CTP’nin en zor seçimi

Liderler cumhurbaşkanlığı seçimi için yarışa start verdi. Önümüzdeki süreçte her lider, toplum önüne çıkıp neden aday olduğunu açıklayacak. Bu bağlamda işi en zor olan parti CTP.

Liderler cumhurbaşkanlığı seçimi için yarışa start verdi. Önümüzdeki süreçte her lider, toplum önüne çıkıp neden aday olduğunu açıklayacak. Bu bağlamda işi en zor olan parti CTP.
Çünkü bugüne kadar Cumhurbaşkanı Akıncı’ya net olarak hiçbir eleştiri getirmeyen CTP, son üç ayda Erhürman’ı aday gösterme gerekçesini anlatamayabilir.
Dün ada TV ekranlarında CTP seçmeninin neden Erhürman’ı desteklemesi gerektiği konusunda partiden ilk sesi duyduk.
Sayın Talat, bunların her ne kadar kendi kişisel görüşü olduğunu söylese de CTP içindeki ağırlığı bilindiğinden, sözleri önemli…
Ne diyor Sayın Talat, CTP seçmeninin neden Erhürman’o oy vermesi gerektiğini anlatırken…
“Cumhurbaşkanı kimseye küsemez. Türkiye’ye küsemez. Dünyaya küsemez. Kapıları kapatan, kendi dünyasında yaşayan bir cumhurbaşkanı bizim sorunlarımı çözemez. ”
Elbet, bu sözleri söylerken Sayın Akıncı’nın ismini ağzına almıyor ama mesaj gayet net.
Talat’ın tasvir ettiği cumhurbaşkanı, şu anda bu alanda önemli yetersizlikler var demek…
Cumhurbaşkanı’nın görevinin sadece ‘federal bir çözüm istiyorum’ demek olmadığını ifade eden Talat, özellikle uluslararası arenada daha aktif bir politika izlenmesi gerektiğini söylüyor.
Şu anki durumdan memnuniyetsizliğini de gizlemiyor.
Son günlerde Kıbrıs’la ilgili Türkiye’den hemen hemen her gün bir açıklama yapıldığına dikkat çeken Talat, bunun da KKTC cumhurbaşkanlığı makamının uluslararası arenadaki pasifliğinden kaynaklandığını söylüyor.
“Ben Türkiye’ye küsemem, dünyaya, Avrupa’ya da küsemem. Yok böyle bir lüks. Kapıdan kovsalar bacadan girmek zorundasınız. Diplomasi budur. Bunu anlayan, bunu bilen bir lidere ihtiyaç var” sözleriyle de aslında kimin işaret edildiği apaçık bellidir.
Sayın Akıncı’nın ismi verilmese de son dönemde CTP kanadından yapılan en net eleştirilen bunlardır.
Peki anketlerde görüldüğü üzere CTP içindeki seçmenin de desteğini alarak ikinci tura Akıncı’nın kalması ve Erhürman’ın beklenen başarıyı gösterememesi CTP içinde bir liderlik tartışması başlatır mı?
Talat’ın bu soruya cevabı da çok önemli. “CTP adayı kazanmaz ise aday suçlanamaz. Adayın başarılı olmasını sağlayamayan CTP’liler sorumlu olur” diyen Talat, parti içinde Akıncı’ya yakın duran kesime de bir mesaj gönderdi.
Kısaca Lefkoşa’da belediye başkanı çıkaramayan CTP, cumhurbaşkanlığına genel başkanını aday göstermeye cesaret etti etmesine ama Akıncı’ya karşı bugüne kadar hiç yapılmayan eleştiri kafalarda ciddi soru işaretleri yarattı.
Bu manada Erhürman’ın adaylık gerekçesini seçmene anlatmakta da ciddi güçlükler yaşanacak. Bu yüzden cumhurbaşkanlığı seçimi, belki de CTP’nin en zor seçimi olacak.


Bu haber 8430 defa okunmuştur

:

:

:

: