Sn Baybars kimi tehdit ediyor? Sn Akıncı neden hala sessiz?

Bir programda hükümet ortağı UBP’yi eleştiren sn Baybars , “Ben konuşursam Meclis sarsılır” diye açıklama yaptı .

Bir programda hükümet ortağı UBP’yi eleştiren sn Baybars , “Ben konuşursam Meclis sarsılır” diye açıklama yaptı .


Sn Baybars böyle diyerek neyi kastetti?


Merak ediyoruz.


Hükümette ortaklarını açıkça tehdit etmek değil mi ? Bu söylenen ...


Ne biliyorsunuz sn Baybars neyi söylemiyorsunuz ?


Bunların cevaplarını merak ediyoruz .
Acaba iktidar ortağınız UBP’ye aba altından sopa mı gösteriyorsunuz ?
Ben bu söylemlerin yerine bir durum varsa kamuoyuyla paylaşılmasından yanayım.
Gelelim sn Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ya .Çarşamba günü de köşemizden yazdık .


Sn Mustafa Akıncı geçtiğimiz günlerde basına açıklama yapmıştı.
Rumlar’dan sevgili dostlarımız diye bahşetmişti. Şimdi buradan sn akıncıya soralım. Sizin dostunuz kim ? biz anlamadık .


Doğu Akdeniz de sizlere yer altı zenginlerini paylaşmayan Rumlar mı?


Doğu Akdeniz de uluslararası firmalara kapısını açan Rumlar mı dostumuz !


Kıbrıs Türkünü, 1960 Cumhuriyeti’nden silah zoruyla uzaklaştıran, haklarımızı gasp eden Rumlar mı?
Bence Sn Akıncı siz yanılıyorsunuz !


Sizi müzakere masasında görmek isteriz ama o da olmuyor . Derdimizi Brüksel’e uluslararası kurum ve örgütlere anlatmamız gerekirken biz bugün kabuğumuza çekilemeyiz. Türkiye her gün doğu Akdeniz diplomatik, ekonomik ve real politik bakımdan adımlar atarken siz sessiz kalamazsınız.


Türkiye ye korsan devlet diyen Rum a dostum demek de doğru değildir . Eleştirmemiz gereken dönemde böyle açıklamalar sizi müzakere masasında ya da doğu Akdeniz’de elini güçlendirmez Türkiye ve KKTC nin haklarını ortaklaşa savunmalıyız . Türkiye yi gelişmelerin dışında tutma girişimlerinin karşısında hep beraber durmamız gerekmektedir . Bugün gelinen noktada KKTC cumhurbaşkanlığının Türkiye ye karşı korsan benzetmesine karşı çıkmaması , sessiz kalması düşündürücü.


Cumhurbaşkanlığı makamında kişilerin geçmişte kısa süreli olan sürtüşmelerden dolayı kalp kırgınlıkları olabilir. Lakin diplomasi kanalı her daim faal olmalıdır . Türkiye yi de arkasına alan bir devlet olarak derdimizi her yere anlatmamız gerekmektedir . Özellikle doğu Akdeniz de gelişen ve değişen olaylar karşısında süreç de proaktif bir politika izlenmesi gerekmektedir .Bugün ki süreçte KKTC adına sadece Başbakan sn Ersin Tatar konuşmaktadır . Türkiye ye karşı yapılan benzetme de bile
KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy dan cevap geldi. Açıklamasında Taçoy, “Ada’da korsan bir devlet varsa, o da Rum liderliğidir” dedi. Taçoy, “Kıbrıs Rum liderliği, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de attığı adımları ‘korsanlık’ olarak değerlendirmiş. Haddini bilmez Rum liderliği, bu Ada’da sadece korsan devletin kendileri olduğunu bilmelidir” dedi. Bu cevabından dolayı sn taçoy u tebrik ederiz.
Rum lider Nikos Anastasiadis’e ve şurasına hatırlatmak isteriz ki, Kıbrıs Türk halkı her zaman anavatan Türkiye ile yoluna devam edecektir. Doğu Akdeniz’deki haklarımızın gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz.


Sn Taçoy un gösterdiği hassasiyeti sn akıncı dan da beklerdik. Yaklaşan Cumhurbaşkanı seçimleri öncesi bu gelişmeleri millet görüyor. Ona göre de seçimlerde bu noktalar adayların karşısına çıkacaktır .

Bu haber 1571 defa okunmuştur

:

:

:

: