CUMHURBAŞKANI KİMSEYE KÜSEMEZ

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP seçmeninin neden Erhürman’o oy vermesi gerektiğini anlattı. “Cumhurbaşkanı kimseye küsemez. Türkiye’ye küsemez. Dünyaya küsemez. Kapıları kapatan, kendi dünyasında yaşayan bir cumhurbaşkanı bizim sorunlarımı çözemez. ”
İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP seçmeninin neden Erhürman’o oy vermesi gerektiğini anlattı. “Cumhurbaşkanı kimseye küsemez. Türkiye’ye küsemez. Dünyaya küsemez. Kapıları kapatan, kendi dünyasında yaşayan bir cumhurbaşkanı bizim sorunlarımı çözemez. ”

Ada TV’de Gazeteci Cüneyt Oruç’un sorularını yanıtlayan 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.
“CTP’nin Cumurbaşkanı adayı ile Cumhurbaşkanı Akıncı arasında ne gibi bir fark var, hangi siyasi noktalarda ayrışıyorlar” sorusuna cevap veren Talat, şunları söyledi:

AKINCI İLE ERHÜRMAN ARASINDAKİ FARK…

“CTP’nin Cumhurbaşkanı adayı seçilirse Brüksel’i, Avrupa’nın önemli başkentlerini, liderlerini, dışişleri bakanlarını, diplomatlarını sürekli bilgilendirecek. Rum tarafı eğer çözümden kaçma eğiliminde olursa çözüme yönelmesini sağlamak için uluslararası arenada destek sağlayacak. Şu anda Brüksel’e ziyaret var mı? Oldu mu böyle bir şey? Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununa ilişkin sürekli bir uluslararası çaba içinde olmalı. Kıbrıs sorununu ancak böyle bir çabayla çözebilir. Yoksa çözüm istemek önemli değil. Bir sürü insan çözüm istiyor. Önemli olan çözümü sağlamak için hareketli olmak…”

CUMHURBAŞKANI’NIN GÖREVİ NEDİR?

Çözüm konusunda “Rum tarafı istemiyorsa ne yapılabilir” savunmasının da doğru olmadığını söyleyen Talat, “O zaman böyle bir çaba içinde olmayacaksak cumhurbaşkanı seçmeyelim. Cumhurbaşkanı’nın görevi ne? Ne yapacak Cumhurbaşkanı? Cumhurbaşkanı’nın görevi sadece ‘federal bir çözüm istiyorum’ demekse öyle bir cumhurbaşkanına ihtiyaç yok. Cumhurbaşkanı’nın gece gündüz çalışması lazım. Dosyasına hakim olması lazım. Bu dosya uluslararası bir dosyadır. Bunun da unutulmaması lazım” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN KONUŞMA NEDENİ…

Son günlerde Türkiye yetkililerinin Kıbrıs ile ilgili hemen hemen her gün bir açıklama yaptığı belirten Talat, şöyle devam etti: “Tarihte oldu mu böyle bir şey. Sadece Türkiyeli yetkililer konuşuyor. Bir de bizim Dışişleri Bakanı ve Başbakan. Kıbrıs’tan başka ses yok. Savaş çıkacak neredeyse. Biz barış istiyoruz denemekten başka bir faaliyet yok. Bir hareketlenme yok. Bugün Doğu Akdeniz’de Avrupa’nın büyük şirketleri, Amerikan şirketleri fink atıyor. Bizden ses yok. Bıraktık Türkiye’ye, onlar konuşuyor. Tarihte Türkiye tarafından bu kadar çok Kıbrıs’la ilgili bir açıklama yapıldığı dönem olmadı. Neden? Ben bundan hicap duyarım. Aktif olan bir cumhurbaşkanı, dünyayı dolaşan, Doğu Akdeniz’deki haksızlıkları anlatan, bu gidişatın gerginliğe ve haksızlığa yol açtığını anlatan bir cumhurbaşkanı olmalı. Bir hareketlenme olsa Türkiye de konuşmaya gerek duymaz. Türkiye’nin konuşmasına neden olan buradaki sessizliktir. İHA’lar SİHA’lar konuşlandı. Sondajlar karşılıklı devam ediyor. Gemiler karşılıklı gerginlik yaşıyor. Bunları durdurmak için ne yapmak lazım? Avrupa Birliği’ne bu gerginliği durdurmak için niye harekete geçmeye çağırmıyorsunuz. Çaba göstermiyorsunuz. Kıbrıslı Türklerin rolü daha da önemli hale gelmiştir. Tatlı suda balık olmak kolaydır. Önemli olan tuzlu ve fırtınalı suda balık olmak. Şu anda fırtına var. Göz gözü görmüyor. Kıbrıslı Türklerin susması, küsmesi, geri çekilmesi mi lazım?

DİPLOMASİDE KÜSÜLMEZ

Diplomasinin asla bitmemesi gerektiğini ve politikada asla küsme olamayacağını belirten Talat, “Hele hele uluslararası ilişkilerde küsme hiç olamaz. Ben Türkiye’de küsemem, dünyaya da küsemem, Avrupa’ya da küsemem. Yok böyle bir lüks. Kapıdan kovsalar bacadan girmek zorundasınız. Diplomasi budur. Bunu anlayan, bunu bilen bir lidere ihtiyaç var” dedi.

“Sol seçmen üzerinde Türkiye’ye yakın olmak bir handikap mıdır” sorusuna da yanıt veren Talat, “Türkiye’nin her dediğine evet demek bir handikaptır. Ama Türkiye’yi yönlendirmek bir başarıdır” dedi.

CTP’DE LİDERLİK TARTIŞMASI BAŞLAR MI?

“Erhürman’ın başarısız olması halinde CTP içinde bir liderlik tartışması başlar mı” sorusuna ise Talat, “Olmaz. CTP adayı kazanmaz ise başarılı olmasını sağlayamayan CTP’liler sorumlu olur. Suçlanacak aday olmaz, CTP içinde başka kurumlar suçlu olur” dedi.

UBP içinse tam tersi bir durum olduğunu ifade eden Talat, “UBP başarısız olursa Tatar’ın genel başkanlıktan apar topar götürürler” diye konuştu.

ERKEN SEÇİM DOĞRU DEĞİL

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardında bir erken seçimin gündeme geleceğini ama bunun doğru olmadığını belirten Talat, şu anki Meclis içinde başka hükümet formüllerinin de gündeme gelebileceğini söyledi.
Bu haber 172 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER