Yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi sn mustafa akıncı Rum tarafından yapılan açıklamada “korsan devlet” söylemine bir açıklama ya da bir tepki mesajı yayımlamamıştır .


İyi günde kötü günde kader ortaklığı yapmak bumudur?


Bence değildir.


Rum yönetiminin cumhurbaşkanlığı makamından yapılan bu çirkin benzetmeye acilen sn mustafa akıncı da bir açıklama yaparak kınaması gerekmektedir .


Türkiye cumhuriyeti hem kendi hemde KKTC nin çıkarları doğrultusunda bugün ki hareketleri gerçekleştirmektedir .


Libya UMH ile yapılan anlaşma sonrası doğu Akdeniz den Avrupa gidecek enerji koridoruna sen orada dur diyebilmiştir. Doğu Akdeniz de dünyayı karşısına alarak sondaj faaliyetlerini yedi düvele karşı sürdürmektedir. Burada haksız bir mücadele yoktur .

Mücadelede uluslararası Hukuktan kaynaklanmaktadır .

Bugün doğu Akdeniz de attığımız adımlardan dolayı devletler Berlin konferansı sürecine bizleri katması bile burada Türkiye ve KKTC den yoksun bir sürecin olmayacağının göstergesidir .

Türkiye bu kadar çırpınırken KKTC Cumhurbaşkanı sn mustafa akıncı neden Rum yönetiminden gelen açıklamayı kınamadı ?

Bence acilen Türkiye ile beraber bir söylemde bir çerçevede bulunmak en doğru yoldur . Rumlar’ın KKTC ile müzakere masasından bir beklentisi olmadığı gibi , ancak oyalama taktiğidir.

Libya üzerine Berlin’de toplanan taraflar Ateşkese uyacakları konusunda bir bildiride bulundular . Lakin hafter güçleri bildiriden saatler sonra başkente bombalı saldırı da bulundular . Dün Berlin konferansından sonuç çıkmayacağını okurlarımıza bildirmiştim. Süreç belli. Amaç belli . Doğu Akdeniz de oyun dışında kalan Almanya Berlin konferansı ile sürece dahil olmuştur .

Yunanistan ve Rum yönetimi Berlin konferansında yer bulamamış. Ortada kalmıştır . Hafter i Yunanistan a çağıran miçotakis ancak fotograf çekinerek imaj tazelemek istemiştir . Türkiye doğu Akdeniz de attığı her hamle de şimdiye kadar başarılı bir süreci yönetmiştir . O yüzden KKTC Cumhurbaşkanı sn akıncı da Rum yönetimden gelen mesnetsiz açıklamalara acilen cevap vermelidir .

Bu haber 1466 defa okunmuştur

:

:

:

: